بازگشايي مراکز آموزشي هم؛ بازار کاغذ را از رکود در نياورد/ صدمات غير قابل جبران اشتباهات مسئولان تصميم گير براي کاغذ

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

احمد شريفان، رئيس اتحاديه فروشندگان کاغذ و مقواي تهران:

بازگشايي مراکز آموزشي هم؛ بازار کاغذ را از رکود در نياورد/ صدمات غير قابل جبران اشتباهات مسئولان تصميم گير براي کاغذ

  • کد خبر : 96518
  • 1401/06/19

رئيس اتحاديه فروشندگان کاغذ و مقواي تهران گفت: علي رغم اينکه نيمه شهريور را پشت سر مي گذاريم و به بازگشايي مراکز آموزشي نزديک مي شويم به دليل شدت گراني ها در کاغذ، استقبال از اين ماده حياتي به نسبت سال هاي گذشته بسيار کمتر شده است.

احمد شريفان، رئيس اتحاديه فروشندگان کاغذ و مقواي تهران با اشاره به رسيدن فصل مدارس و نياز به استفاده کاغذ در دانشگاه ها و مدارس بيان داشت: از آنجا که طي دو سال اخير با تعطيلي مدارس و دانشگاه ها به دليل شيوع ويروس کرونا استفاده از فضاي مجازي به جاي کاغذ در مدارس رايج بود امسال انتظار مي رفت با توجه به حضور فيزيکي، افراد از انواع دفاتر مشق و کاغذ هاي رايج براي آموزش استفاده کنند؛ اما تا به امروز که تقريباً نيمه شهريور را پشت سر مي گذاريم خبري نيست.

وي در ادامه با تاکيد بر ضرورت توجه مسئولان امر به کنترل و کاهش قيمت کاغذ گفت: از آنجايي که اوايل سال جاري ارز 4200 حذف گرديد، قيمت کاغذ که مواد اوليه براي بسياري از صنايع، صنوف و مشاغل در کشور بود با افزايش قابل توجهي رو به رو شد، بطوريکه امروز قيمت کاغذ طي چند سال و دهه هاي اخير با افزايش صعودي و سرسام آوري مواجه شده است. اکنون قيمت کاغذ طي چند هفته گذشته از بندي 800 هزار تومان به 1250 هزرا تومان رسيده است .

شريفان با اشاره به صدمات غير قابل جبراني که با اشتباهات مسئولان و مديران تصميم گير براي کاغذ در کشور رخ داده است تصريح کرد: تحريم از سويي، کرونا از سوي ديگر و بردن کاغذ به بورس تبعات گراني را آنقدر زياد کرده که نمي توان برايش تصوري پيش بيني کرد.

رئيس اتحاديه فروشندگان کاغذ و مقواي تهران اضافه کرد: در اين بين چه تعداد صنوفي که به دليل گراني هاي زياد و رکود وحشتناک نمي توانند ادامه کار بدهند نگراني را صد چندان مي کند. اين تعداد بعلاوه خانوارها، کارمندان و کارگران شان، سيل عظيمي از افراد بيکار را در کشور مي سازند.

وي تصريح کرد: نکته اينجاست که چرا مسئولان نمي خواهند براي تصميم گيري از نظرات و کارشناسي هاي صنوف و اتحاديه ها در اين امر بهره ببرند؟ قابل توجه است که اتحاديه هاي کاغذ و مقوا- ليتوگراف-صحاف- چاپخانه داران- ناشران و لواز التحرير فروشان خانواده کاغذ و مقوا را در اصناف تشکيل مي دهند؛ اما در تصميم گيري هيچ يک نه شرکت داده مي شوند و نه از تجربيات شان استفاده مي شود.

شريفان تاکيد کرد: ترکش هر تصميمي در عرصه اقتصاد به اصناف آسيب مي رساند. تمامي فروشندگان و عرضه کنندگان خرد در کشور اصناف هستند که با مردم در تعاملند. نيازهاي توليد، توزيع و مصرف را دقيق و ريز مي دانند؛ چه بسا اگر ازنظرت اين افراد استفاده کنند، هيچ رکود و تورمي را در کشور نبينيم.

رئيس اتحاديه فروشندگان کاغذ و مقواي تهران با اشاره به ارائه کاغذ در بورس کالا گفت: ارائه کاغد در سبد بورس به اين معني است که همان تاجري که کاغذ را براي فروش به بورس مي دهد همان فرد کاغذ را از بورس مي خرد و در بازار آزاد به هر قيمتي که مي خواهد مي فروشد. توانمندي افراد غير تاجر براي خريد در بورس پايين است و شانس انتخاب شدن در خريدهاي کلان را ندارند؛ بنابراين مجدداً کاغذ به دست ارائه دهنده همان کالا در بورس مي افتد، دقيقاً اتفاقي که براي ساير کالاها رخ مي دهد. مسئولان بايد با درايت هر چه بيشتر تصميم بگيرند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.