مهدی یوسف‎خانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی
تاریخ: ۱۲:۵۱ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
نوسان بازار بستگی به عرضه و تقاضا دارد

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی گفت: نوسان بازار بستگی به عرضه و تقاضا دارد؛ بنابراین کاهش عرضه از سوی مرغداران سبب نوسانات قیمت مرغ شده است. مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی در باره علل نوسانات بازار گوشت مرغ گفت: افزایش قیمت ها از مبدا صورت می گیرد. وی افزود: […]

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی گفت: نوسان بازار بستگی به عرضه و تقاضا دارد؛ بنابراین کاهش عرضه از سوی مرغداران سبب نوسانات قیمت مرغ شده است.

مهدی یوسف‌خانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی در باره علل نوسانات بازار گوشت مرغ گفت: افزایش قیمت ها از مبدا صورت می گیرد.

وی افزود: گرانی و افزایش قیمت مرغ، به دلیل افزایش قیمت مرغ زنده و  نهاده ها مربوطه است.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی در پاسخ به سوالی درباره علل نوسانات قیمت مرغ گفت: بازار را عرضه و تقاضا تعیین می کند.در هفته گذشته عرضه زیاد بود اما از پنج شنبه شاهد کاهش عرضه بودیم و این کاهش موجب افزایش ۸۰۰ تومانی قیمت مرغ شد.

یوسف خانی افزود: به دنبال راه کاری هستیم تا نوسانات بازار را کنترل کنیم.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی گفت: همکاری جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران می تواند روند جوجه ریزی و تولید را کنترل کند تا اینگونه شاهد عرضه زیاد یا کم مرغ در بازار نباشیم.

برومند چهارآیین عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی هم گفت: امروز یکشنبه ۲۳ دی ماه ۹۷ قیمت مرغ در پایتخت حدود ۱۴ هزار تومان تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

او افزود: مصرف ماهیانه گوشت مرغ در کشور حدود ۱۸۰ هزار تن است و روزانه حدود ۵۶۰۰ تا ۵۸۰۰ تن مصرف گوشت مرغ در کشور داریم. گاهی به دلایل مختلف با کمبودهای مقطعی روبرو می شویم که نوسانات در قیمت را می بینیم.

او درباره علل نوسانات قیمت گوشت مرغ گفت: نکته اصلی این است که تولید کننده در کشور خیلی مورد حمایت جدی نیست مخصوصا کسی که در بخش کشاورزی در حال تولید است. در بخش کشاروزی مخصوصا صنعت طیور گوشتی ریسک های زیادی مثل بیماری های نوپدید، بازپدید و تلفات وجود دارد که در کشور ما این تلفات معادل ۲ برابر استانداردهای دنیاست. تلفات نیز موجب کمبود مقطعی می شود که افزایش قیمت را در پی دارد.

به گفته وی، یکی از عوامل اصلی بالارفتن قیمت نهاده هاست که ذرت  اکنون ۱۲۰ درصد و سویا بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت فروش مرغ دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخی بگذارید