مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان تهران
تاریخ: 14:29 :: 2019/10/06
وزارت کشاورزی به عنوان متولی، هیچ گونه الگوی کشت صحیحی ندارد/ حرف من، نه به گرانی و نه به زیان کشاورز است

رئیس اتحادیه صنف بارفروشان تهران با ابراز نگرانی از نبود الگوی کشت صحیح در کشور اظهار داشت: متاسفانه وزارت کشاورزی که متولی صنعت کشاورزی ، کشت و زرع و باغداری و کشاورزان عزیز هموطن است هیچ گونه الگوی کشت صحیحی در راستای توسعه،گسترش و رونق اصولی کشاورزی ندارد. مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه صنف بارفروشان […]

رئیس اتحادیه صنف بارفروشان تهران با ابراز نگرانی از نبود الگوی کشت صحیح در کشور اظهار داشت: متاسفانه وزارت کشاورزی که متولی صنعت کشاورزی ، کشت و زرع و باغداری و کشاورزان عزیز هموطن است هیچ گونه الگوی کشت صحیحی در راستای توسعه،گسترش و رونق اصولی کشاورزی ندارد.

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه صنف بارفروشان تهران با ابراز تاسف از عدم وجود یک الگوی درست کشت گفت: یک سال آنچنان کاشت و برداشت محصولات محدود می شود که قیمت ها سر به فلک می رسد و یک زمانی آنچنان کشت زیاد می گردد که کشاورزان زمین های خود را به جای برداشت، با محصول روی زمین مانده شخم می زنند و این ظلمی روشن و آشکار است.

دارایی نژاد تاکید کرد: در حالیکه می توانیم نیازهای داخلی خود را  بدون مشکل از کشاورزان خود تامین کنیم گاهی بی مدیریتی در این حوزه همه و بخصوص کشاورزان را دچار صدمه و زیان می کند، مانند گوجه فرنگی که سالی با قیمت پنج هزار تومان و سال دیگر با قیمت ۱۰۰۰ تومان از کشاورز خریداری می شود که هر دو به زیان کشاورز است.

او افزود: با توجه به بارندگی های سال گذشته و اوایل امسال، محصولات بسیار خوب بوده است، اما مسئولان به جای برنامه ریزی برای فروش و صادرات آن به کشورهایی نظیر آسیای میانه و اروپا که مشتاق محصولات ایرانی هستند، دقیقاً زمان صادرات، از این عمل جلوگیری کرده و مانع آن می شوند، این یعنی همان بی برنامگی و عدم نظارت، متولی که خود مسئولیتش را برعهده نمی گیرد علنی به کشاورز ظلم می کند. کجای دنیا چنین برخوردی با مولدان کشاورزی می شود که در ایران این چنین می کنند، مسئولان و متولیان باید پاسخگو باشند.

دارایی نژاد با اشاره به برخی از زیان های این بی توجهی بیان داشت: سیب از محصولاتی است که قربانی بی مدیریتی مسئولان شده و اکنون روی درخت با قیمت کیلویی دو هزار تومان به فروش می رسد و برای کنستانتره نیز با مبلغ ۸۰۰ تومان می خرند که حتی خرج و مخارج کارگر را نیز برآورده نمی سازد چه برسد به تامین کشاورز. همچنین نارنگی نیز مانند سیب دو برابر هر سال محصول  داده است؛ اما کشاورز مجبور است آن را با قیمت پایین بفروشد در حالی که می توان مازاد این محصولات را براحتی و با مدیریت صادر و با قیمت خوب ارز آوری شود؛ ضمن اینکه  این شرایط پرتقال را نیز شامل می شود به این ترتیب که پرتقال مازندران با محصولی بین یک و نیم تا دو برابر سالهای قبل برداشت شده است اما دغدغه کشاورزان عزیز و زحمت کش ما در فروش آن است . هندوانه و خربزه نیز همین گونه بوده بطوریکه کشاورزان زمینهای هندوانه را با محصول شخم می زنند که برداشت آن  هزینه کارگر را تامین نمی کند چه برسد به سود آوری آن. در بحث خربزه هم که در تربت حیدریه،تربت جام،  شیراز و بوئین زهرا کاشته می شود در میدان میوه و تره بار با قیمت ۱۲۰۰تا ۱۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

دارایی نژاد تاکید کرد: کشت گلخانه ای و آبیاری قطره ای برای صرفه جویی در آب، بهترین نوع کاشت و رصد کشورهایی که بتوان محصولات را به آنها صادر کرد با قراردادهایی که متعهد به عمل به آن باشیم بهترین راهکارهای توسعه صادرات کشور است. باید کشت علمی آموزش داده شود و همچنین از وجود مهندسین کشاورزی که سالانه به تعدا زیاد از دانشگاههای کشور فارق‎التحصیل می شوند استفاده گردد، اما متاسفانه مهندسین کشاورزی در کارهای غیر مرتبط مشغول به کار هستند که این جریان بار هزینه های تربیت مهندسان در کشور را بر آموزش عالی سنگین می کند؛ اما خروجی آن به کار مرتبط نمی آید و این نیز ظلم فاحش است که از بی مدیریتی نشات می گیرد.

وی ضمن تبریک به مناسبت هفته نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی، نگهبانی و پاسداری از کشور با یکدیگر گره خورده است بدین سان از سر کلانتر آقای کالدوسی- سرهنگ هاشمی رئیس کلانتری ۱۵۲ و سرهنگ جباری رئیس کلانتری میدان میوه و تره بار به جهت زحمات زیادشان نهایت تشکر و قدردانی را دارم.

 

پاسخی بگذارید