حسین مدرس‌خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت اعلام کرد:
تاریخ: 11:28 :: 2019/12/10
سیاست‌های کنترلی در بازار کالاهای اساسی تداوم دارد/پایگاه‌های دائمی بازرسی مستقر می شود

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تداوم اجرای سیاست‌های کنترل بازار بعد از اصلاح قیمت بنزین خبر داد و گفت: بازرسی‌ها در این مدت ۷۰ درصد رشد کرده و اجازه تخلف گرانفروشی داده نشده است. حسین مدرس‌خیابانی صنعت، معدن و تجارت در شصت و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور، گفت: تنظیم بازار محدود […]

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تداوم اجرای سیاست‌های کنترل بازار بعد از اصلاح قیمت بنزین خبر داد و گفت: بازرسی‌ها در این مدت ۷۰ درصد رشد کرده و اجازه تخلف گرانفروشی داده نشده است.

حسین مدرس‌خیابانی صنعت، معدن و تجارت در شصت و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور، گفت: تنظیم بازار محدود به کشور ما نیست و اکثر کشورهای دنیا به عنوان یک برنامه حمایتی از اقشار مختلف جامعه، این شکل از سیاست‌گذاری را در سطح بازار انجام می دهند.

وی افزود: روند کنترلی بازار بعد از طرح اصلاح قیمت بنزین قابل قبول بوده و خوشبختانه با همکاری دستگاهها و تشکل‌های مرتبط، جو روانی بازار به خوبی کنترل شده و قیمت ها از ثبات لازم تا حدود بسیاری برخوردار هستند و باید تداوم یابد.

افزایش ۷۰ درصدی تعداد بازرسی‌ها

مدرس خیابانی ادامه داد: بازرسان سازمان حمایت، سازمان‌های صمت استان ها، بازرسی اصناف و همچنین اتحادیه های تحت پوشش در ۲۱ روز نخست از اجرای طرح تشدید بازرسی بعد از اصلاح قیمت بنزین، بالغ بر ۵۱۶ هزار و ۲۹۰ مورد بازرسی انجام داده اند و برای ۳۷ هزار و ۹۴۳ متخلف صنفی برگه گزارش بازرسی به ارزش بیش از یک هزار و ۲۱۷ میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال صادر و مراتب را جهت بررسی های بعدی به تعزیرات حکومتی ارجاع نموده اند.

وی  اضافه کرد: تعداد بازرسی سازمان حمایت و سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در این ۲۱ روز بالغ بر ۲۹۸ هزار و ۷۶۵ مورد بوده که نسبت به مدت مشابه خود بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته مدرس خیابانی، تعداد پرونده‌های متشکله در این مدت ۲۵ هزار و ۴۱۶ فقره بوده که با افزایش ۱۱۰ درصدی را نشان می دهد.

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی تصریح کرد: ارزش ریالی پرونده‌های تشکیل شده با ۱۸۵ درصد افزایش، بیش از ۱۶۹ میلیارد و ۸۷۱ میلیون ریال برآورد می شود.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: از طریق سامانه ۱۲۴ و اپلیکیشن آپ که شکایت مردمی را در سطح عرضه وصول می‌کند، در این ۲۱ روز بیش از ۲۵ هزار و ۱۲۵ مورد شکایت دریافت و مورد رسیدگی قرارگرفته است.

این مسئول گفت: بازرسی اصناف نیز در این مدت بالغ بر ۲۱۷ هزار بازرسی در سطح خرده فروشی و عمده فروشی ها انجام داده و برای بیش از ۱۱ هزار متخلف صنفی پرونده تخلف تشکیل و مراتب را به تعزیرات حکومتی استانها ارجاع داده است.

استقرار پایگاه های بازرسی اصناف در مراکز بزرگ تجاری استان ها

قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی افزود: با توجه به مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور و با محوریت اتاق اصناف در سطح استان ها و شهرستان ها و در مراکز بزرگ تجاری و بازار های مرکزی شهرها، پایگاه‌های دائمی بازرسی مستقر می شود.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: هم اکنون در ۱۷ استان پایگاه های بازرسی دایر شده و ۶۱ پایگاه فعال وجود دارد که با دریافت شکایات شهروندان در مراکز تجاری در همان محل به تخلفات گزارش شده رسیدگی می کنند.

پاسخی بگذارید