همه دکه ‌داران موظف به اجراي قانون در خصوص فروش سيگار هستند/ بسياري از دکه داران حتي از پس هزينه هاي زندگي خود بر نمي آيند

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

نادر فداکار، رئيس اتحاديه دکه داران تهران:

همه دکه ‌داران موظف به اجراي قانون در خصوص فروش سيگار هستند/ بسياري از دکه داران حتي از پس هزينه هاي زندگي خود بر نمي آيند

  • کد خبر : 96542
  • 1401/07/02

رئيس اتحاديه دکه داران تهران گفت: همه دکه ‌داران موظف به اجراي 3 قانون در خصوص فروش سيگار هستند؛ کالاي قاچاق دخاني به فروش نرسد، سيگار در معرض ديد نباشد و به افراد زير 18 سال سيگار نفروشند و بابت اين موضوع از اعضاي صنف تعهد گرفته شده است.

نادر فداکار، رئيس اتحاديه دکه داران تهران پيرامون تفاوت دکه هاي جرايد و تنقلات گفت: اتحاديه دکه داران با بيش از 76 سال سابقه در 5 رسته شغلي تنقلات، گل، صنايع دستي، خرده فروشي از طريق دکه ها و کتاب فروشي و اطلاعات شهري کد آيسيک دارد که کدگذاري به عنوان روش ساده و دقيق براي تعيين هويت کالا، قطعات، مدارک و اموال، سال هاست که در شرکت ها و زنجيره هاي تأمين مورد استفاده قرار مي گيرد. اما اتحاديه جرايد تنها يک کد آيسيک براي فروش جرايد دارد.

وي در ادامه گفت: هر دکه اي که قصد تغيير کاربري داشته باشد بايد براي دريافت جواز به سراغ اتحاديه مربوطه برود و اين قانون نظام صنفي است. با افت فروش روزنامه و روي آوردن مردم به فضاي مجازي دکه داران جرايد، درآمدي نداشتند. به همين علت دکه داران براي امرار معاش خود شروع به فروش تنقلات کردند که در اين صورت با اعضاي صنف دکه داران تداخل شغلي داشتند. با وجود شرايط بد اقتصادي سعي کرديم با آنها تعامل داشته باشيم و صبر کنيم اما متاسفانه اين موضوع باعث افزايش تعداد دکه هايي شد که به فروش تنقلات مي پردازند.

فداکار با اشاره به اينکه يکسري از واقعيت ها را بايد پذيرفت و مي دانيم که همه روزنامه فروشان اقدام به فروش تنقلات مي کنند، تصريح کرد: فروش دخانيات در دکه ها سابقه اي ديرينه دارد و بيش از 50 درصد درآمد آنها از فروش سيگار است.

وي با تکذيب درآمدهاي 100 ميليوني حاصل از فروش سيگار براي اين صنف گفت: در همه مشاغل اين موضوع برقرار است که عده اي درآمد بهتري نسبت به هم صنفان خود دارند. اين تعريف خوبي نيست که همه دکه داران درآمد خوبي از فروش سيگار يا تنقلات دارند و شايد تنها اين تعريف به 10 درصد آنها اختصاص داشته باشد. بسياري از دکه داران حتي از پس هزينه هاي زندگي خود بر نمي آيند.

رئيس اتحاديه دکه داران تهران با ذکر قوانين ابلاغي به دکهداران در رابطه با فروش دخانيات، افزود: همه دکهداران موظف به اجراي سه قانون در خصوص فروش سيگار هستند؛کالاي قاچاق دخاني به فروش نرسد، سيگار در معرض ديد نباشد و به افراد زير 18 سال سيگار نفروشند و بابت اين موضوع از اعضاي صنف تعهد گرفته شده است.

فداکار در ادامه بيان کرد: اتحاديه دکه داران هر روز به بازرسي اعضاي صنف مشغول است. بازرسان ما مي دانند که شکل ظاهري جرايد و دکهداران متفاوت است در نتيجه به بررسي دقيق آنها مي پردازند. دکه هاي اعضاي صنف ما بزرگ تر و هر 4 طرف آن کرکره خور است؛ اما جرايد سه طرف آن بسته و اندازه آن کوچک تر است. در نهايت بازرسي ها و اعلام تخلفات با تکرار و بيتوجهي به اخطارها جواز آنها باطل خواهد شد. همچنين پر رابطه با فروش سيگارهاي قاچاق، اگر بازرسان شاهد اين موضوع در دکه ها باشند به سرعت اين محصولات جمع آوري شده و جريمه هاي سنگيني دارد.

رئيس اتحاديه دکه داران تهران در پايان در رابطه با سهميه هاي سيگار براي دکه داران بيان کرد: براي فروش سيگار بايد مجوز جداگانه تهيه شود که در انتظار دريافت آن هستيم به همين علت دکه داران هيچ سهميه دولتي براي سيگار ندارند؛ اما با دريافت مجوز مي توانيم از شرکت هاي فروش سيگار براي سهميه دولتي اقدام کنيم.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.