تاریخ: ۱۰:۱۱ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
گفتگو با محمد توکلی دبیر کارگروه بررسی و پیگیری تامین مواد اولیه پوشاک

در گفتگو با محمد توکلی دبیر کارگروه بررسی و پیگیری مواد اولیه پوشاک تهران مطرح شد: کمبود مواد اولیه  برای تولید پارچه و نهایتاً پوشاک، بازار عرضه و فروش را به تعطیلی سوق داده بود. در سال‏‌های اخیر ورود کالاهای چینی به طور خاص در زمینه پوشاک از هر نوع، جنس و مدل در بازار […]

در گفتگو با محمد توکلی دبیر کارگروه بررسی و پیگیری مواد اولیه پوشاک تهران مطرح شد: کمبود مواد اولیه  برای تولید پارچه و نهایتاً پوشاک، بازار عرضه و فروش را به تعطیلی سوق داده بود.

در سال‏‌های اخیر ورود کالاهای چینی به طور خاص در زمینه پوشاک از هر نوع، جنس و مدل در بازار تهران، تولیدکننده را منزوی، از کار برکنار و نهایتاً منجر به تعطیلی نبض اقتصاد کشور شده بود. وابستگی به اجناس خارجی نیز خود تاثیر بسزایی در اشاعه فرهنگ و نگرش و نهایتاً ورود برخی تفکرات به ساختار اجتماعی دارد که به مرور زمان خروج از آن جزو محالات می باشد؛ ضمن اینکه بسیاری از مشاغل همسو با تولید پوشاک از دیگر ضایعات جبران ناپذیری بود که دغدغه تمامی تولیدکنندگان و دلسوزان این مرز و بوم را در پی داشت؛ لذا با تحقیقات و جلسات مکرر، اهل فن این رشته مصمم بر آن شدند تا کارگروهی جهت تهیه مواد اولیه پوشاک تاسیس کنند تا در سایه آن تولید داخلی جانی دوباره گرفته و صنعت پوشاک همچون سابق مجدداً بدرخشد. در همین راستا با محمد توکلی دبیر این کارگروه به گفتگو نشستیم که مشروح آن در ذیل آمده است.

محمد توکلی که از سال ۱۳۸۰ عضو اصلی هیات امنای شرق تهران است با اشاره به اهمیت تشکیل کارگروه بررسی و پیگیری مواد اولیه پوشاک بیان داشت: هیات امنا و فعالان بازار و هیات رئیسه فعلی اتاق اصناف تهران از مدتها پیش با برنامه‎ریزی‎های دقیق، پشتکار و تشکیل جلسات متعدد و شبانه روزی با آگاهی از دغدغه‎های تولیدکنندگان پوشاک و مواد اولیه موضوع را بررسی و با هدف گذاری و تصمیم بر قطع دست واسطه های نامعلوم، نامشخص و زیان ده این کارگروه را تشکیل دادند که اولین خروجی آن تولید پارچه جین به قیمت مناسب بود تا آنجا که قبل از توزیع بیش از ۱۰ هزار تومان در هر متر و ۱۵ درصد در مجموع کاهش قیمت داشت.

این تولیدکننده فعال پوشاک در ادامه افزود: به دستور آقای شریعتمداری وزیر وقت، آقای صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و دکتر قبادی رئیس کارگروه مد و لباس به تاریخ ۳ شهریور ۹۷ استارت کار کلید خورد و با عضویت ۱۰  نفر متشکل از  آقایان ابراهیم درستی رئیس کارگروه – محمد توکلی دبیر کارگروه و نمایندگان پنج اتحادیه پوشاک، خیاطان، کشباف، چرم مصنوعی و طبیعی، پیراهن دوزان و سه نفر عضو و تولیدکننده پوشاک فعالیت شروع شد. این کارگروه دارای  هشت کمیته به نام‏ های کمیته نخ- گردباف، کشباف و جوراب باف- چرم مصنوعی و طبیعی– رنگ و پتروشیمی و چسب و زیره است که تا به امروز پنج جلسه کارگروه تشکیل و مقرر است هر هفته یک جلسه برگزار شود.

توکلی با تاکید بر مهمترین هدف این کارگروه مبنی بر حذف واسطه از جریان تولید تا توزیع بیان داشت: حذف واسطه مواد بیشتر از ۲۰ درصد بر قیمت‎ها تاثیرگذار است؛ چرا که مابین تاجر سفارش‏‎دهنده، فروشنده، خرده‏‎فروش، تولیدکنندگان پارچه، نختا رنگ و خرج‎کار ، واسطه هایی در جریان کار هستند که بدون هیچ دلیل و تاثیری در نوسانات قیمت پارچه تاثیر بسزایی خواهند داشت؛ کارگروه هدف بزرگی دارد که یکی از آنها حذف این دلالان است.

دبیر کارگروه مواد اولیه پوشاک با اشاره به تولید بیش از ۹۵ درصدی پارچه گردبافت در ایران افزود: نگرش کارگروه تماماً به نفع کل جامعه  بوده و هیچ گونه سهم مادی نداشته و بودجه خود را تامین می کند؛ چرا که هدفش به بار نشستن تولید و شکوفایی و رشد اقتصادی است؛ همانگونه که رهبر معظم اصرار بر اقتصاد مقاومتی و تولید ملی دارند ما نیز همسو و همراه با دستور معظم له قدم در این عرصه گذاشته ایم؛ لذا با اینکه پارچه گردبافت در ایران نزدیک به ۱۰۰ درصد تولید دارد؛ اما کمبود مواد اولیه با قیمت مناسب سبب مشکلات در زمینه تولید شده است اما پارچه تخت برای مانتو و کاپشن در ایران کمتر از ۴۰ درصد تولید می‎گردد و تاجر مجبور به ورود پارچه حاضری می شود.

وی با ابراز خرسندی از حمایت همه جانبه رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت از اهداف کارگروه گفت: ایشان با حمایت و نگاه مثبت خود، به کارگروه قوت قلب داد تا با اتکال به خدا بتوانیم این ضربه سهمگینی که بر پیکره اقتصاد و تولیدکنندگان وارد آمده را کمرنگ و از بین ببریم.

توکلی افزود: زمان آن رسیده که پارچه های چینی جای خود را به پارچه های وطنی بدهد، تولید کننده نفسی تازه بکشد و اقتصاد جانی دوباره بگیرد. ما آنقدر مصمم هستیم تا ثابت کنیم ید واحده‏‏‎ایم و هیچ قدرتی در این راه توان مقابله با ایران و ایرانی را ندارد.

پاسخی بگذارید