علی توسطی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران
تاریخ: ۷:۲۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
در شرایطی که نرخ ارز مدام در حال نوسان و ارزش پول ملی کاهش می یابد، اصناف خود قربانی گران فروشی شده اند

علی توسطی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوصی شناسایی عوامل و نهادهای موثر در ایجاد بحران در بازار قیمت ها بیان داشت: در تمام دنیا تفکری به نام تفکر سیستمی حاکم است که شاید الزامی است برای تمام کسانی که مشغول کار […]

علی توسطی رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوصی شناسایی عوامل و نهادهای موثر در ایجاد بحران در بازار قیمت ها بیان داشت: در تمام دنیا تفکری به نام تفکر سیستمی حاکم است که شاید الزامی است برای تمام کسانی که مشغول کار مدیریتی هستند لذا حتما باید با آن آشنا باشند.

وی افزود: من فکر می کنم پاشنه آشیل و یا هر چیز دیگری در ارتباط با عدم بهره وری ما در حوزه ی اقتصاد و یا حتی مسائل زیست محیطی مطرح است نداشتن تفکر سیستمی در کشور است.

وی با بیان اینکه همه مسئولان کشور در حال کار هستند اما متاسفانه بهره وری بدست آمده آن چیزی نیست که بتواند ما را بالا بکشد تصریح کرد: این در حالی است که رقبای پایین تر ما در جهان علیرغم وجود پتانسیل های مطلق در ایران به مقامی بالاتر از ما در اقتصاد رسیده اند لذا علت این امر چیزی جز نبود تفکر سیستمی در کشور نیست.

توسطی در پاسخ به این سوال که نظام تصمیم گیری و نظارت در بازار کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟ به رادیو گفت و گو گفت: نگاه نظارتی آمرانه همیشه از سوی سازمان های بالا دستی بصورت یک سویه وجود داشته و این در حالی است که در بخش خصوصی کشور مدام در حال فید بک و بازخورد هستیم.

نماینده اتاق اصناف ایران در این گفتگو خاطر نشان کرد: همه واحدهای صنفی موجود در تهران و ۲۸۵ هزار واحد صنفی،جزء زیر مجموعه ما در اتاق اصناف است این واحدها با ارائه ی خدمات عمومی در سطح کشور دارای رضایت عمومی مردم است بطوریکه این افراد در همه منازل حضور دارند اما هیچ مقام دولتی بدون حکم نمی تواند وارد خانه کسی شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ستاد تنظیم بازار کشور از ظرفیت موجود در اصناف کشور استفاده می کند؟ تصریح کرد: جواب این سوال واقعا سخت است زیرا اگر بخواهیم تصور کنیم این رفتار وجود دارد و اگر بر آن صحّه بگذاریم جای بحث دارد و اگر بگوییم نه نیز واقعا اینطور نمی تواند باشد ولی در یک کلام باید گفت آن بهره وری کامل در این باره به چشم نمی خورد.

توسطی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: قیمت گذاری اجناس در کشور از طریق اصناف صورت نمی گیرد یعنی اصناف خود به نوعی قربانی پدیده گرانی و گران فروشی اند.

وی تاکید کرد: ۴۰ هزار تن پرتقال و ۳۰ هزار تن سیب از سه ماه پیش در سرد خانه های کشور ذخیره شده تا بتواند به منظور تنظیم بازار درست توزیع شود حال متولی این امر وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و احتمال تبانی بین دهها، صدها و هزاران واحد صنفی کشور در این خصوص بسیار کم است.

توسطی بیان داشت: این میزان تولید به هر حال چه از طریق سازمان دولتی و چه جامعه ی اصناف توزیع گردد سوال اینجاست که آیا نیاز جامعه ایران صرفا همین دو قلم کالا است؟

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ارتباطات اتاق اصناف تهران در رادیو گفت و گو با تصریح اینکه آنچه در حوزه اختیار اصناف کشور است کاملا درست و صحیح انجام می شود اظهار داشت: مردم به بخش خصوصی اعتماد دارند و این در حالی است که در خانه ملت همواره دل نگرانی هایی نسبت به سودجویی بخش خصوصی وجود دارد اما باید پرسید در شرایطی که نرخ ارز مدام بالا و پایین می رود و ارزش پول ملی ما در حال کاهش است چرا گران فروشی به مغازه داران کشور منتسب می شود؟

وی تصریح کرد: برای ایام عید نوروز ما هیچ کمبودی در حوزه خشکبار، شیرینی و پوشاک نداریم اما توصیه مان به مردم فهیم این است که به اندازه بخرند و درست مصرف کنند.

توسطی در خصوص لزوم اصلاح قوانین مربوط به اقتصاد خاطر نشان کرد: قوانینی که ما در حوزه اقتصاد کشور داریم و یا همین قانون تجارت، بیش از ۸۰ سال است که نوشته شده اما با توجه به سرعت تغییرات اقتصاد در ایران و جهان این قوانین نیازمند اصلاح اند.

نماینده اتاق اصناف، با اظهر من الشمس خواندن لزوم بازنگری بر قوانین کشور اظهار داشت: تفکر سیستمی اگر حاکم نباشد بحث تولید و قیمت گذاری و نیز مسئولیت این کار کاملا از حیطه اتاق اصناف کشور خارج است.

وی اصناف را کم حاشیه ترین و پر منفعت ترین بخش برای دولت تعریف کرد و افزود: اصناف در طول تاریخ نشان داده است بدون اینکه مطالبه خاصی داشته باشد در حوزه توزیع و خدمات رسانی به مردم بسیار کارآمد است.

پاسخی بگذارید