علی توسطی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی
تاریخ: 14:10 :: 2020/02/10
باید افق گشایی کنیم و نگاهمان را تغییر دهیم/ نصب برچسب و نرخ های مصوب یک الزام است

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورز، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی تاکید کرد: بدون مبادلات،روابط خارجی و بین المللی نمی توان کار کرد و امکان موفقیت نیست، پس باید افق گشایی کنیم و نگاهمان را تغییر دهیم؛ اگر مسیرمان بن بست، مین گذاری و اشتباه است باید آن را تغییر دهیم.  علی توسطی […]

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورز، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی تاکید کرد: بدون مبادلات،روابط خارجی و بین المللی نمی توان کار کرد و امکان موفقیت نیست، پس باید افق گشایی کنیم و نگاهمان را تغییر دهیم؛ اگر مسیرمان بن بست، مین گذاری و اشتباه است باید آن را تغییر دهیم. 

علی توسطی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورز، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی گفت: زمانی که مقام اول اجرایی کشور(رئیس جمهور) اذعان می دارد که اداره  کردن کشور را بدون ارتباط با دنیای بیرون بلد نیستم که اگر هر کسی  بلد هست بگوید ، من نیز می گویم بدون مبادلات و روابط خارجی و بین المللی نمی توان کار کرد، و امکان موفقیت نیست، ما باید افق گشایی کنیم و نگاهمان را تغییر دهیم اگر مسیرمان بن بست، مین گذاری و اشتباه است باید تغییر دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: در کشور سازمانی به نام خصوصی سازی داریم . اصل ۴۴ قانون اساسی کشور می گوید باید خصوصی سازی شود، باید دولت کوچک و چابک شود و ارکان فعالیت بخش خصوصی به طور وسیع و با سرعت انجام گردد. در سال های اخیر که نگاه خصولتی پدیدار شد بیشترین صدمه را به بخش خصوصی وارد کرد. بنده در مقام یک فعال صنفی و با مطالعات زیاد و تجربیاتی که داشته ام، صریح می گویم که کشور ایران در دهه ۴۰ بیشترین فعالیت و تقویت بخش خصوصی را انجام داد و بسیار موفق بیرون آمد و ماحصل آن نیز تولد کارخانجات ارج- کفش ملی – کفش وین –کفش بلا- ایران خودرو- صنایع مینو- بهشهر – ایران خودرو و …اما در دهه ۵۰ که تکیه دولت و پس از انقلاب کماکان بر درآمدهای نفتی بیشتر و بیشتر شد، اقتصاد کشور را نابود و فلج کرد.

توسطی در ادامه گفت: برای برون رفت از این شرایط حاکم که کلیه صنوف، اقتصاد و معاملات را دچار بحران شدید نموده است، نمی توان انتظار یک معجزه داشت؛ بلکه باید بستر سازی ها فراهم شود نه در حد شعار؛ بلکه ما به عمل قاطع و تصمیم و واگذاری صریح مسئولیت ها و فعالیت ها به افراد توانمند و جسور و با معلومات داریم که دولت نقش حمایتی و نظارتی داشته باشد ، افرادی که دل و قلب شان برای رشد این کشور می تپد، بر سر راه آنهایی که جان و مال خود را در راه پیشرفت کشور نثار می کنند، سنگ اندازی نشود؛ بلکه حمایت شوند و شرایط پیشرفت شان فراهم شود، پیشرفت آنها، رونق کشور و قدرت ایران است و بس.

وی در رابطه با نصب برچسب کالا بر روی اجناس صنوف بیان داشت: ضمن آموزش های لازم در مراحل مختلف و تذکرات پی درپی، پشت برگ پروانه های قدیمی مواردی چاپ شده بود که صاحب پروانه همزمان با دریافت پروانه می دانست که باید آنها را رعایت کند از آن جمله نصب پروانه در محل کسب و الصاق برچسب قیمت کالا، اما در پروانه های جدید کاملا این نکات پاک شده است.

 گفت و گو با پیشکسوت صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورز، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی

امید به خدا،عشق و علاقه، تلاش و پشتکار، عمل صالح و مردم داری، رمز موفقیتم در کار بوده است

لطفاً مختصری از زندگینامه خود را بیان بفرمایید.

جعفر جعفریه متولد ۱۳۱۶ شهرستان تبریز  هستم و در سن پنج سالگی به همراه خانواده به شهرستان نظر آباد کرج مهاجرت کردم، پس از گذراندن تحصیلات متوسطه، وارد سری کارخانجات تولید پارچه مقدم شدم و به مدت ۱۳ سال در این کارخانه که دارای ۱۵۰۰ شاغل داشت  فعالیت کردم، کم کم با نشان دادن علاقه و فعالیت و پشتکاری که در این فعالیت از خود نشان دادم به مدارج بالایی در کارخانه دست پیدا نمودم تا اینکه به سال ۱۳۵۲ به تهران آمدم .

علت ورودتان به صنف فروشندگان ماشین آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی چی بوده است؟

تجربه و مهارتی که در کنار کار در کارخانه مقدم در انواع فنون فنی کسب کرده بودم موجب شد تا شناخت انواع ماشین آلات را پیدا نمایم؛ ضمن اینکه به این کار بسیار علاقه مند شده بودم لذا با پس اندازی که داشتم در پاساژ صدقه نژاد محل کسبی برای فعالیت خود تهیه و در این حوزه مشغول شدم. پس از دو سال توانستم در شرکت تعاونی و گروه امداد اتحادیه فعالیتم را شروع نمایم و بیش از سی سال عضو هیات مدیره اتحادیه، شرکت تعاونی و واحد انجمن مددکاران اتحادیه بودم.

چرایی ….صنف ماشین آلات صنعتی کاملاً خدماتی است و در مدتی که توانستم فعالیت حلال و موفقی داشته باشم دوستان و همکاران بسیاری را جذب این حرفه نمودم، علاقمندی افراد به نوع ارتباطاتی که با آنها برقرار کردم منجر شد تا صنوف این اتحادیه در رسته های مختلف زیاد شود، افرادی که در این شغل مشغولند ابتدا باید عاشق کار و فعالیت در رسته های این صنف باشند چرا که سالهای اولیه به پول نمی رسند باید عشق و صبر داشته باشند، خدمات این صنف به تمام چرخ های کارخانجات، کشاورزی ، صنایع و راه و ترابری و …بستگی دارد و ماندن و فعالیت  آنها نیز به این صنف بستگی کامل دارد، همه ماشین آلات و قطعات آنها در دست این صنف به فروش می رسد. کارخانه دار نمی تواند به تنهایی به دنبال قطعات و ماشین آلات باشد پس تولیدکنندگان، واردکنندگان و فروشندگان در دست این صنف هستند و به نوعی عصای دست کلیه کارخانه داران و صنعت کاران هستیم.

مشکلات فعلی فعالیت در این صنف را چگونه ارزیابی می کنید.

این صنف می تواند به هر شکلی قطعات را تهیه و توزیع کند؛ اما به سختی و چالش های بسیار، در حالیکه باید واردات در بسیاری از حوزه هایی که در کشور تولید آنها را نداریم ، راه اندازی شود در غیر این صورت کارخانجات یکی پس از دیگری تعطیل می شوند .

به عنوان پیشکسوت صنفی راه حل برون رفت از شرایط فعلی چیست؟

اگر بخواهیم  شرایط فعلی را تغییر بدهیم  باید با دنیا در تعامل باشیم، همه دنیا به یکدیگر وابسته هستند، آنچه در کشور نداریم و توان تولید آن را با توجه به عدم وجود ماشین آلات آن و یا مواد اولیه و یا نیروی متخصص آن رشته، پر واضح است که باید وارد کنیم تا بتوانیم کم کم آن محصول را تولید کنیم، نمی توانیم بگوییم می توانیم بدون وجود موارد مذکور در فوق از جمله مواد اولیه، می توانیم به طور مثال پمپ و یا گیربکس تولید کنیم، قبل از تحریم اینها از آلمان- چین و روسیه وارد می شد که البته بسیاری از محصولات چینی به جهت کیفیت خوب و قیمت مناسب منجر شده تا از کشورهای اروپایی نخریم.

توصیه شما به جوانانی که می خواهند وارد این صنف شوند .

جوانان مشتاق به این صنف از ابتدا نباید به بهره وری مالی فکر کنند؛ بلکه وقت و زمان زیادی باید بگذارند تا مهارت، تجربه  و معلومات کسب نمایند تا نتیجه آن موئفقیت باشد.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید