قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران
تاریخ: 16:18 :: 2019/12/09
زمینه ایجاد کسب و کارهای نوین محیا اما فرایند آن طولانی است

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: در ارائه مجوز به کسب و کار‌های جدید اختلالی وجود ندارد، اما طی شدن مراحل قانونی برای تشکیل صنف می‌تواند زمان‌بر باشد. قاسم نوده فراهانی درباره حمایت اصناف از کسب و کارهای جدید و ارائه مجوز برای آن‌ها اظهار کرد: با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات به وجود آمده در بازار‌های […]

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: در ارائه مجوز به کسب و کار‌های جدید اختلالی وجود ندارد، اما طی شدن مراحل قانونی برای تشکیل صنف می‌تواند زمان‌بر باشد.

قاسم نوده فراهانی درباره حمایت اصناف از کسب و کارهای جدید و ارائه مجوز برای آن‌ها اظهار کرد: با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات به وجود آمده در بازار‌های اقتصادی کسب و کارها و صنوف جدیدی روی کار آمدند و کسب‌وکارهای دیگری از چرخه اقتصاد خارج شدند. صنف‌های بسیاری پیش از این در سراسر کشور فعالیت می‌کردند که امروزه منسوخ شدند و فعالیت چندانی ندارند. از جمله این صنوف می‌توان به ذغال‌فروش‌ها، نفت‌فروش‌ها، لحاف‌دوزها و غیره اشاره کرد که زمانی شغلی مهم و پردرآمد محسوب می‌شدند اما به مرور زمان کاربری خود را از دست داده و منسوخ شده است.

وی با اشاره به کسب و کارها و شغل‌های جدیدی که پا به عرصه‌های اقتصادی گذاشته‌اند، گفت: اصناف تمام تلاش خود را می‌کند تا با شغل‌های جدید بیگانه نباشد و همگام با علوم روز دنیا پیشروی کند تا زمینه لازم برای حضور و فعالیت کسب و کارهای جدید در سطح کشور فراهم باشد.

فراهانی تصریح کرد: در تمامی صنوفی که امروزه در سراسر کشور فعالیت می‌کنند ضوابط و قوانین، به طور کامل تعیین و نوشته شده است و تمامی آن‌ها مطابق قانون نظام صنفی مدیریت می‌شوند اما برای کسب و کارهای جدیدی که قصد شروع فعالیت دارند، ضوابط به طور جزئی تدوین نشده‌اند. بنابراین نیاز به بررسی دقیق، تدوین قوانین و ضوابط جزئی برای واحد صنفی، طی کردن مراحل قانونی و تأیید از طرف اتاق اصناف، اتحادیه مربوطه، کمیسیون نظارت، هیات عالی نظارت و غیره وجود دارد تا در نهایت قوانین این صنف به تصویب برسد و صنف جدیدی به وجود بیاید؛ اهمیت تمامی مراحل ذکر شده و گاهی طولانی بودن آن‌‌ها باعث می‌شود تا این فرایند زمان‌بر باشد.

رئیس اتاق اصناف استان تهران تأکید کرد: شروع هیچ کسب و کاری از طرف اصناف رد نمی‌شود و مشکلی در ارائه مجوز در شروع کسب و کارها وجود ندارد اما ممکن است طی مراحل ذکر شده باعث شود تا فرایند ارائه مجوز در کسب و کارها و صنف‌هایی که برای اولین بار پا در عرصه‌های اقتصادی گذاشته‌اند، کمی طولانی‌تر از حالت معمول باشد.

پاسخی بگذارید