تاریخ : یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹ 22 ذو القعدة 1441 Sunday, 12 July , 2020

اخبار ویژه

زیرساخت تولید تلفن همراه در کشور فعلا وجود ندارد/ اصناف مقصر گرانی موبایل نیستند/ مشکل اصلی گرانی بی‌ثباتی نرخ ارز است دولت، مدرس خیابانی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت صمت به مجلس معرفی کند/ لازم است بین دولت و اصناف همیشه ارتباط خوبی باشد نقشه راه کارگروه تولید اتاق اصناف تهران تحلیل و بررسی شد صادرات ماسک ممنوع شد/ توسعه شبکه مجازی توزیع ماسک با همکاری سازمان بسیج اصناف کشور اصناف آسیب دیده از کرونا توان پرداخت مالیات را ندارند جهش تولید محوری ترین اولویت وزارت صمت/ خانواده بزرگ اصناف، مردمی ترین نهاد اقتصادی کشور است/ اصناف با همگرایی حماسه ای عظیم خلق کردند نشست نماینده سرپرست وزارت صمت در اصناف کشور با رئیس و معاون درآمدهای مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور برگزار گردید/ تمدید عدم اخذ گواهی ماده ۱۸۶ جهت صدور پروانه کسب تا پایان شهریور ورشکسته شدن بیش از ۶۰ درصد تالارها در پی شیوع ویروس کرونا/ نفس تالارهای پذیرایی به شماره افتاد

3
علیرضا عباسی، رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران:

تنها از ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت تولید مبلمان استفاده می‌شود/ در سال ۹۸ صادرات صنعت مبلمان را تا دو برابر افزایش دادیم

  • کد خبر : 28770
  • ۰۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
تنها از ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت تولید مبلمان استفاده می‌شود/ در سال ۹۸ صادرات صنعت مبلمان را تا دو برابر افزایش دادیم
رئیس اتحادیه صنف درودگران و مبل‌سازان تهران گفت: ما باور داریم پتانسیل تولید داخلی در هنر صنعت مبلمان بسیار بالاست؛ اما تنها از 40 تا 50 درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. اگر شرایط واردات مواد اولیه از کشور روسیه که بزرگترین منابع مواد اولیه در این صنعت را داراست به درستی صورت پذیرد، کارگران و متخصصین کشورمان به میزان بسیار قابل توجهی می‌توانند در تولید نقش حیاتی داشته باشند.

رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران گفت: ما باور داریم پتانسیل تولید داخلی در هنر صنعت مبلمان بسیار بالاست؛ اما تنها از ۴۰ تا ۵۰ درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. اگر شرایط واردات مواد اولیه از کشور روسیه که بزرگترین منابع مواد اولیه در این صنعت را داراست به درستی صورت پذیرد، کارگران و متخصصین کشورمان به میزان بسیار قابل توجهی می‌توانند در تولید نقش حیاتی داشته باشند.

علیرضا عباسی، رئیس اتحادیه صنف درودگران و مبل‌سازان تهران از برگزاری اولین جلسه میز تخصصی صنعت مبلمان در سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: در این جلسه تامین‌کنندگان مواد اولیه صنعت مبلمان حضور داشتند و بر پتانسیل بالای کشور در این صنعت تاکید کردند. ما باور داریم پتانسیل تولید در کشور در هنر صنعت مبلمان بسیار بالاست اما در کشور تنها از ۴۰ تا ۵۰ درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. اگر شرایط واردات مواد اولیه از کشور روسیه که بزرگترین منابع مواد اولیه در این صنعت را داراست به درستی صورت پذیرد، کارگران و متخصصین این صنعت در کشور به میزان بسیار قابل توجهی می‌توانند در تولید نقش حیاتی داشته باشند. کشورهای همسایه ایران در زمینه صنعت مبلمان پیشرفته نیستند؛ حال آنکه ایران در منطقه کاملاً درخشیده است. مسئولین با ایجاد بسترهای مناسب جهت تولیدات صنعت مبلمان، می‌توانند علاوه بر  اشتغال‌زایی، ارزآوری بالایی را به وجود آورند.

وی اظهار داشت: بتازگی اخباری به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه قرار است نمایشگاه‌های تخصصی برگزار شود. حقیقت این است که باید تعریف درستی از نمایشگاه ارائه دهیم. شخصا با برگزاری فروشگاه‌ها با نام نمایشگاه کاملاً مخالف هستم؛ چراکه نمایشگاه‌ها نباید فروشگاه باشند و نباید افراد به دنبال سودجویی از آنها باشند. برگزاری نمایشگاه، تعریف و پروتکل خود را دارد. نقل‌وانتقال دانش، هنر، فن و حرفه در تمامی صنایع می‌تواند با حضور متخصصین واقعی در زمان برگزاری اتفاق بیفتد. این نمایشگاه‌ها چه داخلی و چه خارجی هرکدام تنها به تبادل تجربه و تخصص اختصاص دارند و باید از حضور افرادی که تنها نقش دلالی دارند با نظارت کامل جلوگیری شود. به اعتقاد من تنها از طریق تبادل اطلاعات درست می‌توان به رقابت سالم رسید.

رئیس اتحادیه صنف درودگران و مبل‌سازان تهران افزود: با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که در سال ۹۸ گریبان کشور را گرفت، با تکیه بر استعدادهای داخلی و توان ملی توانستیم به نسبت سال ۹۷ صادرات صنعت مبلمان را تا دو برابر افزایش دهیم. در حوزه صنعت مبلمان، کارگرانی که از ید، مغز و قلب خود بهره می‌برند تا هنری از معرق و منبت را بسازند و صنعتی بزرگ شود، درحقیقت محصولاتی را تولید می‌کنند که طرفداران ویژه و با ارزشی در کل دنیا دارد.

عباسی تاکید کرد: هنر صنعت مبلمان جزو صنایع زودبازده است و در رسته‌های بسیار متنوع و تخصصی که در تمام دنیا مشتریان زیادی دارد فعال است. شناخت ارزش این صنعت توسط مسئولین و ایجاد نمایشگاه‌ها و بازارهای خارجی ارزآوری بسیاری را برای کشور رقم می زند.

توان افزایش ۱۰ درصدی اشتغال

 رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران با اشاره به مباحث مطرح شده در نشست تخصصی به موانع تولید اشاره می‌کند: کمبود مواد اولیه برای تامین و تولید چوب، MDF و نئوپان یکی از بزرگ‌ترین موانع تولید ماست. از سوی دیگر نوسانات ارز مشکل جدی به حساب می‌آید که به تثبیت بازار آسیب می‌زند.

  نیاز به مهندسی صادرات

عباسی در ادامه گرجستان را یکی از تامین‌کننده‌های مواد اولیه می‌نامد و می‌گوید: امسال نسبت به سال گذشته حق و حقوق کارگر کارگاه تا رنگ‌کار و نقاش چندان تغییری نکرده است اما بازار پارچه یکی از مولفه‌های اثرگذار در قیمت است. در واقع پارچه گران می‌شود و مردم می‌گویند مبل گران شده است. با اینکه کارخانه‌های نساجی در یزد و مشهد فعال است و محصولات باکیفیتی تولید می‌کنند اما گویا نظارت چندانی بر این بازار نیست. در واقع کلاف مبل، هزینه‌های رویه‌کوبی، منبت و بقیه خدمات این زنجیره تولید، نسبت به یک‌سال پیش دارای جهش قیمت نشده اما با افزایش زیاد قیمت پارچه، قیمت تمام‌شده محصول، دچار جهش قیمت شده است.

رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران ظرفیت فعلی مبل‌سازی را ۴۰ تا ۵۰ درصد عنوان می‌کند و معتقد است با تکمیل زنجیره تولید تا توزیع می‌توانیم با این صنعت گامی مهم در مسیر توسعه پایدار برداریم. همان‌طور که کشورهای توسعه‌یافته با این گونه تولیدات پاک موفق به اشتغال‌زایی مطلوبی شده‌اند، صنایع چوب می‌تواند تا ۱۰ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص دهد که این یک فرصت عالی برای تربیت نسل مهارت‌آموز و دوری از اقتصاد نفتی و درآمد ارزی به دور از سایه سیاه تحریم است. برای نمونه می‌توان به ترکیه اشاره کرد که در این صنعت گام‌های جدی برداشته و اشتغال قابل توجهی ایجاد کرده است. ما برای داشتن زنجیره تولید با قیمت تمام‌شده ارزان باید این حوزه و صنعت را مهندسی کنیم.

  مقابله با آسیب‌های صنفی

اتحادیه‌ها و سندیکاها برای دفاع از حقوق هم‌سلکان خود تشکیل شده اما اگر اتحادیه‌های قوی داشته باشیم در شرایط مختلف اقتصادی می‌توان روی قدرت آنها حساب باز کرد. عباسی وجود نمایشگاه‌های خارجی و حضور در آنها را یکی از ارکان توسعه این صنعت می‌داند اما فروشگاه‌های فصلی را که نام نمایشگاه را بر خود نهاده و بدون نظارت و کیفیت لازم در شهرها و محله‌ها برگزار می‌شود یکی از موانع رشد صنعت می‌داند. به گفته او فضاهایی در تهران و شهرستان‌ها به یکسری سودجو به‌عنوان نمایشگاه مبلمان اجاره داده می‌شود و بیشتر شهروندانی که از این نمایشگاه‌ها خرید می‌کنند متضرر می‌شوند. این عده کالاهای بی‌کیفیت خود را بدون نظارت حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد گران‌تر از مغازه‌دار می‌فروشند. این عده فاقد شناسنامه کیفی کار هستند و برای جهش در تولید هیچ خروجی قابل اعتنایی ندارند. برای حل این مشکل، مکاتباتی انجام دادیم و در نهایت قرار شد هر شهرستان سالانه فقط یک بار حق برگزاری نمایشگاه مبلمان را داشته باشند و این رویداد زیر نظر سازمان و اتحادیه همان شهرستان باشد و حتما پروتکل‌هایی را که تهیه و تدوین کرده و در اختیار همکاران شهرستان‌ها قرار داده‌ایم رعایت کنند.»

ایران در قلب خاورمیانه بین همسایگانی قرار دارد که نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت منطقه را در خود جای داده‌اند. رئیس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تهران این پتانسیل جمعیتی را یک مزیت می‌داند و معتقد است باید در این بازارها سهم خود را بیابیم. او شرایط کنونی بازار منطقه‌ای را تحت سلطه چین و ترکیه معرفی می‌کند و می‌گوید: «با توسعه این صنعت علاوه بر تولید اشتغال بالا و قابل توجه در شرایط تحریم می‌توانیم ارز قابل ملاحظه‌ای وارد کشور کنیم.»

لینک کوتاه : https://www.otaghasnaftehran.ir/?p=28770

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.