تاریخ: ۱۱:۲۶ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۱
رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان:  از گمرک تقاضای کاهش روند رسیدگی ترخیص کالا را داریم

رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان در خصوص تاثیر نرخ ارز بر قیمت این محصولات بیان کرد:  با توجه به این که ۷۰ درصد از کالاهای تزئینات داخلی ساختمان به صورت وارداتی است، نوسانات نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت این محصولات دارد. بهروز میلانی در ادامه افزود: تولیدات داخل نیز با توجه به این که […]

رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان در خصوص تاثیر نرخ ارز بر قیمت این محصولات بیان کرد:  با توجه به این که ۷۰ درصد از کالاهای تزئینات داخلی ساختمان به صورت وارداتی است، نوسانات نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت این محصولات دارد.

بهروز میلانی در ادامه افزود: تولیدات داخل نیز با توجه به این که مواد اولیه وارداتی است، با افزایش قیمت رو به رو بوده است.

میلانی با اشاره به مشکلات بخش گمرک در خصوص ترخیص کالا عنوان کرد: کاغذ دیواری جزو آن دسته از کالاهایی است که در گروه ۳ قرارگرفته و واردات آن با ارز ثانویه مجاز بوده، ولی متاسفانه اکثر این کالاها از اردیبهشت ماه در گمرک اسیر بوروکراسی اداری شده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه در این برهه حساس بازار با کمبود کالا مواجه هستیم؛ متاسفانه گمرک جمهوری اسلامی روند ترخیص را طولانی کرده که یکی از این مراحل گرفتن تائیدیه صنایع شیمیایی و سلولزی است که در آن اداره کل محترم با ترافیک خیلی سنگین روبه‎رو می‌شوند .

وی در این باره عنوان کرد: اساسی‎ترین مشکل تصمیم مذکور این بوده که پشت درهای بسته و بدون اخذ نظر فعالان صنفی و اتحادیه و بازار اتخاذ شده است. در حال حاضر چهار شرکت تولید لمینت که مواد اولیه آن جزو اقلام کالای وارداتی می باشد در ایران تولید دارند که شرکت های تولیدی فوق همگی مونتاژ کار بوده و در صورت داشتن مواد اولیه وارداتی و با حداکثر توان تولید می توانند حدود یک و نیم الی دو میلیون متر مربع تولید داشته باشند.

میلانی در ادامه افزود: در حالی که سال ۹۵ حدود ۵ میلیون متر مربع و سال ۹۶ حدود ۵/۵ میلیون متر مربع به غیر از تولید داخل، واردات این محصول را نیز داشتیم و از آن جایی که این کالا در رده کالاهای لوکس نبوده  و جزو اقلام کالای مصرف عمومی محسوب می شود، تولید داخل در نهایت می تواند ده الی ۱۵ درصد نیاز بازار را تامین نماید .

وی در خصوص ممنوعیت ورود کفپوش لمینت و کمبود شدید و نیاز مبرم این کالا در ساختمان بیان کرد: با توجه به این موضوع که این کالا تولید داخلی ندارد و تنها در حدود ۱۰ درصد از آن مونتاژ می شود و کلیه مواد اولیه آن از خارج کشور وارد می شود، به هیچ عنوان نیاز بازار ایران را پاسخگو نیست؛ لذا جهت جلوگیری از بیکاری جمع کثیری از قبیل واحد های صنفی فروشنده، نصاب، راننده حمل و نقل این کالا که همگی دارای خانوار هستند و جلوگیری از واردات غیر رسمی قاچاق و التهاب بازار و افزایش نرخ چند ده درصدی بر اساس ادعاهای یک طرفه تولیدکنندگان و انجمن های وابسته که نهایتا اقتصاد کشور را دچار چالش و مشکلات متعددی خواهد کرد.

پاسخی بگذارید