گفت‌ و گوی تفصیلی صمت با قاسم نوده‌فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران
تاریخ: ۱۱:۲۰ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
شکاف اطلاعاتی ۴۲۰۰ ‌تومانی بین دولت و اتاق اصناف تهران

مژده پورزکی: اتاق اصناف تهران به‌عنوان متولی اصلی بازار پایتخت در سال گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشت. در اوج مشکلات بازار، انتخاباتی حساس برگزار شد. سرانجام قاسم نوده‌فراهانی به‌عنوان رئیس اتاق اصناف تهران از سوی بازاریانی که به شهادت او حالا از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی زیادی برخوردار است، برگزیده شد تا به‌عنوان فردی کارآزموده، […]

مژده پورزکی: اتاق اصناف تهران به‌عنوان متولی اصلی بازار پایتخت در سال گذشته تحولات زیادی را پشت سر گذاشت. در اوج مشکلات بازار، انتخاباتی حساس برگزار شد.

سرانجام قاسم نوده‌فراهانی به‌عنوان رئیس اتاق اصناف تهران از سوی بازاریانی که به شهادت او حالا از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی زیادی برخوردار است، برگزیده شد تا به‌عنوان فردی کارآزموده، این روزها در سخت‌ترین شرایط بازار را مدیریت کند. در این‌باره خبرنگار صمت با او به گفت‌وگو نشست تا از آنچه در چند ماه ریاست بر اتاق اصناف تهران انجام داده و برنامه‌های پیش روی او و همکارانش جویا شویم. شرح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

در روزهای پایانی سال قرار داریم و نهادهای گوناگون در حال ارائه گزارش عملکرد خود هستند. ما می‌دانیم که هیات رئیسه اتاق اصناف تهران تنها چند ماه است انتخابات خود را پشت سر گذاشته و آغاز به‌کار کرده است. هیات رئیسه جدید، در این مدت محدود چه کارهایی انجام داده است؟
بله. هیات رئیسه جدید اتاق اصناف تهران، چند ماه است پس از برگزاری انتخابات آغاز به‌کار کرده است. شما می‌دانید، با برگزاری انتخابات، تغییراتی ایجاد می‌شود اما در هیات رئیسه اتاق اصناف تهران تنها فردی که تغییر کرد، من بودم و سایر اعضای هیات، همان افراد دوره قبل هستند.
از سوی دیگر، مجموعه‌ای از افراد در کنار هیات رئیسه کار می‌کنند که اصلی‌ترین این مجموعه‌ها، کمیسیون‌ها به‌عنوان بازوهای هیات رئیسه هستند. بنابراین پس از اینکه انتخابات برگزار و هیات رئیسه مشخص شد، یکی از مهم‌ترین تغییرات و کارهایی که انجام شد این بود که فراخوانی برای تشکیل کمیسیون‌ها به ۱۳۴ اتحادیه دادیم و به همه آنها به‌طور مکتوب اعلام کردیم که هر کس در هر کمیسیونی تخصص دارد و می‌خواهد حضور داشته باشد، درخواست مکتوب خود را ارائه دهد. این کار زمان‌بری بود چراکه هر کدام از اتحادیه باید در هیات مدیره این موضوع را بررسی می‌کردند. در نهایت این اسامی به‌دست اتاق اصناف تهران رسید و بر مبنای آن درخواست‌ها و تخصص‌هایی که اعلام شده بود، کمیسیون‌ها تشکیل شد که تا به امروز فعال هستند و نشست‌های‌شان برگزار می‌شود.
بنابراین درحال‌حاضر، هیات رئیسه اتاق اصناف تهران، ۸ کمیسیون تخصصی را در کنار خود دارد که شامل «آموزش و پژوهش»، «امور اقتصادی»، «فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات»، «بازرسی و رسیدگی به شکایات»، «بودجه و تشکیلات»، «حل اختلاف»، «حقوقی» و «تشخیص نرخ‌گذاری» است. طبیعی است که هر کدام از این کمیسیون‌ها تعدادی عضو دارد که این افراد با توجه به تخصص کاری خود فعال هستند. کارهایی که اتحادیه‌ها باید انجام دهند را در کمیسیون‌ها مورد بحث و کارشناسی قرار می‌دهند و نتیجه را به هیات رئیسه اعلام می‌کنند. هیات رئیسه هم نظرش را می‌دهد و بعد برای تصویب نهایی در اجلاس ماهانه اتاق اصناف به رای گذاشته می‌شود و مانند مجلس در پارلمان اصناف موافق و مخالف نظر‌شان را مطرح می‌کنند و در نهایت رای‌گیری شده و پس از آنکه تصویب شد به سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران برای گرفتن تاییدیه کمیسیون نظارت فرستاده می‌شود. پس از آنکه این کار انجام شد دوباره به اتاق اصناف تهران فرستاده می‌شود و ما به اتحادیه‌ها ابلاغ می‌کنیم و به این ترتیب قانونی شکل گرفته و اتحادیه‌ها کارشان را انجام می‌دهند.
موضوع مهم دیگری که هیات رئیسه اتاق اصناف تهران با آن روبه‌رو بود، بازار پایان سال و شب عید بود. چند ماه گذشته که بازار با مشکلاتی روبه‌رو شده بود و چند روزی بازار تعطیل شده بود، ما به بازاریان قول دادیم امسال نمایشگاه بهاره برگزار نمی‌کنیم. چراکه کسبه همیشه با برگزاری این نمایشگاه مخالف بوده‌اند. دلیل آنها هم این است که یک سال به امید بازار شب عید می‌نشینند اما شب عید با برگزاری نمایشگاه‌های بهاره، عده‌ای محدود غرفه‌ای می‌گیرند و سودی می‌برد اما حجم بزرگی از واحدهای صنفی مشتریان خود را از دست می‌دهند و بیکار می‌شوند. به این ترتیب ما به آنها قول دادیم امسال نمایشگاه بهاره برگزار نشود.
نتیجه اینکه در زمان تصمیم‌گیری برای نمایشگاه بهاره در نشست‌هایی که با نهادهای دیگر داشتیم، بر این امر تاکید کردیم و موفق شدیم از برگزاری دو نمایشگاه بزرگی که هر سال در حکیمیه و پارک ارم برقرار بود، جلوگیری کنیم و فقط ۳ نمایشگاه کوچک در پارک ولایت، خاوران و مصلا برای تمکین از خواسته استاندار تهران برگزار می‌شود.
برگزاری نمایشگاه‌ها هم نیاز به کارهای تخصصی دارد. در این راستا، کارشناسی کالا، نرخ‌گذاری، هماهنگی با آتش‌نشانی، اورژانس، پلیس و… انجام شده است.

در این مدت که هیات رئیسه جدید مسئولیت را به‌دست گرفت، ۳ بازار از حواشی زیادی برخوردار بود. منظورم بازار گوشی‌های تلفن همراه، لوازم‌خانگی و کالاهای اساسی به‌ویژه گوشت است. اتاق اصناف تهران در این مدت چه اقدام‌هایی انجام داد تا این بازارها به ثبات نزدیک شود؟
همان‌گونه که می‌دانید، اصناف در تهیه کالا نقشی ندارد. این به معنای ناتوانی اصناف در این عرصه نیست؛ بلکه نهادهای دیگر نخواستند که ما در این امر مشارکت کنیم.
منظورتان از تهیه کالا چیست؟ واردات یا تولید؟
منظور این است که وقتی کالایی وارد می‌شود، اتاق اصناف از آن بی‌خبر است. چندین بار اعلام کرده‌ایم وقتی دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی به ورود کالایی اختصاص می‌دهد، فهرست اقلام وارد شده، افرادی که وارد کرده‌اند و اینکه با چه قیمتی عرضه خواهند کرد را در اختیار اتاق اصناف تهران بگذارند تا بتوانیم نظارت و کنترلی بر بازار داشته باشیم اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.
مورد دوم این است که گاهی با کمبود کالا و رشد نرخ ‌روبه‌رو می‌شویم. ما این کمبود را به اطلاع مسئولان می‌رسانیم اما زمانی که تصمیم‌گیری می‌شود، حضور نداریم. نمی‌دانیم این گزارش به کجا رفت و چه تصمیمی گرفته می‌شود. منظور من این است که از ظرفیت اصناف استفاده بهینه نمی‌شود. اصناف مجموعه‌ای است که برای دولت هیچ‌گونه بار مالی ندارد اما اگر از ظرفیت‌های آن استفاده شود می‌تواند کارهای زیادی برای بهبود شرایط بازار انجام دهد.
درباره گوشت، در واردات گوشت نقشی نداریم. اگر این گوشت‌ها برای توزیع در اختیار اصناف قرار بگیرد، توزیع می‌کنیم و اگر ندهند، ما کاره‌ای نیستیم. قرار است ۲ هزار و ۲۰۰ تن در اختیار اصناف گذاشته شود که بخشی از آن انجام شد و اصناف بین پزندگان، زندان‌ها، بیمارستان‌ها و… توزیع کردند.
درباره گوشی‌های تلفن همراه هم، همین طور است. ما معتقدیم پیشگیری بهتر از درمان است. در اقتصاد هم، همین طور است. پیش از اینکه کالایی در بازار با بحران ‌روبه‌رو شود، باید فکری برای حل مشکلات کرد. نه اینکه بگذاریم بحرانی ایجاد شود و پس از آن به فکر چاره باشیم. آن زمان دیگر باید چندین برابر هزینه کنیم. گوشی‌های تلفن همراه هم، بازار عادی خود را می‌گذراندند که یک مرتبه جلوی رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری را گرفتند. حرف این کسبه این بود که اگر قرار بود این کار انجام شود، مدتی پیش اعلام می‌کردید تا آنها از مسافران گوشی تلفن همراه نخرند. وقتی از رجیستری آنها در چند هفته گذشته ممانعت شد، کسبه داشتند مجبور می‌شدند آنچه خریده بودند را دور بیندازند و به این ترتیب اعتراض‌هایی شد. به این ترتیب صحبت‌هایی شد و قرار شد کارها مانند قبل دنبال شود تا زمان بهتری برای ساماندهی گوشی‌های وارد شده مسافری ایجاد شود.

مجموعه اقدام‌هایی به‌ویژه در جلوگیری از برگزاری نمایشگاه‌های بهاره بزرگ و اجرای گسترده فروش فوق‌العاده در واحد‌های صنفی انجام شده که نشان‌دهنده ابتکار عمل هیات رئیسه در رفع مشکلات روز است. برنامه‌هایی که برای سال آینده در نظر دارید، چیست؟ آیا همچنان شاهد ابتکار عمل‌هایی از سوی این اتاق خواهیم بود؟
چند کار برای سال آینده در اولویت قرار دارد. یکی اینکه چند بندی از قانون نظام صنفی باید اصلاح شود. کار دوم این است که تغییراتی در ساختار اتاق اصناف تهران ایجاد شود. ما در نظر داریم ارتباط‌مان با دانشگاه بیشتر شود و دانشگاه اصناف داشته باشیم چراکه معتقدیم علم هرجا که با تجربه تلفیق شود، شاهد بهره‌وری بالایی خواهیم بود. در دو دوره قبل که ریاست اصناف با من بود، آموزش را با مصوبه هیات عالی نظارت بر امور صنفی اجباری کردم و امروز شاهد هستیم که هر کسی که برای دریافت پروانه کسب یا تمدید آن مراجعه می‌کند باید دوره‌ای آموزشی را پشت سر بگذارد. البته آنچه در این دوره، آموزش می‌بینند، محدود است اما کاری است که عملی شده و حالا باید توسعه یابد. اگر ما بخواهیم در کارمان پیشرفتی داشته باشیم باید با علم روز پیش برویم، اگر با علم روز پیش نرویم بدانید که عقب مانده‌ایم. در سال‌های گذشته شاید گفته می‌شد که در واحد‌های صنفی افراد تحصیلکرده نداریم اما درحال‌حاضر در هر واحد صنفی چند نفر با مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس کار می‌کنند اما آموزش‌ها باید تخصصی اصناف باشد. از این‌رو، سال آینده پیگیر ایجاد دانشگاه اصناف خواهیم بود.
ایجاد مجموعه فرهنگی و ورزشی برای اصناف نیز از برنامه‌های دیگری است که در سال آینده دنبال خواهیم کرد.

به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی کنونی، سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. امسال برخی اتحادیه‌ها به‌دلیل همین شرایط سخت اقتصادی با ریزش تعداد اعضا ‌روبه‌رو شدند. چه اقدامی انجام خواهید داد تا این روند ادامه نداشته باشد؟
در میان این مشکلات اقتصادی که از آن حرف می‌زنید، ناتوانی واحد‌های صنفی در پرداخت مالیات‌های سنگین از مهم‌ترین‌ها است. چند سال پیش وقتی از نظام جامع مالیاتی برای شفاف‌سازی مالیات صحبت شد ما خیلی خوشحال بودیم و می‌گفتیم ما که هر سال مالیات‌مان را می‌دهیم، مشکلی نخواهیم داشت، اما بعد فهمیدیم که این‌طور نیست. درحال‌حاضر در حالی که ما مالیات‌مان را در سال‌های گذشته پرداخت کرده بودیم، متمم‌هایی برایمان می‌نویسند و می‌گویند برای سال ۹۱ علاوه بر آنچه پرداخت کرده بودید، باید مبلغی اضافه‌تر هم بپردازید. این در حالی است که آن قدر شرایط امسال رکود داشت که ما نمی‌توانیم مالیاتی برای همین امسال هم بپردازیم. از این‌رو، تعداد قابل‌توجهی از فعالان صنفی واحد‌های خود را تعطیل کرده‌اند. رایزنی‌هایی خواهیم داشت تا بلکه این مشکلات کمتر شود.

سال ۹۷ با چه شخصیت‌هایی دیدار داشتید و چه مواردی را در راستای برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت دنبال کردید؟
اولین دیدار ما با مهندس هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران بود و در ادامه دیدار ما با شهردار تهران بود و چند مورد را از پیگیر شدیم. از ایشان خواستیم تا اجازه ادامه کار را به اتحادیه‌هایی که در واحدهای مسکونی مستقلی (که همسایه‌ای در طبقات دیگر ندارند) دایر هستند، بدهد. کار اتحادیه‌ها کسب و کار و تجارت نیست و کارهای اداری انجام می‌دهند. در موضوع عوارض پسماند هم رایزنی‌هایی انجام شد و همچنین از او خواستیم تا در هر محل از شهرداری، مکانی برای بازرسی و نظارت به ما بدهد که ما هم علاوه بر نظارت بر بازار منطقه، به شهرداری در وصول عوارض کمک خواهیم کرد. موضوع‌های دیگری از جمله مشکلات صنف حمل‌ونقل را نیز مطرح کردیم و در نتیجه این رایزنی‌ها قرار شد نمایندگان اصناف و شهرداری کارگروه‌هایی تشکیل دهند تا به‌طور ماهانه امور را بررسی و مشکلات را کم کنند.
دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی از دیگر دیدار‌های ما بود. ایشان از اصناف انتظاراتی دارند و ما گفتیم که درحال‌حاضر در برخی امور ما تنها مسئولیت توزیع داریم اما مسئولیت تهیه و تامین با نهادهای دیگر است. پس باید در تهیه و تامین مواد نیز مشارکت داشته باشیم تا بازار بهتر اداره شود. دخالت سازمان‌های دیگر در امور صنفی از مواردی بود که با ایشان در میان گذاشتیم. ایشان هم در مقابل خواستند تا در کارگروه‌هایی در مجلس با حضور اصناف ایجاد شود. سه نوبت دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتیم، واگذاری امور به اصناف و مسئولیت‌خواهی از این تشکل مورد تاکید ایشان قرار گرفت. همه این نشست‌ها در راستای بهبود شرایط اقتصادی در سال آینده بوده است.

در پایان هر چه لازم می‌دانید و البته درباره همکاری رسانه‌ها با اصناف نیز اگر مطلبی دارید، مطرح کنید.
در روزهای پایانی سال هستیم و اصناف باید تمام تلاش خود را صرف کنند تا مردم آرامش داشته باشند. از تمامی رسانه‌هایی هم که در این مدت با ما همکاری داشتند رضایت داریم و از همگی آنها و به‌ویژه روزنامه صمت که آن را از خودمان می‌دانیم، سپاسگزاریم.

پاسخی بگذارید