مرتضی منبع‎چی رئیس اتحادیه صنف فخاران
تاریخ: ۱۰:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
سیاه‎نمایی رسانه‎ها از صنف فخار با سوء‎استفاده از عاطفه مردم/ برای رونق تولید باید تمامی معضلات سر راه هموار شود

رئیس اتحادیه صنف فخاران با ابراز تاسف از عملکرد رسانه ها در ارتباط با صنف متبوع خود گفت: متاسفانه از دیرباز تا کنون رسانه‎های دیداری و شنیداری و برخی از سازندگان برنامه های تلویزیونی با سوء‎استفاده از زندگی برخی از کارگران این حوزه و سوء استفاده از عاطفه مردم سعی بسیار در سیاه نمایی این […]

رئیس اتحادیه صنف فخاران با ابراز تاسف از عملکرد رسانه ها در ارتباط با صنف متبوع خود گفت: متاسفانه از دیرباز تا کنون رسانه‎های دیداری و شنیداری و برخی از سازندگان برنامه های تلویزیونی با سوء‎استفاده از زندگی برخی از کارگران این حوزه و سوء استفاده از عاطفه مردم سعی بسیار در سیاه نمایی این صنف نموده اند.

در گفتگو با پایگاه اطلاع‎رسانی اتاق اصناف تهران با بیان اینکه قدمت فعالیت بسیاری از اعضاء در این صنف به بیش از ۷۰ سال می رسد و تمامی عمر مفید خود را در راه تولید و عرضه یکی از مهمترین مصالح و ابزار ساختمان سپری کرده اند گفت:  نوع و شرایط کار برای این صنف به گونه‎ایی است که بمانند بسیاری از مشاغل، کارفرمایان این کارگران نیز شبانه روز در این مکانها حضور داشته و کار می کنند؛ ضمن اینکه تمامی مخارج زندگی از جمله مسکن، معاش، بیمه کارگران را برعهده می گیرند؛ اما رسانه‏ها یکطرفه قضاوت کرده و همیشه فعالان این عرصه را مورد بی مهری و اهانت قرار می دهند به گونه ای که برای بیننده شبهه ایجاد می کنند.

او با اشاره به آغاز فعالیت صنف فخار از سال ۱۳۲۵ در صنعت ساخت انواع آجر، تولید گچ و آهک سنتی و نیمه اتوماتیک  ادامه داد: سه دوره اخیر در اتحادیه فعال و دو دوره متوالی است که مسئولیت اتحادیه را بر عهده دارم، این صنف دارای پنج رسته شامل ۱- تولید آجر تولید ۲- آجر قزاقی ۳- تولید گچ و آهک سنتی و نیمه اتوماتیک۴- دفتر فروش آجر۵-تولید آجر فشاری می باشد.

منبع‎چی ادامه داد: این اتحادیه با ۳۰۰ عضو فعال که اکنون به ۲۳۰ عضو رسیده به انضمام افراد تحت پوشش خود بالغ بر ۳۰ هزار نفر با تمامی مشقات همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و در مناطق؛ آزادگان- خاوران- حسن آباد فشافویه- شهریار-ورامین-قرچک و پاکدشت به تولید مشغول می باشند.

وی با اشاره به اینکه تولید راه نجات از مشکلات اقتصادی است بیان داشت : به فرموده مقام معظم رهبری سال ۹۸ به سال «رونق تولید» نام گذاری شد، تولید راه اصلی نجات کشور از مشکلات اقتصادی است؛ اما در همین راستا اولین و مهمترین عامل برداشتن معضلات سرراه تولید و هموار نمودن جاده تبرای آن است.

او تاکید کرد: در بخش تولید دو عامل مهم نقش دارد۱-کارخانجات و تولیدکنندگان۲- ارگانهای مرتبط با تولیدکنندگان از جمله استانداری، فرمانداری، سازمان تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی و لایه هایی که به نحوی در امر تولید موثر هستند. در حال حاضر مشکلات موجود در بخش تولید باید حل شود؛ اما بسیاری از ارگانهای مرتبط خود از عوامل بازدارنده در امر تولید هستند و موانع و سنگ اندازی‎ها در امر تولید بسیار است .

وی در ادامه افزود: در پروسه تولید شمش خشت که جهت از بین بردن ترک های حاصل از خشت و روانکاری  نیاز به روغن است با کمبود ظرف رو‎به‎رو هستیم به طوریکه از کل نیاز درخواستی اتحادیه تنها یک سوم نیاز اعضای تامین می گردد و مابقی آن را در حالی که به جهت تولید کمبود نداریم اما بایستی از بازار آزاد تهیه نماییم.

رئیس اتحادیه فخاران اضافه کرد: عمده مواد اولیه مورد نیاز صنف،خاک رس است که اخیرا تلاش کرده ایم که از منابع گودبرداری شده تغذیه نماییم. در حال حاضر برای آجر نما مطلقاً از خاک رس استفاده نمی شود؛ بلکه از خاکی به نام شیل استفاده می شود که انواع و اقسام و رنگهای طبیعی در این خاک مورداستفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از نخاله های ساختمانی با بهره برداری از تکنولوژی به احیای آن پرداخت.

منبع‎چی افزود: امروز در دنیا ابزارها از حالت سنتی خارج و با استفاده از علم و تکنولوژی از مواد استفاده و مجدداً بهره برداری می شود. اکنون بهترین موقعیت برای کشور است که به جای استفاده از مواداولیه مانند خاک که سال‎ها طول می کشد تا مجددا احیا شود به نحو احسن بهره برداری کنیم؛ لذا از مسئولان محترم و هیات رئیسه اتاق اصناف تهران خواهشمندم صدای این صنف را به گوش دست اندرکاران برسانند.

پاسخی بگذارید