ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران
تاریخ: 9:39 :: 2020/02/17
نمی‌توان بازار را پیش‌بینی کرد/ صنف طلا و جواهر از نوسان شدید قیمت طلا و سکه آسیب شدیدی می‌بیند

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: در شرایط‌ حاضر پیش‌بینی‌کردن بازار بسیار سخت است، چرا که نمی‌دانیم فردا ارز به چه سمت وسویی حرکت می‌کند، یا اینکه طلا در بازار‌های جهانی به چه نحوی معامله خواهد شد، بنابراین در حال حاضر نمی‌توان قیمت‌ها را پیش‌بینی کرد. ابراهیم محمدولی  رئیس اتحادیه سازندگان […]

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: در شرایط‌ حاضر پیش‌بینی‌کردن بازار بسیار سخت است، چرا که نمی‌دانیم فردا ارز به چه سمت وسویی حرکت می‌کند، یا اینکه طلا در بازار‌های جهانی به چه نحوی معامله خواهد شد، بنابراین در حال حاضر نمی‌توان قیمت‌ها را پیش‌بینی کرد.
ابراهیم محمدولی  رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه انتظار می‌رود دولت و بانک مرکزی به مانند ابتدای سال، بازار ارز را مدیریت کنند، گفت: این مدیریتی که بنده عرض کردم، طی یک ماه اخیر انجام نشده و به همین خاطر است که شاهد هستیم، دلار مدام با نوسان قیمت روبه رو است، با توجه به این موضوع نیز بازار سکه و طلا هم سیر صعودی به خود گرفته، امری که این روز‌ها آن را در بازار نظاره هستیم.
وی افزود: در هفته گذشته قیمت سکه تمام طرح جدید با افزایش زیادی روبرو بود، به طوریکه قیمت به ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان نیز رسید، اما در معاملات امروز شاهد بودیم که قیمت‌ها تا ۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان نیز کاهش یافت، در این سه چهار روزه قدری از التهاب بازار سکه کاسته شده، اما با توجه به افزایش قیمت طلا در بازار‌های جهانی، کاهش قیمت در بازار داخل ادامه نیافت.
 رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران داشت: اونس‌ طلا در بازار‌های جهانی نیز بعد از کاهش قیمت حدود ۱۰ دلاری که تجربه کرد، دوباره روز جمعه به بالای ۱۵۶۰ دلار افزایش پیدا کرد که این امر موجب شد در بازار داخل نیز قیمت‌ها دستخوش تغییر شود، به طوریکه هر گرم طلای ۱۸ عیار در داد و ستد‌های روز شنبه ۵۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورد.
محمدولی با بیان اینکه انتظار می‌رود در اسفندماه با توجه به اینکه اتفاق خاصی در پیش نیست، قیمت‌ها از ثبات برخوردار باشد، گفت: به دلیل اینکه به طور سنتی در این ماه، تقاضا برای طلا و سکه افزایش پیدا می‌کند، امیدواریم قیمت‌ها سیر کاهنده به خود بگیرد، تا مردم بتوانند بدون نگرانی از تغییر لحظه‌ای و مدام قیمت‌ها به کار‌های خود بپردازند و از این بابت دغدغه‌ای نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه صنف طلا و جواهر از نوسان شدید قیمت طلا و سکه آسیب شدیدی می‌بیند، بیان داشت: در چنین حالتی خرید و فروش به پایین‌ترین حد خود می‌رسد و با توجه به اینکه مردم نمی‌دانند در یک دقیقه بعد قیمت‌ها به چه سمت و سویی می‌رود، بنابراین همه صبر می‌کنند تا شرایط متعادل شود تا بعد از آن اقدام به خرید و یا فروش کنند.
محمد‌ولی اضافه کرد: در شرایط‌ حاضر پیش‌بینی‌ کردن بازار بسیار سخت است، چرا که نمی‌دانیم فردا ارز به چه سمت و سویی حرکت می‌کند، یا اینکه طلا در بازار‌های جهانی به چه نحوی معامله خواهد شد، بنابراین در حال حاضر نمی‌توان قیمت‌ها را پیش‌بینی کرد.
این فعال بازار سکه و طلا با تاکید بر اینکه همواره قیمت‌ها در بازار داخل از دو مولفه نرخ ارز در داخل و قیمت طلا در بازار‌های جهانی تبعیت می‌کند، گفت: درحال حاضر نیز هر دو مولفه صعودی هستند، به طور طبیعی در چنین شرایطی نیز قیمت طلا و سکه در بازار داخل با رشد همراه خواهند شد، از سویی در برخی مواقع شاهد هستیم یک متغیر صعودی و آن یکی نزولی است، در چنین شرایطی بسته به اینکه کدامشان تاثیرگذارتر است، قیمت‌ها بر آن اساس تعیین می‌شود.
محمدولی با اشاره به اینکه در مواقع افزایش قیمت، تقاضا در بازار سکه و طلا با کاهش روبرو می‌شود، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر نیز نوسانات در بازار وجود دارد، تقاضا برای خرید و فروش نیز از میزان آن کاسته شده، از سوی دیگر ما انتظار داریم که بانک مرکزی مدیریت موثر خود بر بازار ارز را به مانند ابتدای سال عملیاتی کند تا شاهد ثبات دوباره نرخ ارز باشیم، اتفاقی که در یک ماه اخیر شاهد آن نبوده‌ایم.
وی اذعان داشت: بجاست که بانک مرکزی به عنوان بازارساز اصلی در بازار ارز حضور فعالی داشته باشد و به تمام تقاضا‌های موجود جواب دهد، چرا که به ماه پایان سال نزدیک می‌شویم و با توجه به شرایطی که این ایام دارد، اقتضاء می‌کند، بازار‌های مختلف اعم از سکه، طلا، ارز و خودرو دارای ثبات باشند، تا مردم بتوانند با کمترین نگرانی فعالیت‌های مرتبط با آخر سال خود را پیگیری کنند.
محمد‌ولی همچنین با اشاره به اینکه در بازار‌های جهانی نیز تقاضا برای طلا با افزایش روبرو بوده، گفت: با توجه به محدودیتی که در عرضه طلا وجود دارد، برخی از کشور‌های اقدام به خرید طلا به عنوان پشتوانه پول ملی خود کرده‌اند که همین عامل قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی را با افزایش فزاینده‌ای در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کرده است.

پاسخی بگذارید