رکود در بازار مبلمان/ مقامات دولتي اهميتي به وضعت بازار مبل نمي ‌دهند

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

عليرضا عباسي، رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران:

رکود در بازار مبلمان/ مقامات دولتي اهميتي به وضعت بازار مبل نمي ‌دهند

  • کد خبر : 96535
  • 1401/06/22

رئيس اتحاديه درودگران و مبل ‌سازان تهران نسبت به تعطيلي واحدهاي اين حوزه هشدار داد و گفت: امروز اين صنف با رکود مواجه است ولي مقامات دولتي اهميتي به آن نمي ‌دهند. رکودي که گذشته از متغيرهاي کلان اقتصادي ناشي از سياست ‌هاي وزارت صمت است.

عليرضا عباسي، رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران بيان کرد: بي شک ما نيز همچون ساير صنوف با رکود مواجه هستيم، اما گذشته از اثر متغيرهاي کلان اقتصادي که منجر به رکود شده اند، امروز نوع تصميم هايي که در اين حوزه گرفته مي شود در کنار بي توجهي به پروسه تامين مواد اوليه اين صنف را دچار چالش کرده است.

وي ادامه داد: امروزه در پروسه تامين، توليد و توزيع يک اتفاق عجيب افتاده و آن اين است که توليدکنندگان مواد اوليه بهراحتي مي توانند موجب رشد قيمت ها شوند. هيچ نهاد نظارتي نيز نيست که اين موضوع را بررسي کند. اين امر باعث شده، ما مواداوليه را چند برابر قيمت واقعي آن بخريم، چون به غير از وجود واسطه هاي بسيار بين تامين کنندگان مواد اوليه و توليدکنندگان کالاي نهايي، بازار مواد اوليه در دستان گروهي خاص است. به اين ترتيب قيمت تمام شده کالا بشدت افزايش پيدا کرده است، آن هم در شرايطي که قدرت خريد مردم بشدت کاهش يافته است.

عباسي با تاييد اينکه در اين حوزه انحصاري ايجاد شده ادامه داد: برخي از توليدکنندگان مواداوليه اين حوزه به يک شبکه تبديل شده اند که از واردات قانوني ممانعت مي کنند در حاليکه نياز بازار، الزام تامين مواد اوليه اين حوزه است و توليدکنندگان داخلي قادر به تامين کليه مواد اوليه نيستند، در واقع به صورت بي رويه جلوي واردات گرفته مي شود، اما در مقابل همين اقلام به صورت قاچاق وارد کشور مي شود.

رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران در خصوص رشد قيمت ها در اين بازار بيان داشت: در سال هاي قبل يک کارمند يا کارگر با 10ميليون الي 15ميليونتومان مي توانست يک دست مبل راحتي بخرد، اما امروز همين کالا 35 الي 40 ميليون تومان است، بنابراين تقاضا در بازار مبلمان بشدت کاهش يافته است.

وي در ارتباط با مسائل مبتلابه اصناف در حوزه مالياتي بويژه صنف متبوع خود گفت: متاسفانه همانطور که گفتيد همه صنوف امروز با دارايي مشکل دارند. ما مخالف شفاف سازي و عدالت مالياتي نيستيم؛ بلکه بشدت موافق اين موضوع هستيم، اما بايد زماني قوانين و مقررات اجرايي شود که زيرساخت هاي آن فراهم شود، به همين دليل زمانيکه موضوع راه اندازي پايانه فروشگاهي و سامانه موعديان مطرح و مقرر شد اصناف در اين چارچوب فعاليت کنند، به دليل اينکه زيرساخت ها فراهم نبود، هم دارايي و هم اصناف دچار مشکل شدند.

عباسي در خصوص بازار تعميرات نيز گفت: يک دوره مردم به سمت تعمير مبلمان رفتند؛ اما امروز اين بازار نيز راکد است. در حال حاضر پولي در دست مردم نيست که صرف مبلمان کنند. برهمين اساس نيز شاهد رکود عجيب در اين حوزه هستيم. امروز واحدهاي توليدي تعطيل و کارگران ما بيکار شده اند، آن هم بخشي که 10درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

رئيس اتحاديه درودگران و مبل سازان تهران در پاسخ به اينکه آيا اين مسائل را با مقامات دولتي مطرح کرده ايد؟ گفت: بله چندبار نسبت به اين موضوع به معاونان وزير صمت هشدار داديم ولي تاکنون به نتيجه اي نرسيده ايم.

عباسي در الزامات خروج از اين رکود اظهار داشت: الان وزارت صمت، نمايندگان مجلس و در کل ستاد تسهيل و رفع موانع توليد بايد به اين موضوع ورود کنند و بگويند؛ چرا اين وضعيت ايجاد شده؛ چرا کارگاه ها تعطيل و کارگران بيکار مي شوند؟در واقع شرح وظايف آنهاست که به اين موضوع ورود کنند ولي متاسفانه اين کار را نمي کنند و مشخص نيست؛ چرا نسبت به اين شرايط سکوت کرده اند.

.

منبع : دنياي‌اقتصاد

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.