حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در جلسه کارگروه راهبری و بررسی مشکلات اصناف
تصمیمات اجرایی بدون حضور بخش خصوصی به طور قطع اثربخش نخواهد شد/تسهیلات تسویه بدهی اصناف به شبکه پولی و اعتباری کشور/راه‌اندازی خوشه‌های صنفی در شهرک‌های صنعتی/استفاده از تسهیلات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای اصناف

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در جلسه کارگروه راهبری و بررسی مشکلات اصناف از تشکیل شورای راهبری اصناف به منظور بررسی و رفع مشکلات این بخش از اقتصاد ایران خبر داد و گفت: خوشبختانه ظرفیت عظیمی در حوزه اصناف کشور نهفته است که این خود یک قابلیت ویژه را برای […]

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در جلسه کارگروه راهبری و بررسی مشکلات اصناف از تشکیل شورای راهبری اصناف به منظور بررسی و رفع مشکلات این بخش از اقتصاد ایران خبر داد و گفت: خوشبختانه ظرفیت عظیمی در حوزه اصناف کشور نهفته است که این خود یک قابلیت ویژه را برای حمایت از تولید و مدیریت بازار در اختیار سیاستگذاران و مسئولان تنظیم بازار قرار می دهد.

حسین مدرس خیابانی افزود: پس از اجرای سیاست دولت مبنی بر اصلاح قیمت بنزین، ستاد تنظیم بازار به صورت روزانه و در جلسات فشرده ای مجموعه سیاست های مرتبط با بازار را مصوب کرده و تلاش نمود تا از تمامی بازوهای اجرایی خود به منظور اجرای این سیاست ها بهره گیرد که بر این اساس اصناف پرقدرت پای کار آمده و در کنار دولت ضمن تأمین نیازهای مردم، به کمک دستگاه‌های اجرایی در این حوزه آمدند.

وی تصریح کرد: حال زمان آن رسیده که بتوان با ارائه مجموعه ای از تسهیلات و حمایت ها، صنوف کشور را تقویت نمود که بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش کرده تا از تسهیلات ذیل تبصره ۱۸ ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به منظور حمایت از صنوف تولیدی بهره گیرد. ضمن اینکه امکانات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز در حمایت از اصناف قرار خواهد گرفت.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به راه اندازی پویش درج برچسب قیمت در استان های کشور خاطرنشان کرد: اجرای موفق این طرح توجه ویژه اصناف را می طلبد، چرا که بیش از ۱۵ میلیون نفر از طریق واحدهای صنفی مشغول تجارت و فعالیت در بازار هستند، بنابراین بسیج شدن آنها در نصب برچسب قیمت می تواند گام بزرگی در راستای جلوگیری از گران فروشی باشد.

وی بیان کرد: هر واحدی که برچسب قیمت را بر روی کالای خود نصب نکرده یا بر روی کالای موجود در فروشگاه آن قیمت درج نشده باشد، حتما به فکر گران فروشی است و از طریق اصناف باید با آن برخورد شود.

مدرس خیابانی شورای راهبری اصناف را عامل اتصال مجموعه واحدهای صنفی با وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و تأکید کرد: صنف از صنعت جداشدنی نیست، چرا که تولید صنفی می تواند مکمل و یا پیش نیاز تولید صنعتی باشد.

وی ادامه داد: جهت اجرای بهینه سیاست‌های دولت، همراهی همه دستگاه‌های اجرایی، کمک نهادها و همراهی مردم لازم و ضروری است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: اگر چه طی سال های گذشته زیرساخت های تولیدی به شکل جدی مورد توجه قرار گرفته اند اما در کنار آنها زیرساخت های تجاری به اندازه کافی فعال نشده اند، بنابراین باید به دنبال آن باشیم تا در کنار زیرساخت های تولیدی و به موازات گسترش آنها، زیرساخت های توزیعی و تجاری را هم فعال کنیم.

وی سهم اصناف از تولید ناخالص داخلی را ۱۸ درصد ذکر کرد و گفت: در شرایط کنونی مردمی‌ترین نهاد اقتصادی کشور اصناف است که باید از ظرفیت های آن در سطوح استانی و کشوری به خوبی استفاده شود.

مدرس خیابانی گفت: از سال ۶۷ با استفاده از انواع ابزارها و برخوردها به دنبال درج برچسب قیمت بر روی کالاها بودیم، اما اکنون با کمک و مطالبه مردم می‌خواهیم وارد عرصه جدیدی از عملیات اجرایی در این حوزه شویم.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت بدون حضور بخش خصوصی تصمیمی را اتخاذ کند، به طور قطع اثربخش نخواهد شد، بنابراین باید تمام توان خود را در راستای حل مشکلات صنفی و تولیدی کشور به کار ببندیم.

وی ادامه داد: بر اساس پیشنهادی که به تازگی از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به شورای پول و اعتبار ارائه شده، واحدهای صنفی و صنعتی می توانند با پرداخت ۵ درصد از کل بدهی خود به عنوان پیش پرداخت، یک سال تنفس دریافت کرده و بدهی خود را ظرف ۵ سال بازپرداخت نمایند.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم نماینده اتاق اصناف ایران هم در شوراها و کمیته‌های سیاستگذاری موثر بر بخش خصوصی حضور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تسهیلات صادراتی بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران باید به حوزه صنوف صادرات گرا هم اختصاص یابد، ضمن اینکه پروانه های صنفی نیز در کنار پروانه های صنعتی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه اندازی میز صنوف تولیدی در سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد و گفت: در برگزاری نمایشگاه ها نیز صنوف تولیدی باید در اولویت باشند، ضمن اینکه بر اساس تأکیدی که به شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران شده، آن دسته از تشکل هایی که اعضای آنها به صورت یکپارچه در نمایشگاه ها حضور یابند می توانند از تخفیف ۵۰ درصدی هزینه غرفه از سوی شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران برخوردار شوند.

مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی خوشه های صنفی در شهرک های صنعتی اظهارداشت: خوشبختانه در تفاهمی که با شرکت شهرک های صنعتی به امضا رسیده مقرر شده تا خوشه های صنفی در شهرک های صنعتی راه اندازی شوند که بر این اساس بتوان از ظرفیت صنوف تولیدی برای تأمین نیازهای ارزی کشور بهره برداری کرد.

مدرس خیابانی گفت: تمام تلاش وزارت صمت آن است که از صنوف تولیدی صادرات محور همپای صنایع حمایت شود، ضمن اینکه تمامی استان ها نیز باید در اجرای امور تنظیم بازار از ظرفیت های اصناف بهره مند شوند.

این مقام مسئول در وزارت صنعت معدن و تجارت، با بیان اینکه از ظرفیت ستاد تنظیم بازار می‌توان برای رفع مشکلات صنفی بهره‌برد، خاطرنشان کرد: در برخی از شهرک های صنعتی واحدهای صنفی هم فعال شده اند و این در شرایطی است که در شهرک های صنعتی ۸۰ هزار قرارداد منعقد شده و ۴۵ هزار واحد صنعتی در آن فعال هستند که سهم واحدهای صنفی تولیدی که مورد بهره برداری قرار گرفته اند تنها ۹۰۰ واحد بوده که به تازگی با اقدامات و تسهیلات صورت گرفته حدود ۴ هزار واحد تولیدی صنفی نیز درخواست برای حضور در این شهرک های صنعتی داده اند.

پاسخی بگذارید