گفتگوی تفصیلی صمت با ابراهیم درستی نماینده وزیر و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران
تاریخ: ۸:۳۹ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
با خرد جمعی از شرایط سخت عبور می‌کنیم

مژده پورزکی: گفته می‌شود در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و این شرایط را بیشتر مردم درک کرده‌اند. به‌عبارت درست‌تر، آنهایی که این جنگ اقتصادی را بیشتر درک کرده‌اند از طبقات ضعیف و متوسط جامعه هستند. حال اینکه بیشتر افراد شاغل در بازار، خود از همین طبقه ضعیف و متوسط هستند. پرسش اینکه وقتی بازاریان بیشترین […]

مژده پورزکی: گفته می‌شود در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و این شرایط را بیشتر مردم درک کرده‌اند.

به‌عبارت درست‌تر، آنهایی که این جنگ اقتصادی را بیشتر درک کرده‌اند از طبقات ضعیف و متوسط جامعه هستند. حال اینکه بیشتر افراد شاغل در بازار، خود از همین طبقه ضعیف و متوسط هستند. پرسش اینکه وقتی بازاریان بیشترین درک را از جنگ اقتصادی دارند و خود به تعبیری در خط مقدم این جبهه هستند، چه کاری برای نجات از این شرایط سخت انجام می‌دهند؟ یکی از چهره‌های صنفی که مسئولیت‌هایی متفاوت در تشکل‌های صنفی دارد، ابراهیم درستی است. شناخته‌شده‌ترین مسئولیت‌های ابراهیم درستی «نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات رئیسه اتاق اصناف ایران» و «نایب رئیس اتاق اصناف تهران» است. او در دو انتخاباتی که امسال بین اصناف تهران برگزار شد، بیشترین رای را به خود اختصاص داد و حالا موضوع‌های مهمی را در راستای مدیریت بازار دنبال می‌کند. خبرنگار صمت در روزهای پایانی سال ۹۷ به گفت‌وگویی مفصل با او نشست تا از کم و کیف نظرهای او درباره نحوه مدیریت بازار و اصناف و توانمندی‌های اتاق‌های اصناف جویا شود. شرح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

نخست کلیاتی درباره اقدام‌های چند ماهه گذشته مجموعه اصناف برای ما بگویید.
از دی امسال هیات رئیسه جدید اتاق اصناف ایران، اعتبارنامه خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفت و کار خود را شروع کردیم. ما آماده شده‌ایم تا در این شرایط سخت، اقدام‌هایی را برای ساماندهی امور انجام دهیم. همان‌طور که می‌دانید ما در جنگ اقتصادی هستیم و اصناف به‌عنوان افسران این جنگ اقتصادی در خط مقدم حضور دارند. دشمنی امریکا، حواشی خلیج‌فارس و… وجود دارد اما ما به لطف خدا از این شرایط سخت گذر خواهیم کرد؛ چراکه شرایط سخت‌تر از آن را هم پشت‌سر گذاشته‌ایم.
اتاق اصناف ایران هم باید درباره آنچه اتاق‌های اصناف کشور انجام دهند، سیاست‌گذاری کند. در این زمینه باید با نهاد‌های دیگر نشست‌هایی تخصصی داشته باشیم تا بتوانیم این شرایط را مدیریت کنیم. در این راستا، نشست‌هایی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر کشور، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس فراکسیون اصناف در مجلس شورای اسلامی و سایر نهاد‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط داشتیم. در سال‌های گذشته به علت نداشتن کمیسیون‌های تخصصی در اتاق اصناف ایران با مشکلات زیادی روبه‌رو شدیم که از این رو در دو ماه گذشته به این موضوع توجه کرده‌ایم و در راستای ایجاد این کمیسیون‌ها گام‌هایی برداشته‌ایم. هدف ما این است که کار تشکیلاتی انجام دهیم، از نظر‌ها و تخصص‌ها استفاده کرده از فردگرایی بپرهیزیم؛ چراکه معتقدیم موفقیت در چنین راهی خواهد بود.
علاوه بر این توانستیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اجلاس هیات نمایندگان را برگزار کنیم. از نتایج این اجلاس اینکه اگرچه بودجه اتاق اصناف ایران برای سال ۹۷ هنوز تصویب نشده، اما بودجه ۹۸ تصویب شد و از افتخارات ما اینکه تمامی ۱۴۱ نماینده در این اجلاس حضور یافتند و این‌ها مجموعه اقدام‌های ابتدایی هیات رئیسه اتاق اصناف ایران بود.

به‌عنوان نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران ارتباط ایجاد شده میان این وزارتخانه و هیات رئیسه را چطور می‌بینید؟
من نه به‌عنوان نماینده وزیر، بلکه به‌عنوان یک چهره صنفی از وزیر صنعت، معدن و تجارت سپاسگزارم که آنچه داشت را در طبق اخلاص گذاشت. تاکید وزیر این است که همدلی و وفاق بین هیات رئیسه اتاق اصناف ایران وجود داشته باشد و از سوی دیگر گفته شده که اگر اعتماد وزارتخانه را درباره توانمندی‌های این اتاق جلب کنیم، برخی اختیارات این وزارتخانه را به اتاق اصناف ایران تفویض کرده، از دخالت پرهیز و بر نظارت‌های دولتی خواهند افزود.
تا امروز ما تلاش کرده‌ایم در این راستا گام برداریم، اما اینکه چه نمره‌ای در این زمینه گرفته‌ایم را خودمان نمی‌توانیم تعیین کنیم. با وجود این از مجموعه همکاری‌های وزارتخانه با اتاق مشخص است که کارها روند مناسبی داشته است. در همین مدت محدود، ۳ بار به همراه هیات رئیسه اتاق اصناف ایران با وزیر صنعت، معدن و تجارت ملاقات داشتیم. در اتاق‌های معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز همیشه به روی اصناف باز هستند که جای قدردانی دارد.
با وجود این، مشکلاتی که از پیش وجود داشته را نمی‌توان در مدت ۲، ۳ ماه برطرف کرد اما در حال آماده کردن زیرساخت‌ها هستیم. نکته‌ای که مهم است اینکه اصناف در بخش دریافت درآمد حاصل از جرایم و اموری از این دست، نیازمند همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. اگر هزینه بازرسی‌ها را نتوانیم تامین کنیم چه انتظاری از اتاق اصناف خواهیم داشت؟ ما نمی‌توانیم بگوییم که هیچ تخلفی در اصناف روی نمی‌دهد اما برای جلوگیری از این تخلف‌ها نیازمند تامین هزینه بازرسی هستیم تا بتوانیم ایراد‌ها و مشکلات را برطرف کنیم.

ارتباط اصناف با مجلس چگونه پیش می‌رود و از نشست روزهای گذشته چه نتیجه‌ای گرفتید؟
امروز صندلی اصناف در مراکز تصمیم‌گیری دیگر خالی نیست. در نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی نیز قرار شد زیر نظر (شهباز حسن‌پور) رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی کمیسیون‌های خاصی درباره اصناف ایجاد شود تا مشکلاتی که وجود دارد مطرح شود و گزارش‌های ماهانه به مجلس برسد.
وقتی از دخالت نهاد‌ها در امور صنفی سخن به میان می‌آید، بیشتر نگاه‌ها به سمت شهرداری می‌رود. به‌عنوان نمونه، همین موضوع نمایشگاه‌ها که مورد بحث میان شهرداری و اصناف است. در این زمینه توضیحاتی ارائه بدهید.
از شهرداری گلایه‌هایی داریم چراکه گاهی به‌جای همه تصمیم می‌گیرد. نمایشگاه‌هایی با عنوان‌های گوناگون برگزار می‌کنند. پشت سر هر نمایشگاه، لغت‌های زیبنده می‌آورند اما مشخص است که پشت آن، سود‌های کلانی است. این نمایشگاه‌ها نظم بازار را بر هم می‌زنند. پرسش ما این است که وقتی ۳میلیون واحد صنفی در کشور داریم آیا سزاوار است با ایجاد چند غرفه، کسب‌وکار افرادی که در تمام سال عوارض‌ها و مالیات‌های سنگینی می‌پردازند را بر هم زنیم؟ ما باید روی فروش فوق‌العاده و فصلی برنامه‌ریزی کنیم تا خرید‌ها آسان شود و شاهد ازدحام‌ و تردد‌های بیش از حد در سطح شهر نباشیم.

شما رئیس اتحادیه صوت و تصویر و تلفن همراه تهران هستید. آیا موضوع‌های چند روز گذشته در حوزه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری حل شد؟
گاهی دیده می‌شود برخی مدیران میانی با بخشنامه‌های آنی موجب آزار و اذیت اصناف می‌شوند. همه می‌دانیم که باید از قانون تمکین کرد و اگر ایرادی در قانون دیدیم هم در چارچوب قانون آن را حل کنیم. این تصمیم‌گیری‌ها اگرچه خوب هستند اما زمان آن، امروز نبود. ما از قاچاقچیان و متخلفان دفاع نمی‌کنیم اما اگر ورود گوشی‌های تلفن همراه به نحوی است که شرایط قاچاق را فراهم کرده باید این موضوع را با درایت رفع کرد. به هر حال با نگاه نماینده دادستانی و شورای تامین وزارت کشور، این مشکل رفع شد و به‌طور موقت رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری انجام می‌شود تا بعد در این‌باره دوباره تصمیم‌گیری شود.

بازار پوشاک و پارچه نیز در ماه‌های گذشته به‌شدت دچار کمبود مواد اولیه شد. به‌عنوان رئیس کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک تهران بگویید در این مدت چه اقدام‌هایی برای صنف پوشاک انجام شد؟
از زمان وزارت محمد شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت کارگروهی با عنوان کارگروه تامین مواد اولیه پوشاک تهران تشکیل شد و در ادامه رضا رحمانی نیز از این کارگروه حمایت کرد. تا جایی که در یکی از روزهای توزیع کالا، در کارگروه حضور یافت. این کارگروه مانند تعاونی‌های زمان جنگ برای تامین مواد اولیه پوشاک اقدام‌هایی انجام داد و از افرادی که مواد اولیه پوشاک را تامین می‌کنند دعوت کرد تا کالاهای خود را زیر نظر کارگروه توزیع کنند. هدف این بود که مواد اولیه پوشاک و پارچه به‌طور عادلانه توزیع و دست دلالان کوتاه شود.
در زمان توزیع نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت، نماینده ۵ اتحادیه و بازرسان اتاق اصناف حضور دارند و این توزیع تا به حال در چند مرحله انجام شده است. یکی از خاطرات این کارگروه این بود که فردی از ورامین در حالی که اشک می‌ریخت به کارگروه مراجعه کرد و گفت در حالی که همه ۶ کارگرش را مرخص کرده بود، با توزیع پارچه از سوی این کارگروه ۲ نفر از آنها را به‌کار برگردانده است. این ارزش است که پارچه‌ها به‌دست کسی که حق او است برسد. این کار با همکاری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و شخص وزیر انجام شده که جای قدردانی دارد.

به‌عنوان نماینده اصناف در امور مالیاتی کشور چه اقدام‌هایی برای کاهش مالیات‌های سنگین انجام داده‌اید؟
در نشست‌هایی که با مسئولان امور مالیاتی داشته‌ایم تلاش ما بر این بوده تا در سال ۹۸ ممیزان مالیاتی برگه‌های تشخیص چند برابری آن هم بدون اسناد و مدارک مثبته نکشد. پیشنهاد ما این است که تنفس مالیاتی یکی دو ساله به اصناف و به ویژه اصناف تولیدی بدهند. درآمد دولت منفی نمی‌شود چراکه پیشنهاد ما این است که نیروهای سازمان امور مالیاتی توان و انرژی خود را روی واحدهایی داشته باشد که فرار مالیاتی انجام می‌دهند.

منظور شما تمرکز بر صنوفی است که پروانه کسب ندارند؟
خیر. حدود ۹۰ درصد واحد‌های صنفی در کشور دارای شناسنامه و پرونده مالیاتی هستند. به عبارت عامیانه، هر جایی که کرکره‌ای بالا می‌رود، صبح دارایی به سراغ او می‌رود. حال ممکن است پروانه کسب داشته باشد یا نداشته باشند. حال اینکه دارایی به جای اینکه شرایط را برای افرادی که مالیات‌های‌شان را تا کنون پرداخته‌اند سخت‌تر کند، باید به سراغ افرادی برود که فرار مالیاتی دارند. کسبه در یکی دو سال گذشته درآمد کافی نداشته‌اند. حال اینکه با افزایش رایزنی‌هایی که داریم امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

برای اصلاح ساختار‌ها چه کاری باید انجام داد؟
می‌دانید که در سال‌های گذشته دبیرخانه مشترک ۳ اتاق «اصناف»، «بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» و «تعاون» تشکیل شد اما این دبیرخانه هیچ خروجی قابل دفاعی نداشت. بنابراین کارهای نمادین درست نیست و باید خروجی کارها را ببینیم.
در بحث فروشگاه‌های بزرگ و شبکه‌های مجازی معضل‌های بزرگی برای اصناف پیش آورده‌اند. این همه مال‌هایی که در هر کجای شهر‌ها دیده می‌شود بدون کارشناسی و نظرخواهی از کارشناسان صنفی ساخته می‌شود. در حالی که باید کشش بازار آن منطقه مورد بررسی قرار گیرد و بعد چنین مال‌هایی ساخته شود. از سوی دیگر، در مواردی مانند خیابان جمهوری که چندین پاساژ گوشی تلفن همراه و تبلت راه‌اندازی شده، هیچ نگاه امنیتی وجود داشته است؟ اگر اتفاقی در آن منطقه بیفتد آیا پیش‌بینی شده که چگونه در حجم ترافیک، مدیـریت بحـران کنیم؟ ایـن‌ها نمونـه‌ای از آسیب‌های اجتماعی است که باید با تغییر ساختار‌ها و ورود مسئولان رده‌بالا رفع شود.

موضوع شورای راهبری و برنامه‌ریزی در اتاق اصناف ایران چیست؟
شورای راهبری و برنامه‌ریزی در اتاق اصناف ایران از سال آینده تشکیل خواهد شد تا هر کسی در سراسر کشور مشکل دارد، به این شورا نامه بزند و ما مشکلات آنها را جدای کارهای عمومی‌ که انجام می‌شود، مورد رسیدگی قرار می‌دهیم.
و به‌عنوان سخن پایانی و جمع‌بندی هرچه می‌خواهید بیان کنید.
ما معتقدیم خردجمعی می‌توانیم از شرایط سخت عبور کنیم. وفاق بین اصناف، دولت، قوه قضاییه، مجلس و ملت می‌تواند آینده را بهتر کند و ما در این مسیر گام برداشته‌ایم.

پاسخی بگذارید