گروه: خبر اصلی
تاریخ: ۹:۱۲ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
گواهی فعالیت به برندهای خارجی، تهدید یا حمایت تولید پوشاک داخلی؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ابوالقاسم شیرازی گفت: کلیه اقداماتی که از سال گذشته برای مبارزه با واردات پوشاک قاچاق شروع شده است، سطح واردات غیر مجاز در کشور را تا ۳۰ درصد کاهش داده است. رئیس اتحادیه پوشاک گفت: به نظر می رسد در خلال واردات پوشاک از معابر رسمی و قانونی […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ابوالقاسم شیرازی گفت: کلیه اقداماتی که از سال گذشته برای مبارزه با واردات پوشاک قاچاق شروع شده است، سطح واردات غیر مجاز در کشور را تا ۳۰ درصد کاهش داده است.
رئیس اتحادیه پوشاک گفت: به نظر می رسد در خلال واردات پوشاک از معابر رسمی و قانونی واردات پوشاک قاچاق نیز صورت می گیرد که باید کنترل بیشتری شود.
وی اظهار امیدواری کرد ساماندهی برندهای خارجی در تقویت و رشد کیفیت و تنوع تولید پوشاک ایرانی تاثیر بگذارد.
او افزود: تا کنون ۳۰ برند خارجی ساماندهی شده اند و مانند گذشته نیست.

ابوالقاسم شیرازی با انتقاد از وضعیت اسفناک بازار پوشاک گفت: ساماندهی واردات پوشاک به صورت قانونی نیز می تواند به بازار تولید پوشاک کشور آسب بزند اگر در تعداد آنها محدودیتی نداشته باشیم. صدور مجوزها و برندهای خارجی پوشاک باید کنترل شود همچنین تعداد آنها باید مشخص و محدود باشد.
وی افزود: کارگروه ایجاد شده به ساماندهی بازار واردات می پردازد اما تاکنون برای تعداد حضور برندهای خارجی در کشور تدابیری اندیشیده نشده است. نباید بازار پوشاک ایران جولانگاه ارائه پوشاک و برند های خارجی باشد.

رئیس اتحادیه پوشاک پیشنهاد کرد ارائه هر برند خارجی می بایست با سه برند ایرانی همراه باشد تا آخرین نفس تولید پوشاک ایرانی به شمارش نیافتد. عرضه پوشاک باید قیمت دار و قابل رقابت باشد.
شیرازی افزود: شفاف شدن مالیات، میزان درصد پرداخت بیمه از سوی کارفرما، تعیین تکلیف وضعیت تولیدکنندگان پلاسکو بعنوان بزرگترین تولیدکنندگان پوشاک کشور از جمله دغدغه های تولیدکنندگان داخلی است.
وی بزرگترین حمایت رسانه ملی را به تشویق مردم برای خرید محصولات ایرانی عنوان کرد و افزود: کمک های دولتی در کنار حمایت های مردمی کمک مناسبی برای فروش بهاره این صنف خواهد بود.

گلنار نصراللهی مشاور وزیر صنعت در امور صنایع نساجی در ارتباط تلفنی با گفتگوی ۱۸:۳۰ گفت: برای حمایت از حقوق مصرف کنندگان داخلی برندهای خارجی گواهی فعالیت در داخل کشور می گیرند و باید اصالت آنها اثبات شود و گواهی فعالیت بگیرند.
علاوه بر ۳۰ برند دارای گواهی فعالیت ۱۳۰ برند دیگر در انتظار گرفتن گواهی فعالیت و فروش محصولاتشان در بازار ایران هستند، در غیر این صورت واردات محصولات آنها غیر مجاز تلقی می شود.
نصراللهی افزود: کسانیکه نخواهند دستور العمل را رعایت کنند واردات آنها غیر مجاز است.
مشاور وزیر صنعت در امور صنایع نساجی افزود: از واردات برند های مختلف خارجی پوشاک حمایت خاصی نمی شود فقط ارائه مجوز واردات برای ساماندهی بازار پوشاک است. برندهای خارجی فقط مجوز فعالیت می گیرند وی ثبت نمایندگی و گواهی فروشگاه پوشاک برای پوشاک خارجی لازم و ضروری دانست.
نصراللهی گفت: پس از ساماندهی بازار پوشاک برای جلوگیری از قاچاق وارداتی به تقویت تولید داخلی نیز پرداخته خواهد شد تا تولید پوشاک داخلی رونق یابد.
او افزود: بسته های حمایتی دولت شامل تولید کننده داخلی خواهد شد؛ از جمله مجوز واردات ماشین آلات مورد نیاز، کاهش مالیات و برخی امتیاز های تامین سرمایه برای تولید کنندگان و صادر کنندگان، داخلی.

پاسخی بگذارید