سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران:
تاریخ: 8:17 :: 2019/04/07
میزان خسارت سیلاب به واحد‌های صنفی در حال بررسی است/تداوم فعالیت‌های ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: جلسات ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران ادامه دارد و همکاران ما در این ستاد در حال گرداوری میزان خسارات سیلاب به واحد‌های صنفی هستند. سعید ممبینی، درباره تأمین مایحتاج سیل زدگان از سوی اتاق اصناف ایران و تشکل های زیرمجموعه، گفت: از ابتدای حادثه سیل که در استان […]

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: جلسات ستاد مدیریت بحران در اتاق اصناف ایران ادامه دارد و همکاران ما در این ستاد در حال گرداوری میزان خسارات سیلاب به واحد‌های صنفی هستند.

سعید ممبینی، درباره تأمین مایحتاج سیل زدگان از سوی اتاق اصناف ایران و تشکل های زیرمجموعه، گفت: از ابتدای حادثه سیل که در استان های گلستان و مازندران به وقوع پیوست، ستاد مدیریت بحران را در اتاق اصناف ایران ایجاد و به اتاق های اصناف سراسر کشور اعلام کردیم که این ستاد را تشکیل دهند. در ادامه شاهد وقوع سیل در چند استان دیگر بودیم، از این رو در بیشتر اتاق های اصناف مراکز استان ها، متناسب با فاصله ای که از مناطق سیل زده داشتند، این ستاد ها ایجاد و نمایندگانی در همان محل با حکم اینجانب تعیین و به استانداران محترم معرفی شدند تا ضمن برقراری ارتباط و حضور در جلسات مرتبط هماهنگی لازم را به عمل آورند.

وی گفت: وظایف اتاق اصناف به هموطنان در حادثه سیل در سه محور متمرکز بود. در محور نخست، با توجه به اطلاع رسانی هایی که از طریق ستاد مدیریت بحران انجام می شد، واحد های صنفی در معرض سیل را آماده رویارویی و کاهش صدمات ناشی از سیل کردیم. در واقع با توجه به حوادثی که در استان های، گلستان، مازندران و فارس رخ داد، واحد های صنفی استان های سمنان، خراسان شمالی، کرمانشاه، لرستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و خوزستان را برای رویارویی با سیلی که پیش بینی شده بود، آماده کردیم.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: در محور دوم، اصناف پس از وقوع حادثه برای کمک به آسیب دیدگان اقدام هایی انجام دادند. نمونه آن اینکه در استان فارس، واحد های خدماتی از جمله واحد های اتحادیه مکانیک ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، برق کاران، قالیشویی ها و حتی در حوزه رنگ آمیزی ساختمانها، خدماتی مناسب به سیل زدگان ارائه و حتی بخشی از این خدمات به طور رایگان انجام شد. تا جایی که به ما اطلاع داده اند، تمامی خدمات قالیشویی ها در فارس رایگان بود.

ممبینی بیان کرد: جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی محور سوم اقدام های انجام شده از سوی اصناف بود. بیشتر کمک های جمع آوری شده از سوی اصناف به هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) تحویل داده شد. کمک های نقدی اصناف در حوادث این چنینی سال های گذشته در سامانه اتحادیه ها و اتاق ها جمع آوری می شد، اما این بار بنا بر دستور دادستانی کل کشور این کمک ها (نقدی و غیرنقدی) به هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی (ره) سپرده شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر آمار دقیقی از میزان کمک های نقدی و غیرنقدی ندارم، اما سعی شد کمک های غیرنقدی بر اساس اعلام نیاز هلال احمر انجام شود. کنسرو و مواد غذایی، مواد شوینده، پتو، چکمه، پوشاک بزرگسال و کودک، لوازم مورد نیاز شخصی و بهداشتی و… از این دست اقلام بوده اند و همچنان این اقدام های خیرین اصناف همچنان ادامه دارد. با این وجود، این مشخص است که دسترسی هر اتحادیه به اقلام تخصصی حوزه فعالیت خود، بیشتر است.

ممبینی در خصوص مجموعه اقدامات انجام شده در استان خوزستان نیز اظهار داشت: چندین روز است که در خوزستان حضور دارم. این استان به دلیل سد های متعدد و رودخانه های زیادی که وارد آن می شود، مورد تهدید بزرگ و در شرایط نگران کننده ای قرار دارد؛ هرچند بر اساس اعلام مقامات امر سد ها به خوبی مدیریت شده است، اما به ویژه در چند روز گذشته شاهد تخلیه اجباری برخی از مناطق از سکنه بودیم. اهالی روستا هایی که در حاشیه رود کارون و رود کرخه بودند با پیشگیری های به موقع از مناطق نگران کننده تخلیه شدند، اما اراضی کشاورزی تحت تأثیر قرار گرفتند. تعدادی از واحد های صنفی و تجاری هم آسیب دیدند که البته حجم آن ها بالا نیست، اما آمار آن ها در حال گردآوری است.

بنا به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، ستاد بحران در اتاق اصناف اهواز شکل گرفته است و با مجوز دادستانی استان و استانداری، حساب بانکی این اتاق به عنوان حساب متمرکز برای جمع آوری کمک های نقدی به سیل زدگان در نظر گرفته شده که مقرر است به طور منظم عملکرد مالی مربوطه با شفافیت تمام جهت اعمال نظارت لازم به دادستان و استاندار گزارش شود.


پاسخی بگذارید