گروه: خبر اصلی
تاریخ: ۹:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
لزوم کاهش تعرفه واردات تجهیزات عینک سازی/ تولیدکنندگان نیازمند تسهیلات بلند مدت

حمید ثابت قدم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد میزان در خصوص راهکار‌های تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: در حال حاضر چند لابراتوار در کشور مشغول به تولید عدسی در کشور می باشند که این واحد‌ها کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند، ولی برای تحقق فرمایشات […]

حمید ثابت قدم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد میزان در خصوص راهکار‌های تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: در حال حاضر چند لابراتوار در کشور مشغول به تولید عدسی در کشور می باشند که این واحد‌ها کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند، ولی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری باید دولت توجه بیشتری به واحد‌های صنفی داشته باشد و از تولید کنندگان در جهت تولید کالای با کیفیت حمایت ویژه نماید.
وی در ادامه افزود: بدون حمایت دولت و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به واحد‌های تولیدی، نمی‌توان انتظار رونق و تحقق شعار سال را داشت.

رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان عینک با اشاره به اینکه دلار واردات مواد اولیه با دلار آزاد کار را برای تولید کنندگان داخلی سخت کرده است، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان برای واردات مواد اولیه، دستگاه‌های کارخانه‌ای و تجهیزات باید از ارز آزاد استفاده کننده که برای بهبود روند این امر باید تعرفه واردات به حداقل برسد تا تولید کنندگان اشتیاق به تولید پیدا کنند.

ثابت قدم با بیان اینکه به اینکه اغلب عدسی‌های عینک در کشور‌های اروپایی ساخته می‌شود، گفت: اغلب کالا‌های مورد نیاز ساخت عینک از کشور‌های اروپایی شامل آلمان، ایتالیا، فرانسه وارد کشور می‌شود و شایان ذکر است که اغلب این کالا‌های از چین وارد کشور می‌شود.

وی در این باره یادآور شد: اگر تعرفه‌های گمرک مخصوصا راجع به دستگاه، و ورود دستگاه‌ها برای تولید به صفر برسد در این راستا حمایت بیشتری از تولیدکنندگان صورت می‌گیرد.

رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان عینک در توضیح اهمیت اعطای تسهیلات بلند مدت به تولیدکنندگان گفت: دولت می‌تواند با اعطای تسهیلات بلند مدت به واحد‌های تولیدی قدم‌های موثری در جهت حمایت از کالای ایرانی بردارد که متاسفانه در حال حاضر هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

ثابت قدم عنوان کرد: در حال حاضر دو کارخانه تولید عینک‌های ایمنی در کشور فعالیت می‌کنند و ما هیچ گونه تولید فریم در کشور نداریم و تمامی فریم‌های عینک از طبی گرفته تا دودی وارداتی می باشند و اکثر از کشور چین وارد می‌شوند.

وی اشاره به اینکه با حمایت از تولید کنندگان ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد، اظهار کرد: با رونق اشتغال و حمایت از تولیدکنندگان حداقل ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد، زیرا با واردات تجهیرات کارخانه‌های فریم فلزی، کائوچویی و تولید انبوه عدسی از کالای ایرانی حمایت خواهد شد.

پاسخی بگذارید