تاریخ: ۱۶:۱۱ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
رئیس اتحادیه طلا و جواهر و سکه و صراف:  اتحادیه طلا و جواهر آمادگی راه اندازی بورس طلا را دارد

رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر سکه و صراف گفت در حال حاضر این  اتحادیه آمادگی راه اندازی بورس طلا را دارد و اگر دولت و اتاق اصناف اعلام همکاری نمایند؛ بزودی  بورس طلا و جواهر اتحادیه را راه اندازی خواهیم کرد. ابراهیم محمد ولی در خصوص بازار طلا گفت: مردم به دلیل […]

رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر سکه و صراف گفت در حال حاضر این  اتحادیه آمادگی راه اندازی بورس طلا را دارد و اگر دولت و اتاق اصناف اعلام همکاری نمایند؛ بزودی  بورس طلا و جواهر اتحادیه را راه اندازی خواهیم کرد.

ابراهیم محمد ولی در خصوص بازار طلا گفت: مردم به دلیل التهاب و نوسانات بازار طلا در حال حاضر علاقمند به خرید طلای خام یا آب شده هستند.

وی در ادامه افزود: در این راستا از همه مردم  تقاضا داریم با توجه به این که تخصص و تبحر کافی در شناخت طلای خالص را ندارند وارد این مقوله نشوند و با خرید مصنوعات ساخته شده خود را از هر گونه کلاهبرداری احتمالی در امان نگه دارند.

محمد ولی در ارتباط با مشکلات خرید طلای خام تصریح کرد: مهمترین اشکالی که به خرید طلای خالص وارد است، ناخالصی هایی می باشد که ممکن است افراد شیاد درون طلای خالص مخلوط کرده و پس از ذوب با نام جعلی وارد بازار کنند.

وی درادامه افزود: از آن جایی که طلای خام دارای کاغذ خرید نیست، به دست آوردن اطلاعات صحیح از فروشنده بسیار سخت خواهد بود و در صورتی که کلاهبرداری دراین خصوص صورت گرفته باشد، احتمال پیگرد قانونی بسیار کم خواهد بود .

محمد ولی در ارتباط با خرید و فروش سکه ادامه داد: سکه نیز نوع دیگری از طلای خالص یا آب شده است. در حال حاضر اتحادیه در حال فراهم کردن شرایطی برای فاکتور دار نمودن سکه است. بزرگترین مشکلی که در این خصوص وجود دارد، همسان، همرنگ و هم شکل بودن سکه های موجود در بازار است که برای حل این مورد به طلا فروشی ها سفارش شده تا سکه را با وکیوم و کارت خود پرس کنند و هولوگرام مخصوص اتحادیه را که از ضریب امنیتی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد برخوردار است به این سکه ها الصاق نمایند.

این مقام صنفی با اشاره به لزوم همکاری بیشتر بانک مرکزی با اتحادیه بیان کرد: ما در گذشته روابط بهتری با بانک مرکزی داشتیم و از آن جایی که تمامی این سکه ها از بانک مرکزی خارج می شود، نظارت بانک مرکزی بر این سیستم وجود دارد و مشکلات پیش رو را تا درصد زیادی کاهش خواهد داد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اتحادیه برای بورس طلا و جواهر اقدام نمی کند، بیان کرد: شاید هنوز بستر مناسبی برای این امر مهیا نیست. در این راستا در درجه اول حمایت دولت را نیاز داریم و پس از آن فرهنگ سازی های لازم باید صورت بگیرد که همراهی و کمک رسانه ها از قبیل رادیو و تلویزیون را می طلبد .

وی با اشاره به ظرفیت اشتغال‏زایی صنعت طلا و جواهر عنوان کرد: از آن جایی که طلا خاصیت پوسیدن و از بین رفتن را ندارد، هر لحظه ای که نیاز مادی باشد می توان آن را نقد کرد، بدون آن که ضرری متحمل آن شود  و از همین رو می توان گفت طلا خاصیت اشتغال زایی و کارآفرینی دارد.

محمد ولی وضعیت صنعت طلا در کشور را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در دنیا شش کشور وجود دارد که در صنعت طلا حرفی برای گفتن دارند و ایران یکی از این کشورها محسوب می شود که می توان با آن در دنیا ایجاد رقابت کرد؛ اما متاسفانه به دلیل اینکه هزینه کشف طلا در معادن بسیار بالاست، معادن داخلی ما پاسخگو نیست.

وی با تاکید بر ارزآوری بالای طلا ادامه داد: ایران می تواند با تکیه بر این ظرفیت، وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد، اما متاسفانه حمایتی از سوی مجموعه های ذیربط  وجود ندارد که امید می رود این هزینه ها کمتر و سبک تر شود.

 

پاسخی بگذارید