تاریخ: ۱۲:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
قیمت در بازار مسکن یک حباب است به زودی تعدیل می شود

روسای اتحادیه های مرتبط با ساختمان و مسکن پاسخ می دهند.  رئیس اتحادیه مشاوران املاک با طوفان خواندن التهابات ارزی چند روز گذشته، آینده بازار مسکن را آرام و با ثبات پیش بینی کرد به شرط اینکه آرامش به بازار‌های همسو هم باز گردد. به گزارش پایگاه خبری اتاق اصناف تهران مصطفی قلی خسروی، رئیس […]

روسای اتحادیه های مرتبط با ساختمان و مسکن پاسخ می دهند.

 رئیس اتحادیه مشاوران املاک با طوفان خواندن التهابات ارزی چند روز گذشته، آینده بازار مسکن را آرام و با ثبات پیش بینی کرد به شرط اینکه آرامش به بازار‌های همسو هم باز گردد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق اصناف تهران مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش که آیا بازار به سمت رکود می‌رود؟ گفت: من با به کار بردن این واژه مخالفم زیرا، زمانی پای رکود در میان است که عملا هیچ معامله‌ای انجام نشود و این در حالی است که تعداد معاملات مسکن نسبت به مرداد‌ماه سال گذشته تنها ۱٫۷درصد کاهش یافته‌است.

وی ادامه داد: بازار در حال حاضر دچار کسادی شده‌است و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم این یک اتفاق طبیعی است.

قلی خسروی آرامش بازار مسکن را در گرو ثبات بازار‌های همسو از جمله طلا و ارز دانست و افزود: پیش‌بینی می‌شود به زودی با رسیدن به یک ثبات قیمتی، آرامش نسبی در بازار برقرار شود.

وی با تاکید بر این نکته که چیزی به نام حباب قیمت در بازار مسکن وجود ندارد، اظهار کرد: این عرضه و تقاضاست که قیمت املاک را تعیین می‌کند و اگرعرضه نتواند تعادل بازار را حفظ بکند، احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

وی در خصوص شواهدی که اخیرا مبنی بر تمایل مالکان به دریافت ودیعه و اجاره به سکه و دلار وجود دارد، پاسخ داد: ما تا کنون چنین چیزی را مشاهده نکردیم و مطرح کردن این مسائل تنها به بیشتر شدن آن دامن می‌زند و راه مقابله، مطرح نکردن آن است.

قلی خسروی افزود: اینکه کسی اجاره را به سکه و دلار دریافت کند مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد و به هیچ وجه منطقی نیست زیرا پول رایج کشور را از سکه می‌اندازد و اگر مشاهده شود که مشاور با این شرایط معامله‌ای را صورت داده‌است، به شدت با آن برخورد خواهد شد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک، افزایش بی رویه نرخ دلار در روز‌های اخیر را یک طوفان دانست و تاکید کرد: ما قطعا از این وضعیت عبور خواهیم کرد و این‌ها تنها ‌لجبازی‌های سیاسی است که به زودی درست خواهد شد.وی با اشاره به این موضوع که کشوربا کمبود حدود ۱میلیون و ۶۰۰هزار واحد مسکونی مواجه است، خاطر نشان کرد: با وجود این کمبود، ۵سال است که ساخت‌و‌سازما بسیار اندک بوده‌است و باید برای سازندگان تسهیلات لازم را فراهم کنیم.

قلی خسروی گفت: حدود ۸۵درصد مصالح ساختمانی مورد نیاز کشور تولید داخل است و نباید گران شود.وزارت صنعت باید فکری به حال این افزایش قیمت بی رویه بکند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص قیمت مسکن بیان کرد: قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است و تعادل در بین این دو شاخص اقتصادی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد و فعال شدن بخش اجاره در کشور به کاهش قیمت مسکن می انجامد و فاکتور تاثیرگذاری محسوب می شود.

مصطفی قلی خسروی در ادامه عنوان کرد: در نظر گرفتن معیار نرخ ارز در بازار برای تعیین قیمت مسکن موجب افزایش قیمت در این بازار خواهد شد و با توجه به اینکه در ایران صنعتی جز ساخت و ساز وجود ندارد و نبود تمایل برای رقایت در این صنعت موجب صعودی شدن قیمت مسکن می‌شود.

قلی خسروی در خصوص عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن بیان کرد: بورس، ارز، طلا و حامل انرژی بر روی قیمت مسکن اثر می‌گذارد و این مولفه‌ها بر ساخت و ساز مسکن نیز تاثیر خواهد گذاشت.

وی در ادامه افزود: در نظر گرفتن معیار نرخ ارز در بازار برای تعیین قیمت مسکن موجب افزایش قیمت در این بازار خواهد شد و با توجه به اینکه در ایران صنعتی جز ساخت و ساز وجود ندارد و نبود تمایل برای رقایت در این صنعت موجب صعودی شدن قیمت مسکن می‌شود.

همچنین شاهین آبتین کارشناس رسمی دادگستری در علل قانونی افزایش قیمت ملک بیان کرد: عوامل زیادی در قیمت یک ملک دخیل هستند که از آن جمله می توان به مساحت زمین، فضای ساختمان احداث شده، تعداد طبقات، منطقه احداث ساختمان مورد نظر، نوع کاربری، تاسیسات موجود در ساختمان و نوع بنا اشاره کرد.

آبتین در ادامه افزود: هم شرایط اقتصادی و اجتماعی و هم نوسانات قیمت ارز و مسائل و مشکلات اجتماعی و اقتصادی نقش تعیین کننده ای در قیمت مسکن دارند.

همچنین رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات در ارتباط با تاثیر نرخ آهن بر قیمت ملک بیان کرد: نرخ آهن طی سه ماه گذشته افزایش صد در صدی را تجربه کرد که مهمترین علت آن تغییرات نرخ ارز و نوسانات نرخ طلا بوده است؛ اما این افزایش ارتباط چندانی با قیمت ملک ندارد.

محمد آزاد در ادامه افزود: افزایش قیمت ملک یک حباب بود؛ چرا که مردم پس از بالا رفتن ناگهانی نرخ ارز برای تثبیت ارزش پس‏انداز خود و به نوعی آینده نگری  اقدام به خرید ملک کردند که این هجوم موجب افزایش ناگهانی قیمت مسکن شد.

وی با بیان اینکه این روند کمبود مصنوعی در بازار ایجاد می‏کند گفت: ما در کشور هیچگونه کمبود آهن نداریم و به دلیل تولید قابل توجه این کالا، صادرات نیز داریم.
آزاد با اشاره به کاهش قیمت‎ها در هفته جاری نسبت به هفته گذشته ادامه داد: نرخ فروش آهن‏آلات نسبت به ماه گذشته کاهش بسیاری داشته و از کیلویی ۶ هزار تومان به کیلویی ۵ هزار تومان رسیده است.

وی در ادامه افزود: امید می رود که نرخ آهن طی هفته آتی با کاهش بیشتری رو‎به‎رو باشد و پیش‏بینی می شود بین هزار تا هزار و پانصد تومان کاهش قیمت برای هر کیلو آهن را شاهد باشیم.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید