هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران
تاریخ: 13:20 :: 2020/01/19
برای ساماندهی فروش کتاب در مترو تلاش می کنیم/فعالیت تنها با جواز صنفی/نگاه ما بر استانداردسازی این مکان است

 رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از رایزنی با شرکت مترو تهران برای ساماندهی فروش کتاب در ایستگاه‌های مترو خبر داد و گفت: گفتگوهایی با بدنه شرکت مترو تهران برای ساماندهی به این پدیده انجام  یافته که بر اساس آن امکان سازماندهی این کتاب‌فروشی‌ها در مترو تهران فراهم خواهد شد. هومان حسن پور رئیس اتحادیه […]

 رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از رایزنی با شرکت مترو تهران برای ساماندهی فروش کتاب در ایستگاه‌های مترو خبر داد و گفت: گفتگوهایی با بدنه شرکت مترو تهران برای ساماندهی به این پدیده انجام  یافته که بر اساس آن امکان سازماندهی این کتاب‌فروشی‌ها در مترو تهران فراهم خواهد شد.

هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بیان کرد: مشکل ما با بساطی‌های فروش کتاب در تهران طولانی مدت است. مسئول برخورد با آنچه که سد معبر نامیده می‌شود، شهرداری است. طبق قانون هم شهرداری است که نباید اجازه دهد این بساطی ها در تهران برپا شوند؛ اما انگار این مساله به شکلی ریشه‌دار شده و شهرداری هم به بهانه معاش این‌ افراد و کار فرهنگی‌شان با آنها برخورد نمی‌کند، غافل از اینکه این مماشات به بهای نابودی یک‌صنف و حرفه قانونی در شهر تمام می‌شود.

  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران افزود: وقتی ما حرفه‌ای مستقل به اسم کتابفروشی داریم، برپایی بیمارستان در هر بیمارستان یا هر مکان عمومی دیگر، معنایی ندارد جز اینکه این کتاب‌فروشی‌ها هم زیر سقف قانون صنفی قرار بگیرند نه اینکه یک‌میز و یک‌صندلی و تعدادی کتاب که از کتاب بودن تنها اسمش را به یدک می‌کشند را بگوییم کتابفروشی.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه از انجام گفتگوهایی با بدنه شرکت مترو تهران برای ساماندهی به این پدیده خبر داد که بر اساس آن امکان سازماندهی این کتاب‌فروشی‌ها در مترو تهران فراهم خواهد شد

وی گفت: مذاکراتی با مدیران مسئول در این زمینه انجام شده که کتاب‌فروشی‌های مترو تهران قاعده‌مند شوند. بر این‌اساس پیشنهاد شده فضا و مکان را برای این‌افراد مترو تأمین کند اما فعالیت آنها منوط به دریافت مجوز از اتحادیه شود؛ مجوزی که می‌تواند کوتاه مدت یعنی شش‌ماهه یا یک‌ساله باشد. همچنین خواسته‌ایم که فراخوان‌هایی که برای ایجاد این کتاب‌فروشی‌ها صادر می‌شود، از کانال اتحادیه منتشر شود تا افراد بیشتر و متخصص‌تر بتوانند این امکان شغلی را در اختیار بگیرند.

حسن پور گفت: نگاه ما بر استانداردسازی این مکان است و بر این اساس فکر می‌کنیم که باید کتاب‌فروشی‌های مترو یک شمایل استاندارد را به خود بگیرند و ساماندهی شوند و با جواز رسمی صنف به فروش کتاب بپردازند. این شکل از ساماندهی باعث می‌شود هر کتاب دیگری در این فروشگاه‌ها فروخته نشود و چرخه نشر به درستی در مسیر خود به حرکتش ادامه دهد و معیشت کل صنف نشر تأمین شود.

به گفته حسن‌پور این پیشنهاد گرچه به صورت ضمنی مورد موافقت قرار گرفته، اما به‌صورت عملی هنوز ابلاغ و در دست اجرا قرار نگرفته است.

 

 

پاسخی بگذارید