تاریخ: ۱۳:۱۳ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
محمود آموزگار: صدای اعتراض فن قلم را بشنوید«قاچاق کتاب بیداد می کند»

این روزها در گوشه کنار شهر و یا راهرو متروها تجمع کتابهایی با درصدهای تخفیف بالا، زیاد دیده می شود. کتاب زبان فرهنگ و تمدن هر کشوریست که توسط افراد اهل قلم که نیروی جان و خلاقیت خود را صرف اندیشه و آگاهی ملت خود می کنند عرضه می شود، چه آنان که عشق می […]

این روزها در گوشه کنار شهر و یا راهرو متروها تجمع کتابهایی با درصدهای تخفیف بالا، زیاد دیده می شود. کتاب زبان فرهنگ و تمدن هر کشوریست که توسط افراد اهل قلم که نیروی جان و خلاقیت خود را صرف اندیشه و آگاهی ملت خود می کنند عرضه می شود، چه آنان که عشق می ورزند و می نویسند و چه افرادی که برای امرار معاش قلم می زنند، در هر صورت تنها ابزارشان دل، اندیشه و قلم  و کاغذ است.

رئیس اتحادیه صنف ناشران و کتاب فروشان تهران در این خصوص گفت: مسئولان صدای اعتراض فن قلم را بشنوند؛ وجود خلاء مدیریتی در سیستم چاپ و توزیع کتاب منجر به قاچاق کتاب می شود، چاپ غیرقانونی کتابهای دارای مجوز که متعلق به ناشران مطرح و بنام کشور است توسط عده‎ای پنهانی در زیرزمین‎ها منتشر ‎‎و وارد بازار عرضه می گردد علاوه بر آن کتابهایی فاقد مجوز نیز به وفور منتشر می شود. تنها چند درصد از کتابهای دارای مجوز مربوط به ناشران حرفه ای است که اقبال چاپ پیدا می کنند و یا به درجه چاپ های بالا می رسند که کمتر از ۱۰ درصد عناوین را شامل می شود.

محمود آموزگار در ادامه افزود: قاچاقچیان کتاب با توجه به نداشتن تسلط به حرف و علومی مانند ویراستاری، صفحه بندی و طراحی جلد تلاش دارند حق تالیف یا ترجمه کتاب را با قیمت تمام شده کنترلی چاپ کرده و ارزانتر از ناشران اصلی به بازار عرضه کنند.

وی با اشاره به اینکه هیچ ارزانی بی‎دلیل نیست ادامه داد: این به صلاح جامعه است تا مردم با ملاحظه کتاب خیلی ارزان یا تخفیف غیرمتعارف از خرید آن پرهیز و صرف نظر کنند؛ چرا که حدود تخفیف برای فروشندگان در شرایط مختلف کاملاً تعریف شده است پس کتابی که بسیار ارزان به فروش می رسد طبیعتاً به طور قاچاق چاپ و غیرطبیعی منتشر شده است.

رئیس اتحادیه ناشران تهران با تاکید بر آگاهی و دانش قشر کتابخوان کشور افزود: با توجه به اینکه اکثریت افرادی که به دنبال کتاب و کتابخوانی هستند دارای تحصیلات و دانش می باشند پس بایستی در وهله اول خلاقیت و تلاش و پدید آوردن را هدف قرار دهند؛ چرا که بیشترین فردی که زیان می کند مولف است و طبیعی است مولف جهت ادامه حیات از خلاقیت خود امرار معاش می کند که در غیر این صورت زندگی وی تعطیل می شود.

وی در مورد اقدامات قانونی جهت جلوگیری از فساد قاچاق کتاب بیان داشت: در هر کشوری قوانین موجود امکان برخورد با پدیده‎های زشت را فراهم می آورد؛ لذا زمانی که نسبت به اجرای این قوانین اهتمام جدی ورزیده نشود سازمان ادبی مجری و قانون مداری را هدف قرار می دهند.

آموزگار تاکید کرد: انتشار کتاب نیاز به سرمایه گذاری مادی و خلاقیت ناشر دارد که تاثیر نویسنده را بیشتر کند، طبیعی است که تکثیر و تولید کتابهای موفق و پرفروش و غیرقانونی تولید را بسیار کاهش داده و منجر به کناره‎گیری ناشران، نوسندگان و اهتمام آنها به شغل‎های دیگر می شود و اینجاست که ضربه اقتصادی و معنوی نقض خود را بسیار آشکار می کند. امروزه اقتصاد زیرزمینی و غیرقانونی در حال بلعیدن اقتصاد نیمه جان و قانونی صنعت نشر است.

رئیس اتحادیه صنف ناشران تهران ضمن اشاره به اقدامات انجام شده جهت پیگیری معضل قاچاق گفت: برای جلوگیری از امر قاچاق با تشکیل جلسات متعدد در نهایت به این جمع‎بندی رسیده ایم که یک ضلع آن با وزارت فرهنگ ضلع دیگر اتحادیه ناشران و ضلع سوم نیروی انتظامی و قوه قضائیه می‏باشد و توافق‎نامه‎هایی امضاء شده است.

آموزگار در ادامه افزود: از صد نیسان، بنز و خاور قاچاق کتاب کشف شده، بخشی فاقد مجوز از مراجع صلاحیت‎دار و بخشی کتابهای پرفروش ناشران است و افرادی که این اقدامات ر ا انجام داده‎اند مورد تعقیب و برخی بازداشت، تشکیل پرونده و حکم قرار برایشان صادر شده است.

وی تاکید کرد: به علت فوریت موضوع ناگزیر هستیم از دیگر دستگاه‎ها کمک بگیریم؛ لذا این موضوع نیاز به اقدامات فرهنگی دارد و باید شرایطی فراهم شود که از طریق تبلیغات مناسب و با ساخت تیزر، کلیپ و کمک از شخصیت‎ها جهت فرهنگ‎سازی برای عموم از چاپ و قاچاق کتاب و فروش آن جلوگیری شود. در واقع حمایت از تولیدکنندگان و ناشران و حراست از نشر قانونی، سرمایه مادی و معنوی جامعه را فراهم می آورد.

برچسب ها:

پاسخی بگذارید