رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران
تاریخ: ۱۳:۰۲ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
مالیات بر مسکن از جیب مستاجران پرداخت می‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هر مالیاتی که اضافه شود ارزش ملک را بالا می برد که در نهایت از جیب مستاجر پرداخت می شود. برخی کارشناسان معتقدند، با توجه به ایجاد فضای سوداگری در بازارهای مسکن و خودرو و ارز، وضع مالیات بر عایدی سرمایه در این […]

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه، هر مالیاتی که اضافه شود ارزش ملک را بالا می برد که در نهایت از جیب مستاجر پرداخت می شود.

برخی کارشناسان معتقدند، با توجه به ایجاد فضای سوداگری در بازارهای مسکن و خودرو و ارز، وضع مالیات بر عایدی سرمایه در این بخش‌ها می‌تواند به تعادل‌بخشی منجر شود و نمایندگان مجلس معتقد هستند در این شرایط آن هایی که مسکن را برای سود خریده اند باید بخشی از سود خود را مالیات دهند و بر همین اساس اکنون وزارت راه و شهرسازی طرح مالیات برعایدی سرمایه و مسکن را برای کنترل قیمت ها که ممکن است تاثیر زیادی بر افزایش نرخ اجاره داشته باشد در دستورکار قرار داده است.
مالیات بر مسکن از جیب مستاجر پرداخت خواهد شد
«قلی خسروی» رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران دراین باره گفت: واسطه‌های ملکی هنگام عقد قرارداد دو موکل دارند و باید بینابین صحبت کنند نه طرف مستاجر باشد نه مالک، چرا که وکیل هر دو طرف است و اگر یک طرف را ببینند و یک طرف را نبینند خلاف کرده اند. باید حق را بنویسند و قانون را رعایت کنند در غیر این صورت معامله به سرانجام نخواهد رسید و موجر و مستاجر با مشکل مواجه می شوند.
وی در خصوص اعتراض مستاجران نسبت به رفتار هیجانی واسطه های ملکی گفت: واسطه‌های ملکی امانت فروش طرفین هستند؛ مالک خانه خود را به بنگاه چی می سپارد و او وظیفه دارد بین آنها دلالت کند مثلاً اگر مالک پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی را دارد واسطه ملکی باید بگوید بازار این قیمت را تحمل ندارد و مبلغ را پایین تر آورد تا زودتر معامله انجام شود و حق الزحمه خود را بگیرد، اگر غیر از این باشد معامله انجام نمی شود و بنگاه سودی نمی‌برد.
خسروی اضافه کرد: با این حال اکنون بازار در شرایط تعادل قرار ندارد و ممکن است این اصل به چالش کشیده شود. در شرایطی که تقاضا بر عرضه پیشی گرفته و خانه اجاره ای کم شده است بنگاه دار چطور می تواند بنابر قانون و شرع بازار را به توازن برساند؟
قلی خسروی با بیان اینکه تا به حال مالکین خوب را تشویق نکرده ایم و این غلط است گفت: در این شرایط طرح مالیات بر عایدی سرمایه نیز بر این جو روانی تاثیر بد می گذارد.
به گفته ی قلی خسروی هر مالیاتی که اضافه شود ارزش ملک را بالا می برد که نهایتاً از جیب مستاجر پرداخت می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با طرح این سوال که «کدام سرمایه‌دار مالیات را از ارث خود داده است؟» گفت: مالیات بر عایدات، نه با ارث بلکه از جیب مصرف کننده پرداخت می‌شود. بنابراین باید راهکارهایی پیدا کنیم و قانون مالک و مستاجر تغییر کند.
وی گفت: درست مثل کشورهای اروپایی تا زمانی که مستاجر در ملک مستقر است موجران نباید حق اضافه سالیانه سه تا هفت درصد بیشتر نرخ اجاره را داشته باشند و وقتی مستاجر جابجا شد می توانند با اضافه کردن تجهیزات به خانه و بالارفتن ارزش ملک خود نرخ ها را تغییر دهند.
به گفته قلی خسروی وضع مالیات برعایدی سرمایه، فشار بر بازار را افزایش می دهد درحالی که برای خروج از بحران مسکن در کشور باید با ساخت خانه های بیشتر، تعادل برقرار شود.
وی تاکید کرد: مالیات گرفتن سوداگری را کاهش نمی دهد این مالیات مجدداً از جیب مستاجر پرداخت می شود.

پاسخی بگذارید