پيش بيني در حوزه طلا سخت است/ رسيدن نرخ سکه به 10 ميليون تومان و يا پايين ‌تر نيازمند مرور زمان و ثبات در مباحث اقتصادي

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

ابراهيم محمدولي، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران:

پيش بيني در حوزه طلا سخت است/ رسيدن نرخ سکه به 10 ميليون تومان و يا پايين ‌تر نيازمند مرور زمان و ثبات در مباحث اقتصادي

  • کد خبر : 96516
  • 1401/06/19

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران با بيان اينکه پيش بيني در حوزه طلا واقعاً سخت است، گفت: هر نگاهي، هر رفتاري و هر گفتاري در دنيا بخصوص در حوزه سياست مي ‌تواند بر قيمت طلا اثرگذار باشد.

ابراهيم محمدولي، رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران اظهار داشت: عوامل زيادي در نوسان قيمت طلا تاثيرگذار است. فرد مسئولي مثلاً در فلان کشور حرفي را بزند، حرکتي بکند نگاهي را داشته باشد اينها همه يکي از آن عامل هايي است که روي قيمت اثر ميگذارد؛ به همين دليل پيش بيني در بحث قيمت طلا و سکه يک مقدار سخت است.

ابراهيم محمدولي در مورد دلايل نوسانات نرخ طلا و سکه، اظهار کرد: نوسانات قيمت طلا رابطه مستقيم با بازار ارز دارد؛ زيرا اين دو بازار مکمل يکديگر هستند؛ همچنين نرخ اونس جهاني نيز تأثير مستقيمي بر بازار طلا مي گذارد. بنابراين هر زمان که اتفاق خاصي در اين حوزه ها بيفتد، قيمت طلا هم بلافاصله دچار نوسان مي شود.

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: البته طي هفته هاي اخير، قيمت اونس جهاني يک آرامش نسبي داشت و تغيير محسوسي نکرد؛ اما در بازار ايران قيمت طلا و سکه گاهي مي شود که در ساعت چهار پبج بار تغيير مي کند که نشان مي دهد که تأثير قيمت ارز بر بازار طلا حتي بيشتر از اونس جهاني است.

محمدولي افزود: ممکن است الان يک حرفي بزنيم و در ادامه اتفاقات يا يک حادثه ناگواري و غيرمترقبه اي اتفاق بيفتد و همه معادلات را بر هم مي زند. کسي هم که از وضعيت اطلاع نداشته باشد ميگويد گفته بودند بازار به اين شکل جلو ميرود پس چرا حالا شکل ديگري شد؟

وي تصريح کرد: البته اگر اين تفکراتي که براي ايجاد آرامش در بازار فعلاً وجود دارد ادامه دار باشد ميتوانيم وضعيت بهتري نسبت به کسب و کار و داد و ستد و قيمت و در بحث طلا داشته باشيم. به شرطي که اين تفکرات ادامه داشته باشد و اگر توافق برجام به نوعي اتفاق بيفتد ثبات در بازار بيشتر ميشود و به رونق بازار طلا نيز مي انجامد.

محمدولي در مورد اينکه آيا در صورت برقرار آرامش در بازارها، احتمال کاهش قيمت سکه به 10 ميليون تومان وجود دارد، گفت: فکر نمي کنم اين اتفاق بيفتد؛ زيرا همانطور که گفتم نرخ دلار تأثير مستقيم بر نرخ سکه مي گذارد و وقتي سقف قيمت دلار در بودجه بالاي 20 هزار تومان تعيين شده، اگر نرخ دلار پايين تر از 20 هزار تومان بيايد دولت ضرر ميکند.

وي ادامه داد: از سوي ديگر فعلاً قيمت ها در بازار سکه روي همين اعداد بالاي 11 و 12 ميليون تومان تثبيت شده است؛ اگر قرار باشد نرخ به 10 ميليون تومان و يا پايين تر برسد نياز به مرور زمان و ثبات در مباحث اقتصادي دارد.

رئيس اتحاديه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران در وضعيت خريد و فروش ها نيز اظهار کرد: افرادي هستند که روي طلا و سکه سرمايه گذاري کلان کرده اند و از اين بازار سود زيادي کسب کردند اين افراد در حال حاضر در بازار حضور ندارند زيرا فعلاً وضعيت بازار طلا کاملاً روشن نيست و به ثبات واقعي نرسيده و ممکن است در صورتي که ثبات حاکم شود سرمايه خود را از بازار طلا خارج و به بازار ديگري ببرند.

وي ادامه داد: اما در طرف مقابل مردم در حال داد و ستد و خريد هستند و نمي توان گفت بازار طلا دچار رکود شده است. براي صنعتکاران طلا نيز چندان تغيير قيمتي تأثيري بر کسب و کارشان ندارد زيرا کارشان داد و ستد است. البته اينکه ميگويم گراني آن مهم نيست از نظر کسب و کاري مي گويم ولي طلا هر چه گران بشود در بحث هزينه هايمان بخصوص در قسمت توليد بيشتر اذيت مي شوند. بنابراين اگر ارزان بشود به نفع صنعتکاران طلا است.

منبع : خبرگزاري مهر

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.