جزييات اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي/ سازمان امور مالياتي نگاه بالا به پايين دارد

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

حميدرضا رستگارپور، رئيس کميسيون بيمه و ماليات اتاق اصناف تهران:

جزييات اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي/ سازمان امور مالياتي نگاه بالا به پايين دارد

  • کد خبر : 96537
  • 1401/06/25

حميدرضا رستگارپور، رئيس کميسيون بيمه و ماليات اتاق اصناف تهران خاطر نشان کرد: پيشنهاد دقيق اتاق اصناف اين است که قانون پايانه‌هاي فروشگاهي‌ به صورت بخش به بخش بايد اصناف را مشمول کند تا اينگونه اشکالات شناسايي شوند؛ اگر نگاه بالا به پايين در اجراي اين قانون در سازمان امور مالياتي حفظ شود و آنها بخواهند به هر قيمتي کسب درآمد کنند از منطق و عدالت به دور است.

حميدرضا رستگارپور با انتقاد از شيوه اطلاع‌رساني در اجراي قانون پايانه‌هاي فروشگاهي موديان، گفت: اين قانون مي‌تواند نقطه عطفي در تحول مالياتي باشد و اميدواريم که اين قانون درست اجرا شود چراکه هنوز اجراکنندگان اين قانون به ميزان کافي آموزش نديدند و اطلاع‌رساني‌ها بايد منجر به فراگيري در نحوه اجراي اين قانون شود.

وي با بيان اينکه اجراي صحيح اين قانون موجب شفافيت در نحوه ماليات‌ستاني مي‌شود، تصريح کرد: اجراي اين قانون براي اصناف بايد تفهيم شود؛ يکي از بندهاي اين قانون جرايم غيرقابل بخشش است که از اصل ماليات هم بالاتر است و پرداخت آن از توان واحدهاي صنفي کوچک و متوسط خارج است.

اين فعال صنفي با بيان اينکه اجراي اين قانون 3 مرتبه عقب افتاد، تصريح کرد: کف بازار آشنايي دقيقي با اين قانون ندارند و نمي‌دانند که اجراي اين قانون به نفع يا ضرر آنهاست؛ اطلاع‌رساني و آموزش در اين زمينه به‌عهده کساني است که مي‌خواهند آن را اجرا کنند. خاصيت برخي قوانين به‌گونه‌اي است که اگر به شکل شايسته اجرا نشود علاوه‌بر اينکه منجر به بي‌قانوني مي‌شود اين احتمال وجود دارد که پيچيدگي‌هايي ايجاد کند که نتوان آنها را مديريت کرد.

رئيس کميسيون بيمه و ماليات اتاق اصناف تهران با اشاره به اجراي قانون ماليات بر ارزش‌افزوده، بيان کرد: اخذ ماليات بر ارزش‌افزوده از سال 89 براي تعدادي از اصناف اعمال شد که از آن تاريخ تا به امروز حدود 23 صنف به‌خصوص اصنافي که خرده فروشي دارند نمي‌توانند اين قانون را اجرا کنند.

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد ادامه داد: پيشنهاد دقيق اتاق اصناف اين است که قانون پايانه‌هاي فروشگاهي‌ به صورت بخش به بخش بايد اصناف را مشمول کند تا اينگونه اشکالات شناسايي شوند؛ اگر نگاه بالا به پايين در اجراي اين قانون در سازمان امور مالياتي حفظ شود و آنها بخواهند به هر قيمتي بخواهند کسب درآمد کنند از منطق و عدالت به دور است.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا اين احتمال وجود دارد که بخشي از اصناف ديگر از دستگاه‌‌هاي کارت‌خوان براي معاملات خود استفاده نکنند؟ گفت: سال‌هاي گذشته مردم را به سرمايه‌گذاري در بورس تشويق کردند و مردم به آنها اعتماد کردند اما بعد از مدتي سرمايه آنها از بين رفت همين تجربه در اصناف نيز تکرار شده است ابتدا به اصناف اعلام شد که دستگاه پز نصب کنند اما به جايي‌ اينکه شرايطي ايجاد شود که ماليات به حق از آنها گرفته شود کل فروش دستگاه پز را به ضريب مالياتي بردند.

وي ادامه داد: آيا همه درآمد اصناف سود است؟ پاسخ اين پرسش بدون ترديد منفي است اين بند  از قانون به مرور اصلاح شد اما به اطمينان مردم آسيب زد. در بازار رقابت حاکم است به عنوان مثال يک واحد صنفي يک کالاي را هزار تومان خريداري مي‌کند و آن را 1200 تومان بفروش مي‌رساند اما ممکن است واحد صنفي ديگر به دلايل مختلف از جمله کاهش فروش 100 تومان ارزان‌تر آن کالا را عرضه ‌کند و يک واحد ديگر از آنجايي‌که آخر ماه چک دارد بدون سود کالايش را عرضه کند اينها موضوعاتي است که سازمان امور مالياتي به آنها توجه نکرده است.

رستگارپور با بيان اينکه ايجاد شغل براي دولت 5 ميليارد تومان هزينه دارد، گفت: اصناف بدون اينکه براي دولت هزينه داشته باشد ايجاد اشتغال مي‌کنند اين روند بايد دو سويه باشد. اصناف همواره براي پرداخت ماليات به حق اعلام آمادگي کردند و حتي فراتر از ماليات در موضوعاتي که خير اجتماع و منافع عمومي در ميان بوده پيش‌قدم شدند.

رئيس کميسيون بيمه و ماليات اتاق اصناف تهران در پايان بيان کرد: اين روزها بازار پررونق نيست و رکود تورمي در بازار حاکم شده است از اين‌رو در اخذ ماليات بايد به شرايط اصناف بيشتر توجه شود.
منبع : ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.