قيمت خودروهاي داخلي بين 10 تا 50 ميليون گران شد/ کمبود عرضه و نوسانات دلار دلايل رشد قيمت ها

اخبار ویژه

آيين تکريم و تجليل از خانواده شهداي اصناف برگزار شد

بازار خودرو نيازمند واردات خودروهاي کارکرده و نو با تعرفه 20 تا 30 درصدي است

اولين جلسه کميسيون امور اجتماعي و فرهنگي اتاق اصناف تهران برگزار شد

3

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران:

قيمت خودروهاي داخلي بين 10 تا 50 ميليون گران شد/ کمبود عرضه و نوسانات دلار دلايل رشد قيمت ها

  • کد خبر : 96699
  • 1401/08/18

رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به اينکه در روزهاي اخير قيمت خودروهاي داخلي بين 10 تا 50 ميليون گران شد گفت: بسياري از کساني که فروشنده خودرو بودند متناسب با رشد قيمت دلار خودروهاي خود را گران کردند، عده اي هم نگران آينده بازار هستند و زودتر خريد کردند که همين مسئله باعث ايجاد يک نوسان در بازار شد.

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران با تاکيد بر اينکه دلايل رشد قيمت ها کمبود عرضه و نوسانات دلار است، افزود: رشد قيمت خودرو ناشي از محدوديت کاهش عرضه در سال هاي گذشته و رشد قيمت تمام شده و همچنين افزايش نسبت ارزش دلار به دارايي هاي ثابت همچون خودرو بوده است و از آنجايي که مردم هم خودرو را به عنوان يکي کالاي سرمايه اي در نظر مي گيرند قيمت خودرو را در بازار به صورت روزانه نسبت دلار محاسبه مي کنند.

وي با اشاره به اينکه گراني اخير خودرو مربوط به تمام خودروهاي مونتاژي، وارداتي يا خارجي بوده است، تصريح کرد: در روزهاي اخير قيمت خودروهاي داخلي بين 10 تا 50 ميليون گران شد ، براي نمونه دنا پلاس حدود 60 ميليون تومان و خودروهاي مانند پژو 203، سمند و ... حدود 12 ميليون است زيرا بسياري از کساني که فروشنده خودرو بودند متناسب با رشد قيمت دلار خودروهاي خود را گران کردند و عده اي هم نگران آينده بازار هستند زودتر خريد کردند و همين مساله باعث ايجاد يک نوسان در بازار شد.

رئيس اتحاديه نمايشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران با تاکيد بر اينکه درشرايط کنوني وقتي قيمت خودرو را بخواهند اعلام کنند بعد از ساعت 11 تعيين مي کنند تا براساس نوسانات قيمت ارز نرخ جديد محاسبه شود، تصريح کرد: اين مسئله حل نمي شود مگر اينگه توليد افزايش يابد و عرضه خودرو در بازار در نتيجه آزاد سازي واردات تسهيل شود.

او با بيان اينکه ميزان توليد سالانه خودرو در کشور نصف قبل از تحريم هاست، گفت: وقتي به ميزان توليد و عرضه خودرو در سال 97 نگاه مي کنيم دليل افزايش قيمت خودرو در سال هاي بعد از تحريم ها مشخص مي شود، در واقع ميزان توليد سالانه خودرو قبل از تحريم ها بيش از يک ميليون و 500 هزار دستگاه بوده و در سال 97 به بعد سالانه توليد خودرو در کشور حدود 700 هزار دستگاه شده و اين افت عرضه باعث رشد قيمت شده است.

منبع : خبرگزاري موج

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.