تاریخ: ۱۴:۳۳ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
حسین رواسی: خروج گوسفند زنده و ورود گوشت بدون آلایش خوراکی؛ نابودی صنف کله و پاچه و سیراب و شیردان

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کله، پاچه و سیراب و شیردان تهران با اظهار تاسف از خروج گوسفند زنده مرغوب از کشور و ورود گوشت بدون آلایش خوراکی بیان داشت: این نوع واردات باعث نابودی ۴۲ صنف مرتبط با گوسفند زنده می شود. حسین رواسی گفت: اگر گوسفند زنده در داخل کشور ذبح شود می تواند […]

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کله، پاچه و سیراب و شیردان تهران با اظهار تاسف از خروج گوسفند زنده مرغوب از کشور و ورود گوشت بدون آلایش خوراکی بیان داشت: این نوع واردات باعث نابودی ۴۲ صنف مرتبط با گوسفند زنده می شود.

حسین رواسی گفت: اگر گوسفند زنده در داخل کشور ذبح شود می تواند اشتغال‎زایی ۴۲ صنف فعال را داشته باشد؛ همچنین واردات گوشت بدون آلایش‏‏های خوراکی باعث گرانی کله، پاچه و سیراب و شیردان و دیگر آلایش‏‎‏ها شده است.

وی در ادامه افزود: گوسفند زنده ایران از بهترین مراتع تغذیه نموده و دارای لذیذترین گوشت است و طعم آن به هیچ وجه با گوشت‎ گوسفند دیگر کشورها قابل مقایسه نیست؛ این موضوع را می توان با مقایسه قیمت گوشت دام ایرانی به نسبت دام کشورهای دیگر دریافت کرد.

وی اظهار داشت: از زمان پرورش تا ذبح و فروش گوسفند، تک تک آلایش های خوراکی آن با ۴۲ صف مرتبط است که این تعداد حداقل پنج میلیون نفر را در زیرمجموعه خود دارد و دامنه وسیعی از افراد را از جمله صنوف، کارگران و خانواده های آنها را شامل می شود.

رواسی تاکید کرد: صادرات گوسفند زنده باید به حداقل و یا متوقف شود و ارز‏ مورد نیاز از راه‏های دیگر تامین گردد؛ چرا که این صادرات لطمات جبران ناپذیری بر بدنه نظام اقتصادی و اجتماعی وارد نموده است .

وی با اشاره به گذشته‏های دور اظهار داشت: برای تامین گوشت مورد نیاز کشور باید طبق روال گذشته یعنی  سالهای قبل از ۱۳۶۱ استناد کرد؛ چه آنکه در آن زمان گوسفند زنده وارد می‏کردند و این امر ضمن اشتغال‏زایی عده کثیری در کشور، مقرون به صرفه و ارزان تر نیز خواهد بود.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان کله، پاچه و سیراب و شیردان گفت: در دیگر کشورها، زمان ذبح، بیشتر آلایش‎های خوراکی این حیوان را نابود می کنند؛ اما در قیمت‏گذاری گوشت صادرشده به کشور ما این آلایش‏های خوراکی را محاسبه و بر روی کالا حساب و پول آن را دریافت می کنند.

وی افزود: اگر ورود آلایش‎های خوراکی گوسفند از خارج از کشور تحت نظارت اتحادیه و کارشناسان صنف قرار بگیرد می تواند از بسیاری جهات به نفع کشور باشد.

پاسخی بگذارید