مصطفی احمدی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار
تاریخ: ۱۲:۵۶ :: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
 سرمازدگی عامل اصلی گرانی آجیل شد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار اظهار داشت: متاسفانه سرمازدگی درختان پسته در اوایل سال ۱۳۹۷ موجب شد تا ۷۰ درصد محصول از بین برود و در یک سال گذشته کمتر از یک سوم هر سال تولید داشته ایم. مصطفی احمدی افزود: هر سال ۲۰۰ هزار تن محصول داشتیم که ۱۴۰ هزار تن صادر،۲۰ […]

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آجیل و خشکبار اظهار داشت: متاسفانه سرمازدگی درختان پسته در اوایل سال ۱۳۹۷ موجب شد تا ۷۰ درصد محصول از بین برود و در یک سال گذشته کمتر از یک سوم هر سال تولید داشته ایم.

مصطفی احمدی افزود: هر سال ۲۰۰ هزار تن محصول داشتیم که ۱۴۰ هزار تن صادر،۲۰ هزار تن مصرف داخلی و ۴۰ درصد دیگر نیز صرف خلال پسته و یا مصارف صنف قنادی می شد؛ اما امسال با توجه به سرمازدگی هیچ پسته ای برای صادرات نیز نداریم .

وی در ادامه بیان داشت: بهترین پسته های تولیدی در کشور مصرف می شود و صادرات به جز کشور هند به تمامی کشورها، پسته های فندقی ریز است، اما از دیگر مشکلات اینکه تصور بیشتر مردم از آجیل پسته است حال آنکه آجیل شامل مخلوطی از چندین نوع دانه روغنی است که در نمایشگاه فروش بهاره می توان آجیل مخلوط شور را از ۶۵ تا ۱۱۰ هزار تومان در هر کیلو تهیه کرد.

احمدی با اشاره به قیمت برخی از اقلام و فراوانی در بازار افزود: تخمه ژاپنی در بهترین حالت کیلویی ۵۰ هزار تومان و در بازار به حد وفور وجود دارد، تخمه کدو به طور قانونی از کشور چین وارد می شود مقداری نیز در کشور تولید می شود که نیاز داخل را تامین می کند، در مورد گردو، فندوق و بادام نیز بسیاری از محصولات دچار آفت سرمازدگی شده است. در این خصوص بارها با جهاد کشاورزی وارد گفتگو شدیم اما واردات آن مورد قبول واقع نشد لذا قاچاقی وارد و گران شد.

وی افزود: در مورد بادام هندی که محصول آفریقا و در کشورهای سریلانکا و ویتنام فرآوری شده و با حلب های ۱۰ کیلویی وارد کشور می شود، از تیر ماه سال ۱۳۹۷ به جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف ایران و تهران نامه نگاریهای زیادی کردیم مبنی بر اینکه به دلیل افت ۷۰ درصدی تولید کشور راهکار واردات قانونی انجام شود تا بتوانیم بازار را کنترل و حفظ تعادل نماییم اما هرگز به هشدارها و کارشناسی صنف توجهی نشد و متاسفانه همه به صورت قاچاق و با قیمتهای دلبخواه وارد می شود، مسئولان برای هر مشکلی قبل از بحران باید در پی تدبیر باشند.

پاسخی بگذارید