با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی
تاریخ: ۱۲:۳۷ :: ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
ثبت سفارش کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی ممنوع شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند که ثبت سفارش کالاهای مصرفی با‌دوام خارجی دارای مشابه ایرانی را تا پایان مدت قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه ممنوع کند. به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی به ادامه بررسی طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند که ثبت سفارش کالاهای مصرفی با‌دوام خارجی دارای مشابه ایرانی را تا پایان مدت قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه ممنوع کند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی به ادامه بررسی طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی پرداختند و ماده ۱۷ آن را با ۱۶۴ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از ۲۰۰ نماینده حاضر تصویب کردند.
نمایندگان در این ماده، وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند ثبت سفارش کالاهای مصرفی با‌دوام خارجی دارای مشابه ایرانی که با کیفیت مناسب و به میزان کافی تولید شده باشد را تا پایان مدت قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه ممنوع کند یا بر اساس ماده ۲۲ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور از موانع تعرفه‌ای و فنی برای مدیریت واردات استفاده کند.
نمایندگان در تبصره یک این ماده مقرر کردند: مصادیق کالاهای ایرانی مشمول این ماده بر اساس معیارهای متناسب با شرایط اقتصادی و تجاری کشور مانند ارزش‌آفرینی، سهم ساخت داخل، حق‌الامتیاز، اشتغالزایی، انتقال دانش فنی، زنجیره ارزش، مزیت‌های نسبی و… در مدت دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون از سوی کارگروهی با مسئو‌لیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عضویت نمایندگان وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی؛ جهاد کشاورزی؛ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ سازمان برنامه و بودجه و اتاق‌های مرتبط تعیین خواهد شد و در مواقع ضروری و نیز اسفند هر سال این فهرست از سوی کارگروه یادشده مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و حداکثر تا ۱۵ روز بعد ابلاغ می‌شود. نمایندگان در تبصره ۲ این ماده، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حسب مورد وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کردند‌ برای نصب برچسب نشان‌دهنده درصد عمق ساخت داخل در کالاهای صنعتی ‌یا بسته‌بندی شده مشمول این ماده از سوی تولیدکنندگان پیگیری و نظارت لازم را اعمال کنند.

 

پاسخی بگذارید