تاریخ: ۱۳:۳۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
رئیس اتاق اصناف تهران: فرآیند اداری و فعالیت حوزه تجهیزات و لوازم پزشکی باید تسهیل شود

رئیس اتاق اصناف تهران که ریاست اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی تهران را نیز عهده دار می باشد در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف تهران با تاکید بر پتانسیل و توانایی های موجود در صنف متبوع خود گفت: بخش زیادی از نیاز کشور به لوازم و تجهیزات کشور […]

رئیس اتاق اصناف تهران که ریاست اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی تهران را نیز عهده دار می باشد در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف تهران با تاکید بر پتانسیل و توانایی های موجود در صنف متبوع خود گفت: بخش زیادی از نیاز کشور به لوازم و تجهیزات کشور در داخل تولید می‌شود؛ لذا با توجه به این پتانسیل یکی از درخواست‌ها و مطالبات من و فعالان این حوزه تسهیل مسیر فعالیت‏مان و کمتر شدن پیچ‌وخم‌های اداری است.

قاسم نوده‏ فراهانی با اشاره به نگرانی های فعالان حوزه  مذکور تصریح کرد: انتظار کمک مالی از دولت را نداریم؛ ولی با تسهیل فرآیند اداری و پرداخت طلب های اعضاء بسیاری از چالش ها با توجه به وجود توانایی های موجود صنف حل خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی در تشریح اهمیت «حمایت دولت» خاطرنشان کرد: در حوزه تجهیزات، هیچ‌وقت حمایت مالی از دولت نخواسته‌ایم و فقط درخواست ما آن است که حداقل، پول کالاهایی که به شبکه‌های درمان داده می‌شود را پرداخت کنند. بسیاری از همکاران از چندین ماه قبل کالا داده‌اند ولی متاسفانه هنوز وجه خود را دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل با کمبود منابع مالی روبه‌رو هستند و نمی‌توانند تمامی اقلام موردنیاز خود را وارد کنند. البته با آقای هاشمی وزیر محترم بهداشت صحبت کرده‌ایم و ایشان گفتند که بیمه‌ها باید پرداخت کنند و وعده‌هایی هم داده شد ولی هنوز عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: طلب‌ واحدها از شبکه بهداشت و درمان واقعا کار را برای آنها دشوار کرده و باعث شده تولید، آن‌چنان‌که بایدو شاید توسعه پیدا نکند و تولیدات داخلی جوابگوی نیازهای کشور نباشد در حالی که تولیدکنندگان ما توان تولید بسیاری از اقلام را دارند و فقط باید از آنها حمایت شود.

نوده‎فراهانی با بیان اینکه لوازم و تجهیزات پزشکی و تولید این قبیل اقلام، حوزه مهمی به شمار می‌آید افزود: از نظر تولید در جایگاه خوبی قرار داریم؛ ضمن اینکه کارخانجات بسیار خوبی هم فعالیت می‌کنند و کالاهای باکیفیتی تولید می‌شود؛ لذا وضعیت ما به‌هیچ ‌عنوان قابل‌مقایسه با چند سال قبل نیست.

رئیس اتاق اصناف تهران و رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی از تولید مقدار قابل‌توجهی از تجهیزات پزشکی در داخل کشور خبر داد و افزود: به عنوان نمونه سرنگ که بیشتر مردم به‌صورت روزمره با آن سروکار دارند از خارج وارد می‌شد ولی الان نه‌تنها وارد نمی‌کنیم؛ بلکه صادرات هم داریم؛ ضمن اینکه در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی و دندانپزشکی هم صادرات خوبی داریم.

وی افزود: درحال‌حاضر به کشورهای همسایه، مثل عراق و افغانستان و حتی کشورهای اروپای شرقی صادرات می‌کنیم.

رئیس اتحادیه تجهیزات پزشکی در ادامه تصریح کرد: کالاهایی هم هستند که تولید داخل نداریم و به‌ناچار، وارد می‌کنیم. به‌عنوان‌مثال در رابطه با استنت‌های قلبی هنوز نتوانسته‌ایم تولید داشته باشیم؛ البته بعضی از وسایل مثل تجهیزات ارتوپدی و پروتزها، در داخل کشور تولید می‌شوند؛ ولی بعضی از پزشکان هنوز به استفاده از کالای ایرانی عادت نکرده‌اند و همچنان از کالای خارجی استفاده می‌کنند.

رئیس اتحادیه تجهیزات پزشکی در رابطه با تاثیر تحریم‌ها بر وضعیت تولید و کسب‌وکار در صنف خود اظهارکرد: تحریم، نعمتی بود که باعث شد واحدهای نیمه تعطیل به فعالیت خود ادامه دهند. اگر دولت حمایت‌های لازم را به عمل می‌آورد فکر می‌کنم کم‌کم به خودکفایی می‌رسیم.

 

پاسخی بگذارید