مهدی ملک زاده رئیس اتحادیه صنف سنگ بر و سنگ تراش تهران
تاریخ: 11:07 :: 2020/01/15
دولت به داد تجار، کسبه و صنعتگران برسد/ ممنوعیت خام فروشی یک ضرورت است

رئیس اتحادیه صنف سنگ بر و سنگ تراش با تاکید بر اینکه دولت باید به داد تجار، کسبه و صنعتگران برسد اظهار داشت: ما صاحبان صنایع مختلف و صنوف متفاوت می توانیم در صورت ایجاد روابط خوب اقتصادی که دولت باید فراهم نماید، صنعت خود را صادر و کشور را به قطبی بزرگ در منطقه […]

رئیس اتحادیه صنف سنگ بر و سنگ تراش با تاکید بر اینکه دولت باید به داد تجار، کسبه و صنعتگران برسد اظهار داشت: ما صاحبان صنایع مختلف و صنوف متفاوت می توانیم در صورت ایجاد روابط خوب اقتصادی که دولت باید فراهم نماید، صنعت خود را صادر و کشور را به قطبی بزرگ در منطقه تبدیل کنیم.

مهدی ملک زاده رئیس اتحادیه صنف سنگ بر و سنگ تراش تهران تصریح کرد: علی رغم وجود پتانسیل های بسیار، افسوس که صنعتگران ما همگی در خانه های خود مانده اند و نمی توانند از هوش و خلاقیت خود استفاده نمایند.

ملک زاده تاکید کرد: عدم ثبات اقتصادی کشور و روند نوسان ارز مانع رشد تمام افرادی است که دلسوزانه در صنف خود عمر خویش را گذاشته اند، نداشتن امنیت اقتصادی برای کاسب و تاجر خود می تواند به تنهایی هر چه رشته است را پنبه کند و صنعتگر را نابود نماید ، دولت به داد تجار، کسبه و صنعتگران برسد.

وی افزود: کشور ایران با وجود وفور منابع و معادن سنگ و همچنین تولید کنندگان و سنگبرهایی که متخصص این رشته هستند با ظرفیتی بالاتر از حد انتظار می تواند به بزرگترین تولید کننده سنگ نه تنها در منطقه بلکه در تمام جهان تبدیل شود.

ملک زاده در ادامه بیان داشت: وجود مشکلات روابط بین المللی ایران با دیگر کشورها و ظلمی که کشورهای استعمارگر در حق ایران روا داشتند، منجر شده تا نتوانیم محصولات مان را خودمان بفروشیم، ایران و ایرانی دارای قدرت، هوش تجارت و خلاقیت است و این را در تمامی عرصه ها ثابت کرده است، اما برای اینکه بتواند این خصوصیات را اجرایی کند نیازمند جاده ای است هموار، نه پر از دست انداز و راه های انحرافی.

رئیس اتحادیه صنف سنگ بر و سنگ تراش تهران گفت: ما صاحبان صنایع مختلف و صنوف متفاوت می توانیم در صورت ایجاد روابط خوب اقتصادی که دولت باید فراهم نماید، صنعت خود را صادر و کشور را به قطبی بزرگ در منطقه تبدیل کنیم؛ اما افسوس که صنعتگران ما همگی در خانه های خود مانده اند و نمیتوانند از هوش و خلاقیت خود استفاده نمایند.

 

پیشکسوت صنفی

محمد مختاری متولد ۱۳۳۴ اصفهان، عضو هیات مدیره صنف سنگ و سنگ تراش است که از سن ۱۲ سالگی با ورود به مغازه دایی خود این شغل را  آغاز کرد.

در ابتدا در سنگ بری چگونه کار می کردید؟

از ابتدا با ورود به این صنف از کارگری و زدن قلم و چکش بر روی سنگ شروع کردم، سنگ را چهار گوش در آورده و تیشه می زدیم ، تمامی سنگ هایی که درنمای ساختمانهای بزرگ که در پایه نما کار شده است این نوع سنگهاست به طور مثال سنگهای بنای کاخها این نوع سنگ است.

سپس در سال ۱۳۵۱ در میدان شوش مغازه اجاره کردم و مشغول شدم در آن زمان بیشترین مشتری هایم دربایها و دولتی ها بودند و در نهایت در کل ایران حدو ۲۰۰ سنگبر وجود داشت اما اکنون ۶۵۰۰ سنگ بر وجود دارد. سال ۱۳۵۸ کارخانه سنگ بری در شهرستان قم احداث کردم که تاکنون نیز ادامه دارد در این کارگاه ۲۰ کارگر فعالند که اگر اقتصاد کشور رونق داشته باشد و بتوانیم صادرات داشته باشیم به ۵۰ کارگر نیازمند خواهیم بود. که این یعنی اشتغال و ارز آوری و رونق تولید که از دولت انتظار همکاری را داریم.

شرایط کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نسبت سابق شاید پیشرفت داشته باشیم اما در حال حاضر تنها ۵ تا ۶ درصد از سنگ بر ها موفق هستند و مابقی متضرر شده اند، و روزانه تنها مغازه های خود را باز نگه می دارند بدون اینکه کاسبی کنند.

حسن ملاک زاده از دیگر پیشکسوتان صنف سنگ بر و سنگ تراش است که در این گفتگو بیان داشت: متولد سال ۱۳۳۶ شهر ری هستم و از سال ۱۳۵۵ در سن ۲۰ سالکی به این جهت که سنگ بری شغل پدرم بوده فعالیت خود را شروع کردم پس از سه ماه کارگری، کارخانه سنگ بری پدرم را در پل بعثت تهران اجاره کردم ، پس از  پنج سال ، دو دنگ از یک کارخانه را خریداری کرده ام به مرور زمان کار کردم و تا کنون فالیت دارم

وی در ارزیابی مشکلات کنونی گفت: باید برای رشد و بالندگی اقتصاد کشورمان، اقتصاد را از سیاست جدا کنیم ، اگر تاجری با هر کشوری مبادله می کند، موضوعات سیاسی کشورها نباید طوری شود که آن تاجر و تمام سرمایه اش را به خطر ببرد، تاجر برای سال ها برنامه ریزی و هدف گذاری می کند حال آنکه متاسفانه با بر هم خوردن روابط سیاسی، تجار هم ورشکست می شوند.

پاسخی بگذارید