علی اژدرکش رئیس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان کفشهای ماشینی
تاریخ: ۱۳:۱۲ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
تلاطم نرخ ارز در بازار فعلی، مهمترین مشکل تولیدکنندگان است/نباید راه واردات را بست؛بازار بدون رقیب راکد و عقب مانده می شود

رئیس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان کفشهای ماشینی با اشاره به مهمترین مشکل تولیدکنندگان بیان داشت:در شرایط فعلی اقتصادی با چند دیدگاه به فعالیت تولیدکنندگان مهمترین مشکل تلاطم نرخ ارز در بازار است که موجبات عدم برنامه ریزی اصولی در راستای تولید را باعث می شود. علی اژدرکش ادامه داد: در چنین شرایطی با […]

رئیس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان کفشهای ماشینی با اشاره به مهمترین مشکل تولیدکنندگان بیان داشت:در شرایط فعلی اقتصادی با چند دیدگاه به فعالیت تولیدکنندگان مهمترین مشکل تلاطم نرخ ارز در بازار است که موجبات عدم برنامه ریزی اصولی در راستای تولید را باعث می شود.

علی اژدرکش ادامه داد: در چنین شرایطی با المانهای اصلی و ذائقه های گسترده نمی توان برنامه ریزی صحیح و متقنی انجام داد؛ ضمن اینکه متاسفانه نرخ مواد اولیه و عدم فراوانی و تنوع  آن در سطح بازار امکان تولید را با چالش‎های بسیار مواجه نموده است.

اژدرکش تاکید کرد: وجود چالش در همه امور لازم است؛ اما چالش‏‎هایی که به جهت تصمیم گیریهای بدون فکر گرفته و عمل می شود یا حل نشدنی است یا زمان بر بوده و بسیار سخت خواهد شد این چالشها گریبان هم تولیدکننده و هم مصرف کننده را می گیرد و تاثیر جبران ناپذیری بر بدنه تولید می گذارد.

او در ادامه افزود: صنف کفش از جمله صنوفی است که زیرمجموعه مد دردنیاست، مد مال جوانان است این یک صنعت است و با صنعت نمی توان جنگید؛ بلکه بایستی چرخش تولید آن را با معیار های هر کشوری تطبیق و انجام داد، ما به دنبال ارائه بهترین های مد ایرانی اسلامی هستیم تا بشدت از تهاجم فرهنگی در کشور جلوگیری نماییم، در صورت ارائه مدهای ایرانی اسلامی و بازار زنده و متنوع، جوانان نیازی به الگو برداری از دیگر مدهای دنیا را نخواهند داشت و این تنها در سایه حمایت از تولید کننده و ایجاد بسترهای لازم برای رونق تولید است.

اژدرکش در ادامه گفت: گستره طراحی و رنگ آمیزی در صنعت کفش تا بینهایت است حال آنکه برای رسیدن به یک طرح آرمانی و ایده مناسب که کشوری چون ایران بزرگ را در جهان نشان دهد نیازمند قدرت اجرایی در عمل هستیم که متاسفانه امروزه با شرایط مذکور و هزاران مانعی که در بستر تولید مواجه هستیم ، خلاقیت، ابتکار و علاقه به وطن در دام بوروکراسی های اداری و دست اندازهای سخت سازمان ها و ارگان ها برای عدم رسیدن به مرحله اجرا افتاده است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کفش‎های ماشینی خریدهای نقد را از دیگر معضلات برشمرده و گفت:  امروز مانند گذشته نیست که تولیدکننده بتواند برخی از ملزومات خود را به وسیله چک خریداری کند. خرید نقدی هم در بسیاری از موارد امکان نداشته یا بسختی امکان پذیر است از سویی سبد خرید مردم هر روز کوچکتر می شود بطوریکه میانگین مصرف کفش در کشور بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلیون جفت در سال بوده است به این معنی که در سال مردم سه جفت کفش خریداری می کردند اما امروز به سالی ۱ تا ۲ جفت رسیده، پس چرخه اقتصادی با دور بسیار کندتری حرکت می کند. با این آهنگ آیا می توان امیدوار بود و اگر نه پس باید دست جنبانید و موانع را برطرف کرد.

وی با اشاره به وجوب استقبال از تکنولوژی ادامه داد: تکنولوژی یعنی علم، یعنی دانش، یعنی خلاقیت، یعنی پشتکار ، چرا در مقابل تکنولوژی مقاومت کنیم که این مقاومت اولین کسی را که از بین می برد خودمان است؟ طی ۱۹ سال گذشته به اندازه دو هزار سال در دنیا اختراع و تکنولوژی جدید ظهور پیداکرده است، باید تمام انرژی هایی که صرف جنگیدن با آینده و تکنولوژی می کنیم، صرف آموزش و یادگیری نماییم و در همین حیطه، اصناف نیز نبایستی به خاطر منافع شخصی روبه روی تکنولوژی بایستند. از بودن فروشگاههای بزرگ نه تنها نباید ترسید و نپذیرفت؛ بلکه بایستی خودمان یاد بگیریم چگونه بتوانیم از آنها در راه گستردگی پیشی بگیریم، نمونه آن نرم افزار اسنپ است.

اژدرکش تاکید کرد: من کاملاً با جلوگیری از واردات کامل مخالف هستم؛ واردات کنترل شده بسیار خوب هم هست؛ چرا که برای تولیدات داخلی همواره بایستی رقیب وجود داشته باشد و نباید راه واردات را بست؛ چرا که بازار بدون رقیب راکد و عقب مانده می شود.

پاسخی بگذارید