در مصلح شدن به علوم و توليدات دانش بنيان ها لحظه اي نبايد غفلت کرد/ بازار دلالان پر رونق و بازار توليدکنندگان و دلسوزان در رکود

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

غلامرضا صفرنژاد، رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان بلور و چيني تهران:

در مصلح شدن به علوم و توليدات دانش بنيان ها لحظه اي نبايد غفلت کرد/ بازار دلالان پر رونق و بازار توليدکنندگان و دلسوزان در رکود

  • کد خبر : 96524
  • 1401/06/20

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان بلور و چيني تهران در چالش هاي توليد بيان داشت: قوانين در قوه مقننه تصويب و ابلاغ مي شود؛ اما در سازمان ها و نهادها مسکوت مي ماند در حاليکه ضرورت مسلح شدن تمامي علوم و توليدات به دانش بنيان ها در جهان امروز حتي تحمل فوت ثانيه اي را ندارد.

غلامرضا صفرنژاد، رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان بلور و چيني تهران گفت: توليدات در سايه دانش بنيان ها کماکان با چالش هاي زيادي رو به روست. در راس همه قوه ها وقتي قوه قانون گذار دستوري را صادر مي کند، ديگر سازمان هاي تابع بايد در عملياتي کردن آن با دقت و سرعت عمل کنند؛ اما متاسفانه مراحل دستورات در حيطه دانش بنيان ها تا اجرا فاصله زيادي را تحمل مي کند که نهايت زمان تا عملياتي شدن آن ناپيداست.

وي در ادامه تاکيد کرد: بايد محصولات دانش بنيان در سبد خريد تمامي سازمان ها و وزارت خانه هاي دولتي و خصوصي قرار گيرد. دانش بنيان، کار مونتاژ نيست؛ بلکه ابداع، اختراع، اکتشاف و توليد علم و دانش توسط دانش پژوهاني است که نخبه کشورند، بکارگيري مغز جواناني است که هر يک مي توانند در صورت داشتن امکانات، بحران اقتصادي در توليد کشور را به ساحلي آرام تبديل کنند. دانش اين جوانان بعلاوه سرمايه توليدکنندگان، دنياي تکنولوژي و صنعت ايران را متحول مي کند به شرطي که دستگاه هاي دولتي و نظارتي راه را باز کنند.

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان بلور و چيني تهران با ابراز تاسف از اينکه بسياري از پرونده هاي دانش بنيان در مسير راه به صورت خاموش مسکوت مي مانند و اثري از آن ديده نمي شود افزود: دانش بنيان ها محصولات و توليدات را کپي نمي کنند؛ بلکه با ايجاد خلاقيت و استفاده از دانش روز، پديده هاي روز دنيا را متولد مي سازند و مي توانند در هر زمينه اي از ريزترين و ابتدايي ترين کالاها تا صنايع بزرگ، کمک صنعت باشند. نيازمند ساخت زيرساخت هاي عجيب و غريب نيستند. نيروي کار و متخصص دارند؛ لذا تنها بايد حمايت شوند. توليدات شان را صنايع خودي در کشور بخرند.

وي تاکيد کرد: دولت بايد دانش بنيان ها را که ريشه در داخل کشور دارند، حمايت کند. رهبر تاکيد بر دانش بنيان دارد، مجلس دايم تاکيد مي کند، قوه مجريه و رئيس جمهور تصريح دارد، اما سازمان ها وکارخانجات قوي مانند خودرو سازي، راه آهن و ... حاضرند توليدات خارجي دست چندم را بخرند؛ اما توليد ايراني با کيفيت را تهيه نکنند. اين است که توليد در جاي خود مي ماند وآب راکدي مي شود که در نهايت هم سرمايه اش ذوب مي شود و هم دانشجويانش از کشور مي روند و ديگر کشورها را آباد مي کنند؛ چرا که تمامي دولت ها در حال حاضر دانش پژوهي که پا در عرصه دانش بنيان ها مي گذارد را بر چشم جاي مي دهد.

صفرنژاد با اعتراض به بازار مسمومي که دلالان و واسطه ها در بازار ايجاد کرده اند بيان داشت: متاسفانه بازار دلالان؛ پر رونق و بازار توليدکنندگان و دلسوزان کشور رکود است، احاطه و تسلط دلالاني که فرصت طلبانه فقط به فکر سود و زيان انفرادي خود هستند و اجازه نمي دهند دلسوزان کشور نفس بکشند آنقدر گرم و داغ است که زحمات همه دانش پژوهان و سرمايه گذاران داخلي که براي ترقي کشور از جان گذاشته اند را هدر مي دهند. روابط بازي و بوروکراسي هاي اداري آنقدر پيچيده است که وقت و زمان زيادي از توليدکننده و دانش پژوه را بيهوده تلف مي کند. تمامي زحمات را مي کشيم به پاي عرضه کالا که مي رسد، دلال ها نمي گذارند. حاضرند کالاهاي بي کيفيت روانه بازار شود و بازار در دستان چيني ها باشد؛ اما کالاي ايراني در آن جا نداشته باشد.

رئيس اتحاديه تهيه و توزيع کنندگان بلور و چيني تهران تصريح کرد: دستگاه هاي نظارتي بايد وارد کارزار شوند و دست اين افراد را کوتاه کنند، مگر امري بالاتر از رهبري در کشور داريم که اين گونه دانش بنيان ها مظلوم واقع شده اند، مگر چقدر بودجه و زمان براي تحقيقات در اختيار داريم که هر توليدي که مي کنيم ماه ها وسال ا بر زمين بماند؟ در حالي که همين طرح ها در کشورهايي که توليد کنندگان خود را حمايت مي کنند، بدون فوت وقت تبديل به توليد انبوه مي شود و واردات نمونه خارجي آن بلافاصله ممنوع مي گردد. کشوري که داراي جوانان بيکار بيشمار است و با طرح هاي دانش بنيان ها مي توانند مشغول و رونق اقتصادي بيابد، اينگونه در باتلاق بوروکراسي ها قراردارد.

صفر نژاد با اشاره به يکي از توليداتي که محصول دانش بنيان است گفت: در ابتداي توليد سيم جوش، تنها با يک محصول شروع کردم اما امروز به 15 محصول با کيفيت که قابل رقابت با نوع بهترين خارجي خود است از اين تجربه رسيده ايم آنهم به همت دانش پژوهاني که تمام نيتم از بکار گيري اين نخبگان، جلوگيري از خروج آنها از کشور عزيزمان بود.

صفرنژاد در پايان تصريح کرد: اين نخبگان بايد بمانند تا کشور ساخته شود؛ اما اگر توليدات به فروش نرسد و کارخانجات مرتبط مشتري نباشند و کار در مراحل بوروکراسي بماند، با چه اميدي بمانند؟ چرا زاده و پرورش يافته کشور خودمان را روانه خانه همسايه و مطامع آنها کنيم. قدري دلسوزي نيازمند است تا رونق اقتصادي محقق شود و آن هم به دستان سازمان ها و وزارت خانه هاي مرتبط است.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.