خواب زمستانيِ بازار خودرو/ گراني خودرو ناشي از عرضه کم است

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران:

خواب زمستانيِ بازار خودرو/ گراني خودرو ناشي از عرضه کم است

  • کد خبر : 96532
  • 1401/06/21

رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با بيان اينکه رکود کامل بر بازار حاکم شده است، گفت: هنوز وضعيت عرضه خودرو تعريف چنداني ندارد و به دليل همين مساله شاهد افزايش غيرواقعي قيمت ها هستيم.

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در مورد وضعيت بازار خودور اظهار کرد: بازار خودرو در رکود کامل قرار دارد و زودتر از موعد به خواب زمستاني رفته است. البته از ماهها قبل اين رکود بر بازار حاکم بود ولي در يکي دو هفته اخير، مشتري به هيچ وجه به بازار مراجعه نميکند.

رئيس اتحاديه نمايشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران افزود: مصرف کنندگان به دليل مذاکرات برجام و آزاد شدن واردات، از بازار خارج شدهاند و فروشندگان نيز بلاتکليف مانده اند؛ زيرا به خاطر عدم اعلام جزئيات واردات، معلوم نيست خودروهاي خارجي با چه قيمتي به دست مصرف کننده خواهد رسيد.

وي با بيان اينکه تا زماني که جزئيات واردات مشخص نشود، بلاتکليفي بازار ادامه خواهد داشت، گفت: وقتي نرخ دلار ريزش کرد، قيمت خودرو نيز به همان تناسب در بازار کاهش يافت؛ به عنوان مثال خودروي پژو 206 تيپ 2 که ماهها بالاي 300 ميليون تومان عرضه مي شد در آن زمان به 295 ميليون تومان رسيد اما با توجه به صعود دوباره قيمت دلار قيمت خودروها افزايشي شد و همين خودروي پژو 206 تيپ 2 از 295 ميليون تومان به 298 ميليون تومان رسيد. همچنين ميتوان به قيمت خودروي مونتاژي هايما نيز اشاره کرد که با کاهش نرخ دلار به 960 ميليون تومان رسيده بود اما در حال حاضر به 980 ميليون تومان افزايش يافته است.

موتمني تصريح کرد: وقتي کالاي مصرفي تبديل به کالاي سرمايه اي شود با کوچک ترين نوساني چه در بخش ارز و چه در بخش اخبار مواجه شود، دچار تلاطم قيمتي مي شود.

وي در مورد وضعيت عرضه هم گفت: اگر عرضه پاسخگوي تقاضا بود وضعيت قيمت ها به اين شکل نمي شد و اين ميزان از فاصله قيمتي بين کارخانه و بازار را شاهد نبوديم. با عرضه زياد قطعاً قيمت ها کاهش محسوسي مييافت.

رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: به عنوان نمونه مي توان به عرضه خودروي پژو 207 اتومات اشاره کرد؛ اين خودرو در خرداد ماه امسال با قيمت 600 ميليون تومان عرضه شد؛ اما با توجه به افزايش عرضه در تير ماه به 560 ميليون تومان و دو هفته پيش به 450 ميليون تومان رسيد؛ البته امروز به دليل افزايش نرخ ارز 470 ميليون تومان عرضه مي شود.

موتمني تاکيد کرد: قطعاً واردات خودرو و عرضه اين محصولات به بازار مي تواند روي قيمت تأثير گذارد؛ بنابراين با توجه به تأثير مولفه عرضه بر قيمت ها، وزارت صمت بايد تمام تلاش خود را براي افزايش عرضه به کار گيرد.

منبع : خبرگزاري مهر

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.