عضو هئیت رئیسه اتاق اصناف ایران مطرح کرد
تاریخ: ۱۲:۵۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
رسول جهانگیری: اصناف بازوان اقتصادی دولت در جهت پویایی اقتصاد

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در گفتگویی گفت: از نمایشگاههای عرضه تولیدات داخلی که معرف کالاهای تولید داخل کشور باشد به صورت جدی حمایت می کنیم. جهانگیری به مناسبت برگزاری سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کفش اصفهان اظهار کرد: صنعت کفش اصفهان از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار بوده و یکی از مشاغل تاثیرگذار […]

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران در گفتگویی گفت: از نمایشگاههای عرضه تولیدات داخلی که معرف کالاهای تولید داخل کشور باشد به صورت جدی حمایت می کنیم.
جهانگیری به مناسبت برگزاری سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کفش اصفهان اظهار کرد: صنعت کفش اصفهان از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار بوده و یکی از مشاغل تاثیرگذار در امر اشتغال زایی است و بر همین اساس اتاق اصناف از برگزاری سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کفش اصفهان حمایت می کند.
وی با بیان اینکه مخالف برگزاری نمایشگاههای فصلی همچون پاییزه و بهاره و … هستیم، تصریح کرد: نمایشگاههایی که نشانگر و معرف توانمندیهای صنعت اصفهان باشد و رونق اقتصادی اصناف را به دنبال داشته باشد از سوی اتاق اصناف حمایت جدی می شود و بر همین اساس از سومین نمایشگاه تخصصی صنعت کفش اصفهان حمایت خود را اعلام می کنیم.
عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود ضعف در قانون نظام صنفی کشور، بیان داشت: در تنظیم و اصلاح قانون نظام صنفی به حق و حقوق اصناف توجه نشد و باید قانون فعلی نظام صنفی کشور بازنگری شود.
جهانگیری، اظهارداشت: در سیاستگذاری و بودجه نویسی و تحقق مطالبات اصناف از سوی دولتمردان و تصمیم گیران به اصناف کم توجهی می شود، در بودجه سال ۹۸ برای بازرسی صنعت معدن و تجارت و تعزیزات حکومتی ردیف بودجه لحاظ شده است، این در حالی است که برای بازرسی اصناف بودجه اختصاص نیافته است.
وی با بیان اینکه آرامشی که در بازار شاهد هستیم، مرهون تلاشهای شبانه روزی واحدهای بازرسی و همچنی اصناف زحمتکش است؛ خاطرنشان کرد: دولت و سیاستمداران باید قدردان اصناف زحمتکش و تلاشگران واحد بازرسی باشند که علی رغم نبود حمایتهای مالی از سوی دولت نسبت به بازرسی اصناف، با تلاش واحد بازرسی اصناف در سراسر کشور شاهد آرامش بازار هستیم.
رئیس اتاق اصناف اصفهان، اضافه کرد: موفقیت های بازرسی اتاق های اصناف در سایه مدیریت صحیح اتاق های اصناف و همکاری و تعامل اتحادیه های صنفی و خارج از بخشنامه های دستوری تحقق یافته است .
جهانگیری، یکی از مشکلات و معضلات اقتصادی کشور در ماههای اخیر را، نواسانات ارزی بیان کرده و اعلام کرد: نواسانات ارزی که در کشور ما اتفاق افتاد، می توانست اقتصاد هر کشور را نابود و کشور را به ورطه نابودی سوق دهد که با هوشیاری اصناف و بازاریان انقلاب از یک امتحان سخت موفق بیرون آمد و وظیفه دولت و تصمیم گیران نیز حمایت های حداقلی از اصناف می باشد که یک مطالبه به حق است.
وی اظهارداشت: مطالبات و مشکلات و معضلات و موانع اصناف به صورت کامل از طریق اتحادیه های صنفی تهیه شده است و در حال حاضر کمبود مواد اولیه واحدهای تولیدی – نواسانات بازار ارز – مشکلات بیمه ای – مالیات و … عملا مانع فعالیت اصناف و واحدهای کارگاهی کوچک شده است که باید در اسرع وقت چاره اندیشی شود، البته راهکارههای لازم نیز ارایه شده است و در صورت حمایت های عملی دولت اصناف توانایی تامین کالاهای مورد نیاز کشور و حتی صادرات نیز دارند.
عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشور همچنین در خصوص برنامه و سیاستهای دوره هفتم هیئت رئیسه اتاق اصناف کشور بیان داشت: این دوره با تدوین سیاست های های کوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت در جهت احقاق حق اصناف تلاش داریم و امیداریم بتوانیم در راستای رسیدن اصناف به جایگاه واقعی خود گام های اساسی برداریم.
جهانگیری، با انتقاد از سازمان امور مالیاتی و سازمان دارایی به جهت دریافت مالیات های غیراصولی و غیرواقعی از اصناف، اعلام کرد: متاسفانه برخی از دولتمردان و برخی افراد مدام از تربیون های مختلف اذعان دارند که اصناف کمترین مالیات را پرداخت می کنند و هزینه دریافت مالیات از اصناف بیشتر از خود مالیات دریافتی است که بنده معتقدم دولت برای جلوگیری از هزینه های گزاف خود برای دریافت مالیات، اصناف را شامل معافیت های مالیاتی قرار دهنند. این امر موجب کاهش هزینه های دولت و از طرفی موجب ایجاد نشاط و رونق اقتصادی در اصناف و به تبع آن اشتغال زایی و رونق اقتصادی در کشور می شود.
وی در پایان گفت: اصناف به عنوان بازوان اقتصادی دولت همیشه در جهت پویایی اقتصاد و اشتغال زایی و تامین کالاهای مورد نیاز مردم تلاش کرده اند و باید قدردان زحمات آنها باشیم.

پاسخی بگذارید