فروش لوازم‌خانگي دست‌ دوم به‌ جاي نو/ مردم حواسشان به گارانتي‌هاي تقلبي باشند

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم‌خانگي تهران:

فروش لوازم‌خانگي دست‌ دوم به‌ جاي نو/ مردم حواسشان به گارانتي‌هاي تقلبي باشند

  • کد خبر : 96536
  • 1401/06/22

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم‌خانگي تهران در خصوص اقدام برخي فروشگاه ‌ها نسبت به عرضه لوازم خانگي دست دوم با تعمير و رنگ کردن آن گفت: ما در تمام کشور بازرس ‌هايي در سطح بازارهاي بورس لوازم خانگي و غير بورس داريم که در حال رصد متخلفان لوازم خانگي هستند. بزودي بررسي‌ ها پايان مي‌ پذيرد و متخلفان را از طريق صداوسيما اعلام مي‌کنيم.

اکبر پازوکي، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران در خصوص تائيد برادران معاون صنايع عمومي وزارت صمت در موضوع رنگ کردن کالا و فروش لوازم خانگي به اسم کالاي نو گفت: برخي از افراد فقط دنبال کالاهاي خارجي مي گردند و بعضي فروشندگان سودجو اقدام به فروش محصولات دست دوم مي کنند. خريداران بيشتر اوقات متوجه دست دوم بودن کالا مي شوند؛ اما چون خارجي بودن آن برايشان مهم است اقدام به خريد مي کنند. بيشتر اين موضوع در صنف دست دوم فروشان و استوک فروشان صورت مي گيرد. به طور مثال با بيان اينکه کالا براي تازه عروس بوده و استفاده نکرده به نوعي با اين حربه ها سر مردم کلاه مي گذارند و در انتها به خريداران کالاي خود را مي فروشند. البته اين اتفاق در فروش کالاهاي خارجي انجام مي شود.

وي ادامه داد: صنف ما تهيه کنندگان و فروشندگان لوازم خانگي نو است. يک اتحاديه به نام اتحاديه سمسار و امانت فروشان وجود دارد که در فضاي مجازي هم اکنون در حال فعاليت هستند و اين کار را انجام مي دهند؛ اما متأسفانه در بازار امين حضور در بين فروشندگان نو هم شاهد اين عمل هستيم. مدتي پيش يک فروشنده را به دام انداختيم که کالاهاي دست دوم، کالاهاي قاچاق و کالاهاي ايراد دار را رنگ مي کرد و به خريداران مي فروخت و يا اينکه کالاهاي درجه يک ايراني را با برند و کارتون خارجي معاوضه مي کرد و به اسم کالاي نو خارجي به مردم مي فروخت.

پازوکي از برنامه اين صنف پيرامون مبارزه با متخلفان گفت: ما در تمام کشور بازرسهايي در سطح بازارهاي بورس لوازم خانگي و غير بورس داريم که در حال رصد متخلفان لوازم خانگي هستند. در حال بررسي چند فروشگاه خاطي هستيم که بزودي بررسي ها پايان مي پذيرد و متخلفان را از طريق صدا وسيما اعلام مي کنيم. همسايه هاي مغازه هاي خاطي گزارش هايي دال بر تخلف به ما مي دهند که ما تمام آنها را بررسي خواهيم کرد و در پايان برخورد مي کنيم. البته در صنف ما کمتر اين موضوع به چشم مي خورد و مي توان گفت 99 درصد اين تخلفات در صنف دست دوم فروشان و سمساري ها وجود دارد. ما بررسي مي کنيم زيرا اگر تخلفي صورت بگيرد عملاً مجموعه و اتحاديه فروشندگان لوازمخانگي زير سؤال مي رود.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: متأسفانه براي خريداران اين ترس وجود دارد که نکند از مغازه اي که جنس را خريداري مي کند اين اتفاق صورت بگيرد و جنس دست دوم به جاي نو خريداري کنند. آنها بايد به برخي نکات در هنگام خريد توجه داشته باشند تا خريدي ايمن و سالم انجام دهند. مردم اصرار براي خريد خارجي نداشته باشند؛ اکنون تمام کالاهاي بازار ايراني است و اگر کالايي به اسم خارجي به فروش مي رسد يا قاچاق هستند که داراي گارانتي نيستند و يا فيک و دست دوم.

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران اظهار کرد: همه گارانتي هاي موجود براي کالاهاي خارجي بلااستثنا تقلبي است. خريداران براي صحت گارانتي شماره 124 را شمارهگيري کنند و از گارانتي محصول خريداريشده اطمينان حاصل کنند. خريداران محصولات ايراني هم از فروشنده شناسه کد رهگيري را درخواست کنند. اين شناسه براي کالاهاي خارجي وجود ندارد. ايران درحالحاضر واردات لوازم خانگي ندارد و تمامي کالاهاي خارجي موجود در بازار خارجي است و زماني که اسم قاچاق روي کالا ميآيد کد رهگيري، شناسه و گارانتي ندارند. در اين صورت بايد خريداران هم احتياط لازم را به عملآورند.

وي ادامه داد: در زمان خريد کالا اگر خريدار به کالا شک داشت کد شناسه و يا کد رهگيري #7777*4* پيامک کنند. با وارد کردن اين کد شرکت توليد کننده، سال ساخت، نوع گارانتي و ديگر اطلاعات نشان داده مي شود و اگر موفق به اين کار نشدند وارد سامانه 124 شوند. اين سامانه يک سامانه جامع گارانتي است و در آنجا ميتوانند تمامي اطلاعات گارانتي و محصول خود را مشاهده کنند.

پازوکي در پايان گفت: مقام معظم رهبري در مورد واردات کالا فرمودند تا زماني که ما توليد داخلي داريم نبايد واردات لوازم خانگي انجام شود. اگر قرار باشد کالايي وارد شود بايد شناسايي شود که چه کالايي در داخل کشور توليد نمي شود بعد آن کالا را مي توانيم وارد کنيم. درحالحاضر واردات کشور تنها ماکروويو و کولر گازي بود؛ که اکنون ماکروويو در داخل کشور توليد مي شود و کولر گازي هم به زودي توليد خواهد شد. فعلاً در حال ساخت داخل آن هستيم که به 30 درصد رسيده است و سال به سال اين فرآيند در حال افزايش است. اميدواريم که در سال هاي آتي ديگر نيازي به واردات کولرگازي هم نداشته باشيم. البته واردات کولر گازي درحال حاضر به طور رسمي انجام مي شود.

منبع : گسترش نيوز

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.