تاریخ: ۹:۳۴ :: ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
با ۳/۵ میلیون مسکن خالی رکود همچنان مهمان بازار است

از سال ۹۲ تا‌کنون عده‌ای از اشخاص حقیقی و حقوقی به کمک برخی رسانه‌های طرفدار بازار به دنبال افزایش قیمت مسکن هستند که به‌رغم وجود ۳/۵ میلیون مسکن خالی در کشور، مشخص نیست عده‌ای بر چه اساسی انتظار دارند قیمت ها افزایش یابد. این در حالی است که اگر در این ماه‌ها بازار مسکن دچار […]

از سال ۹۲ تا‌کنون عده‌ای از اشخاص حقیقی و حقوقی به کمک برخی رسانه‌های طرفدار بازار به دنبال افزایش قیمت مسکن هستند که به‌رغم وجود ۳/۵ میلیون مسکن خالی در کشور، مشخص نیست عده‌ای بر چه اساسی انتظار دارند قیمت ها افزایش یابد. این در حالی است که اگر در این ماه‌ها بازار مسکن دچار نوسانی هم شود به خاطر نزدیک شدن به پایان سال و برخی از جابه‌جایی‌ها و معاملات مصرفی بازار مسکن است.
باید دید چرا در اقتصاد ایران بعد از ده‌ها سال نباید مبنای قیمت‌گذاری زمین و مسکنش مشخص باشد و همچنان باید تعیین قیمت دست ساختار و سازمانی چون اتحادیه مشاوران املاک باشد؟! وجود ۳/۵ میلیون مسکن خالی از سکنه در کشور که عموماً واحدهای نوساز هستند، علی‌القاعده افزایش قیمت مسکن را باید تا سال‌ها منتفی دانست، اما جریانی ذینفع در اقتصاد از سال ۹۲ تا‌کنون تلاش دارند به هر قیمت ممکن قیمت مسکن را در اقتصاد افزایش دهند، این در حالی است که بازار مسکن از سال ۹۱ تا‌کنون طولانی‌ترین دوره رکود خود را تجربه می‌کند.
امروز‌ه در دنیا کل بازار را با یک چوب نمی‌رانند، زیرا در هر بازاری اجزا و بخش‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است حرکت بخش‌هایی از بازار با کلیت بازار در تغییر قیمت متفاوت باشد، به‌طور نمونه امکان دارد در شاخص کل بازار سرمایه مثبت باشد، ولی یک یا چند گروه از صنایع و شرکت‌های موجود در بازار شاخص قیمت‌شان منفی و حرکتی متفاوت با کلیت بازار را در پیش گرفته باشد. در بخش بازار مسکن نیز وضعیت به همین شکل است؛ به‌طور نمونه در حالی که در کلیت بازار مسکن در رکود است و شاخص قیمت تغییر چندانی نداشته و نرخ رشد ۹۱ تا پایان ۹۵ تقریباً منفی ۵۰ درصد بوده است، امکان دارد بخش‌هایی از بازار که قیمتش با توان مالی متقاضیان مصرفی تطبیق بیشتری دارد، دچار نوسان‌های مثبتی در شاخص‌های قیمت، سرمایه‌گذاری، تولید و… باشد، اما این روند با روند کلی بازار نباید اشتباه گرفته شود، زیرا وجود بیش از ۵/۳ مسکن خالی در کشور امری نیست که بتوان از آن به سادگی گذشت و اینگونه تصور شود که با موجودی مسکن خالی آن هم در این حجم کلان، بازار مسکن از رکود خارج شود، زیرا در ابتدا باید سرمایه‌گذاری صورت گرفته در تولید مسکن‌های خالی نقد شود و سپس این سرمایه‌ها در تولید و رونق آن ورود کند. عمده متقاضیان مسکن در ایران جزو طبقه متوسط به پایین جامعه هستند که شاید به سختی آنها را بتوان با تسهیلات بانکی به یک متقاضی مؤثر در بازار مسکن تبدیل کرد.
رشد‌ نجومی قیمت مسکن دروغ است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه افزایش بیش از تصور قیمت مسکن که این روزها از سوی برخی‌ها مطرح می‌شود دروغ است، گفت: رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است. مصطفی ‌قلی‌خسروی در گفت‌و گو با فارس در پاسخ به این سؤال که از سوی برخی از سازندگان، مردم و حتی مشاوران املاک عنوان می‌شود که متوسط رشد قیمت مسکن در تهران در هر مترمربع ۶۰۰ هزار تومان به بالا را داشته است، گفت: این اظهارات تماماً دروغ است، اما آنچه اتحادیه املاک رصد کرده این است که رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است. وی افزود: تفاوتی که بازار مسکن در ماه گذشته نسبت به قبل داشته، این است که همواره اعلام می‌شد قیمت مسکن هنوز به شاخص تورم نرسیده است، اما الان می‌گوییم رشد قیمت مسکن از شاخص تورم عبور کرده است.
افزایش قیمت مسکن تنها ۶/۱ درصد
در حالی که برخی کارشناسان اعلام کرده بودند افزایش قیمت مسکن در نیمه دوم امسال بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اتفاق افتاده، اما آمار معاونت مسکن وزارت راه، حاکی از افزایش ۶/۱ درصدی نرخ‌ها است. دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، آمار تحلیلی بازار مسکن را در آبان‌ماه منتشر کرد.
بر اساس این آمار در آبان‌ماه سال‌ جاری ۱۴ هزار و ۹۶۶ واحد مسکونی به فروش رفته است که نسبت به مهر‌ماه امسال ۵/۴ درصد و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته (۹۵) معادل ۱۸/۱درصد افزایش داشته است، اما این گزارش در حالی است که برخی از اعضای اتحادیه مشاوران املاک از کاهش چشمگیر تعداد معاملات در ماه گذشته خبر داده بودند.
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیشترین تعداد معاملات مسکن در منطقه ۵ تهران با ۲ هزار و ۳۳۴ فقره رخ داد و کم‌ترین تعداد نیز در منطقه ۱۹ پایتخت با تنها ۷۶ فقره معامله بود، ولی منطقه ۳ نسبت به آبان ماه سال ۹۵ بیشترین رشد تعداد معاملات را با افزایش ۳۴/۷ درصدی به خود اختصاص داده و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات هم متعلق به منطقه ۱۹ تهران با کاهش ۳۸/۷ درصدی تعداد معاملات در آبان امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بوده است.
بنا بر اعلام دستگاه سیاستگذار بخش مسکن، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران در آبان ماه ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که این رقم نسبت به مهر تنها افزایشی معادل ۱/۶ درصد و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته افزایشی ۹/۲ درصدی داشته است. این در حالی است که برخی کارشناسان مسکن و همچنین فعالان خرید و فروش ملک، بارها از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم امسال نسبت به ماه‌های گذشته خبر داده بودند. دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت‌ مشابه سال گذشته، تعداد معاملات مسکن رشد ۸‌درصدی داشته است. ضمن اینکه با در نظر گرفتن رقم ۴ میلیون و ۶۱۰ هزار تومانی به عنوان میانگین قیمت مسکن در هر متر مربع در هشت ماهه ابتدایی امسال، به نرخ رشد ۶/۷ درصدی قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته خواهیم رسید.

پاسخی بگذارید