محمدعلی فرخ مهر رئیس اتحادیه صنف هتلداران، هتل آپارتمانها و پانسیون‎های استان تهران
تاریخ: ۱۲:۰۳ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
لزوم ارایه تسهیلات به صنعت گردشگری/ قوانین جاری بر کسب و کار در صنعت گردشگری بسیار تأثیر گذار است

رئیس اتحادیه  صنف هتلداران،هتل آپارتمانها و پانسیونهای استان تهران اظهار داشت: تأثیر فرهنگ و صنعت گردشگری در صنف هتل و هتل آپارتمانها بسیار قابل لمس است؛ چرا که شاکله صنعت گردشگری چکیده ای از فرهنگ به جا مانده از ملل هر کشور محسوب می گردد. محمدعلی فرخ مهر با بیان مطلب فوق توضیح داد: بخشی […]

رئیس اتحادیه  صنف هتلداران،هتل آپارتمانها و پانسیونهای استان تهران اظهار داشت: تأثیر فرهنگ و صنعت گردشگری در صنف هتل و هتل آپارتمانها بسیار قابل لمس است؛ چرا که شاکله صنعت گردشگری چکیده ای از فرهنگ به جا مانده از ملل هر کشور محسوب می گردد.

محمدعلی فرخ مهر با بیان مطلب فوق توضیح داد: بخشی از فرهنگ ملل در قالب سایتهای گردشگری (آثار فیزیکی) در شکل به جا مانده از آثار هنری، همانند خط و نقاشی، آثار هنری و معماری به صورت بناهای به جا مانده هر دوران که بیانگر فرهنگ اجتماعی و زندگی در هر شهر و کشور می باشد و بخشی دیگر آثار ناملموس به جا مانده از ملت‎هاست که در داستانها، آواها و نواها، لباس، آیین ها و سنت ها و جشن هاست که سینه به سینه به دوره های تاریخی بعد از خود منتقل کرده اند و خواهند کرد بر می گردد. در نتیجه این فرهنگ هر ملت است که تابلوی ارزشمندی از ویژگیهای رفتاری، گفتاری و شعر و ادب و شکل دهنده میراث باستانی و در نهایت صنعت گردشگری را تشکیل می دهد.

فرخ مهر در ادامه با اشاره به مهمترین معضلات اتحادیه در حال حاضر تاکید کرد: تعداد اعضای با پروانه کسب اتحادیه که در سه رسته هتل ، هتل آپارتمان و پانسیون فعالیت می نمایند و پس از دریافت پروانه بهره برداری، تحت پوشش اتحادیه قرار می گیرند جمعاً ۹۹ واحد بوده و تعداد ۴۵ واحد نیز در دست اقدام می باشد. با توجه به این موضوع باید گفت؛ معضلات اتحادیه ناشی از مشکلاتی است که هتلها با آن مواجه هستند چون اتحادیه نقطه تعامل بین اتاق اصناف و سازمان میراث فرهنگی است و ملزم به اجرای ضوابط و قوانین این دو نهاد است، برخی از مشکلات ساختاری است که هرازگاهی با آن مواجه هستیم و برخی دیگر عدم امکان پاسخ به ارایه تسهیلات لازم جهت پایداری هتلهاست که می بایست نهادهای حاکمیتی تأمین کننده آن باشند که شرح آن در این مجال نمی گنجد.

فرخ مهر در رابطه با هماهنگی مهمانان خارجی با هتلهای ایران گفت: گردشگران به صورت گروهی و انفرادی به کشورها سفر می نمایند. گردشگران خارجی که به صورت گروهی عازم ایران هستند از طریق آژانسهای ایرانی مراحل اولیه وزارت امور خارجه و تردد و بازدیدها از مناطق مورد نظر باستانی و نیز رزرو هتلها صورت می پذیرد و آژانس طرف قرارداد با هتلها خواهند بود و کلیه مراحل را بر اساس قرارداد منعقده در چارچوب شیوه نامه اجرایی اتاق به گروه گردشگر اعلام و ایشان را  اسکان می دهند. همچنین گردشگران انفرادی نیز طبق ضوابط اولیه وزارت امور خارجه در تکمیل فرم مشخصات ملزم به اعلام مکان اسکان خود در ایران می باشند، که برگه تأیید رزرو هتل مورد نظر  است و  وچر(Voucher)  نامیده می شود  را در اختیار داشته و به هتل مورد نظر ارایه و اسکان  انجام می شود.

وی در رابطه یا نرخ هتل‎های ایران و جهان و تفاوت آن بیان داشت: نرخ هتل‎ها و سایر اماکن اقامتی در ایران سالانه پس از تعیین درصد افزایش و بنا به برآورد افزایش هزینه ها نسبت به سال قبل با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتحادیه  صنف هتل و هتل آپارتمانها مورد بررسی و در قالب نرخ نامه به تناسب سطح و ستاره هتلها و استانداردهای صورت گرفته در آنها، تنظیم و توسط اتحادیه ابلاغ می گردد. اما در سایر کشورها شیوه های متفاوتی در ارایه نرخ هتل‎ها در دستور کار می باشد.

فرخ مهر با بررسی موضوع نزدیکی و یا فاصله بین هتلهای ایران و جهان از جهت استاندارد های جهانی بیان داشت: استاندارد سازی کشورها و شیوه های آن تفاوت دارد؛ اما در ایران عواملی مانند خدمات و تجهیزات، ایمنی و بهداشت،  فنی مهندسی هتل، توسط کمیته ای متشکل از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتحادیه مورد ارزیابی و به تناسب امکانات و سرویسهایی که به گردشگر خواهند داد، تعیین سطح و درجه ستاره، اخذ استاندارد سازی خواهند شد.

رئیس اتحادیه صنف هتل و هتل آپارتمانهای تهران با اشاره به مالیات ارزش افزوده و مشکلات پیرامون آن در حوزه اتحادیه متبوع خود گفت: چیزی که موجب رشد یک صنعت و هر حرفه ای می شود، پایداری، نحوه و  گستردگی آن موضوع مورد نظر دارد که به عنوان رویکردی بنیادین، برای هر نوع توسعه‎ای از جمله توسعه گردشگری پذیرفته شده است؛ لذا پایداری گردشگری اعم از مسائل زیست محیطی،فرهنگی، اقتصادی،سیاسی و بین المللی عوامل تأثیر گذار در صنعت گردشگری هستند.

وی ادامه داد: نقش قوانین و آیین نامه های جاری بر کسب و کار در  صنعت گردشگری  بسیار تأثیر گذار است و ضوابط مالیاتی و ارزش افزوده در شرایطی که نوسانات اقتصادی و هزینه های جاری هتل در کشور در ارایه خدمات، هتلها را با مشکل مواجه کرده است افزایش مالیات بر ارزش افزوده در ارایه سرویس دهی هتلهاست که تأثیر بسیاری در نرخ خدماتی که ارایه می شود، خواهد گذارد که به هیچ وجه مطلوب هتلدار و گردشگران نیست.

فرخ‎مهر گفت: بر این اساس کشورهای مختلف در ارایه تسهیلات به صنعت گردشگری تلاش دارند تا به جهت جذب گردشگر هزینه های اولیه همانند هزینه پرواز (هواپیما) و هتل را به حداقل ممکن رسانیده تا حضور بیشتر گردشگر را داشته باشند که این امر مشوق حضور بیشتر گردشگر خواهد شد. البته اخیراً ارزش افزوده برای ورود گردشگران خارجی توسط معاون اول ریاست جمهوری حذف گردیده؛ لیکن برای سایر خدمات و هتلها همچنان جاری است.  این اقدام با توجه به شیوه های محاسبه ارزش افزوده که سازمان مالیاتی اعمال می نماید، گرانی قیمت نرخ هتل را برای گردشگر در پی دارد.

پاسخی بگذارید