رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی و ساختمانی تشریح کرد
تاریخ: ۹:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
جزییات نوآورانه‌ترین همکاری با هلال‌احمر در تولید و اهدای پمپ‌های لجن‌کش به مناطق سیل‌زده

اخیرا اتحادیه صنف فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی تهران از طریق جمعیت هلال‌احمر اقدام به ارسال بیش از ۴۵ پمپ تخصصی لجن‌کش به مناطق سیل‎زده کرد. ۱۴ اردیبهشت در آیینی با حضور ابراهیم درستی، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینعلی زاهدی مشاور جمعیت هلال‌احمر، […]

اخیرا اتحادیه صنف فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی تهران از طریق جمعیت هلال‌احمر اقدام به ارسال بیش از ۴۵ پمپ تخصصی لجن‌کش به مناطق سیل‎زده کرد.

۱۴ اردیبهشت در آیینی با حضور ابراهیم درستی، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق اصناف ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین حسینعلی زاهدی مشاور جمعیت هلال‌احمر، مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، علی توسطی رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی تهران و جمع بزرگی از اعضای این اتحادیه در خیابان سعدی( محل کسب بیشتر اعضای این صنف) بیش از ۴۵ پمپ تخصصی لجن‌کش در اختیار جمعیت هلال‌احمر گذاشته شد تا به مناطق سیل‎زده ارسال شود.
در این زمینه روزنامه صمت با علی توسطی، رئیس اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی گفت‌وگوی مفصلی انجام داد تا از کم و کیف این اقدام انسان‌دوستانه و اهمیت آن برای مناطق سیل‌زده و هلال‌احمر با خبر شویم. شرح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

از روزهای ابتدایی سال، اصناف کمک‌های زیادی به مناطق سیل‌زده کرده‌اند اما نوع کمک شما به سیل‌زدگان و همکاری با هلال‌احمر متفاوت است. چرا اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی چنین تصمیمی گرفت؟
بسیاری از اصناف در زمان وقوع سوانح طبیعی و بروز مشکلات ملی نسبت به موضوع بی‌تفاوت نبوده و اقدام‌های مددجویانه‌ای را انجام می‌دهند. به‌عنوان نمونه، در زلزله کرمانشاه، اصناف به‌طور خودجوش در پاساژها، بازار و محله‌ها کمک‌هایی را برای زلزله‌زدگان جمع‌آوری و ارسال کردند.
در موضوع سیل هم، این همدلی اتفاق افتاد. در این راستا اعضای هیات مدیره و کمیسیون‌های پنج‌گانه اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی که از بزرگان این صنف هستند در هم‌فکری با هم به این نتیجه رسیدند که به‌عنوان صنفی تکنیکال و فنی، کمکی متفاوت انجام دهیم و در راستای تخصص خود، کاری از پیش ببریم.
بیشتر افراد، پوشاک، آب معدنی، چادر، محصولات بهداشتی و… به مناطق سیل‌زده ارسال می‌کنند اما اتحادیه فروشندگان ماشین‌آلات کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و لوازم یدکی کشاورزی ‌توانست کمک متفاوتی به سیل‌زدگان ارائه و به سازمان‌های متولی برای کارهای اصولی‌تر، کمک‌های فنی کند. از این جهت این کار انجام شد.

این کمک فنی چه بود و آیا مورد استقبال هلال‌احمر قرار گرفت؟
آنچه انجام شد براساس نیاز هلال‌احمر بود. با خبر بودیم که جمعیت هلال‌احمر و معاونت امداد و نجات هلال‌احمر به توالی به پمپ‌های تخصصی انتقال سیلاب و لجن‌کش با جزییات فنی خاصی نیاز دارند که استفاده عمومی ندارد و دقیقا برای آنچه در این سیل شاهد آن هستیم، مناسب است.
تولید‌کنندگان ما اطلاعاتی از نیاز هلال‌احمر داشتند از این‌رو یکی از شرکت‌ها شروع به تولید پمپ‌های تخصصی انتقال سیلاب و لجن‌کش کرد.
در واقع این شرکت (اسپیکو) اطلاعات فنی این نوع از پمپ را در اختیار داشت اما در انبار خود چنین محصولی نداشت و تنها برای این طرح، آغاز به تولید کرد. اغلب پمپ‌ها برای آب‌های صاف است که در خانه‌های یا زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما زمانی که با سیلاب روبه‌رو هستیم، انواع پوشش گیاهی، پوشاک، کاغذ، چوب و… همراه با آب جابه‌جا می‌شود. بنابراین نیاز به پمپ‌هایی است که نوع خاصی از پروانه‌ها را برای مکش آب دارند.
حال اینکه ما به‌دنبال خرید‌های پیشین هلال‌احمر، با آنچه مورد نیازشان است با خبر بودیم و از این‌رو در مرحله نخست، ۴۵ الکتروپمپ لجن‌کش و انتقال سیلاب تولید شد و ۱۴ اردیبهشت با دعوت از مسئولان هلال‌احمر و چهره‌های صنفی در آیینی این پمپ‌ها تحویل هلال‌احمر شد.
امیدواریم هیچ وقت حوادثی همچون سیل اخیر تکرار نشود اما چنین کالایی به‌عنوان کالای ماندگار در دست هلال‌احمر باقی می‌ماند تا در صورت بروز حوادثی مشابه بتوانند از آن استفاده کنند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در این آیین گفتند که بدیعی‌ترین و نوآورانه‌ترین حمایت و مساعدتی که اصناف از جمعیت هلال‌احمر داشتند، اهدای همین پمپ‌ها بوده است. جمعیت هلال‌احمر به این پمپ‌ها نیاز داشتند اما تولید این الکتروپمپ‌ها زمانبر بود که تولید آن در کوتاه‌مدت برایشان جالب بود.

در صحبت‌های‌تان اشاره کردید که این مرحله نخست کمک‌های فنی این اتحادیه به سیل‌زدگان و هلال‌احمر است. در مرحله دوم چه کاری انجام خواهید داد؟
امیدواریم که بتوانیم در مرحله دوم الکتروپمپ‌های کارواش را به هلال‌احمر اهدا کنیم. وقتی کلمه کارواش شنیده می‌شود، ذهن بیشتر مردم به سمت شست‌وشوی ماشین می‌رود اما پمپ‌های کارواش با بازدهی بسیار بالا و مصرف آب کمتر و شدت فوق‌العاده بالای آب، عموم جاهایی مثل دامداری‌ها، مرغداری‌ها و حتی خانه‌ها را در مناطق سیل‌زده از گل و لای پاک می‌کند. بسیاری از سیل‌زدگان به زحمت توانسته‌اند بخشی از اسناد و مدارک و مقداری طلا و کالاهای ارزشمندشان را از زیر گل و لای بیرون بیاورند و همه زندگی خود را از دست داده‌اند. فرش‌ها، مبلمان و… آنها غرق در گل شده است.
پمپ‌های کارواش می‌توانند این گل‌ها را پاک کنند. کارآیی این دستگاه‌ها با ۱۵ نفر نیروی انسانی برابری می‌کند.
برای این کار نیاز داریم اعضای صنف دوباره با اتحادیه همکاری کنند تا بتوانیم این نوع پمپ‌ها را نیز تولید و به هلال‌احمر اهدا کنیم تا هموطنان‌مان کمی ساده‌تر بتوانند شروع دوباره‌ای برای زندگی داشته باشند. چنین کمک‌هایی از جنس کالاهای سرمایه‌ای، برای هلال‌احمر ماندگار است.

اینکه از کمک و مساعدت اعضای صنف سخن گفتید به چه معنا است؟ در واقع می‌خواهیم بدانیم اعضای صنف در این کار چگونه با اتحادیه همکاری کردند؟
در این صنف، انجمنی با عنوان انجمن مددکاران داریم که از گذشته‌های دور و به‌طور کامل جدا از هیات مدیره اتحادیه مشغول به کاراست. این انجمن در مناسب‌های گوناگون اقدام‌هایی را انجام می‌دهند.
به‌عنوان نمونه، در ماه مبارک رمضان که آغاز شده است، از مساعدت اعضا استفاده کرده و برای کارگران و قشر ضعیف بسته‌های مواد غذایی تهیه می‌کنند.
یا در شروع فصل تحصیل بسته‌های نوشت‌افزار تهیه کرده و در اختیار فرزندان کارگران و قشر ضعیف قرار می‌دهند. در موضوع پمپ‌ها، در اتحادیه ستاد بحران شکل گرفت و اعضای انجمن مددکاران نیز در این نشست‌ها شرکت کردند.
در نهایت با نظارت یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه، حسابی برای این امر در یکی از بانک‌ها باز شد و با اطلاع‌رسانی به اعضا، همکاران ما از ۳۰۰ هزار تومان تا چند ۱۰ میلیون تومان به این حساب ریختند.
در مرحله بعد، این پول‌ها جمع‌آوری و سفارش تولید به شرکت تولید‌کننده داده شد. البته این تولید‌کننده ایرانی نیز تخفیف بسیار خوبی به اتحادیه داد که جای قدردانی دارد.

اینکه از تولیدات ایرانی استفاده شده، خیلی خوب است اما کیفیت محصولات این شرکت، در چه سطحی است؟
در پاسخ به پرسش همین را می‌گویم که الکترو‌پمپ‌های این شرکت ایرانی که زیرمجموعه این اتحادیه است، تا یکی دو سال پیش به ایتالیا صادر می‌شد. همان طور که می‌دانید برخی کشور‌ها در حوزه‌ای مزیت مطلق دارند و ایتالیا خود در زمینه الکترو‌پمپ‌های آب‌رسانی مزیت مطلق دارد. حال اینکه تولید‌کننده ما به مهد پمپ‌سازی جهان صادرات دارد.
از اقدام انجام شده و پاسخگویی شما سپاسگزارم. اگر نکته‌ای دارید به‌عنوان جمع‌بندی بفرمایید.
هرچند از افرادی که پتو، پوشاک و… را به مناطق سیل زده داده‌اند ممنون هستیم اما ما به‌عنوان صنفی فنی که یکی از کارشناسان ایتالیایی نیز از این اتحادیه به‌عنوان یک اتحادیه زیربنایی یادکرده، بر خود لازم می‌دانیم که کمک‌هایی مبتکرانه و فنی به هلال‌احمر داشته باشیم که در این راستا مرحله نخست تولید و اهدای پمپ‌ها انجام شد.

مژده پورزکی

پاسخی بگذارید