دامنه دار شدن بلاتکليفي بازار خودرو با عدم تعيين جزئيات آئين‌ نامه واردات خودرو/ تعرفه واردات خودرو بايد توجيه اقتصادي واردات را از بين نرود

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودروي تهران:

دامنه دار شدن بلاتکليفي بازار خودرو با عدم تعيين جزئيات آئين‌ نامه واردات خودرو/ تعرفه واردات خودرو بايد توجيه اقتصادي واردات را از بين نرود

  • کد خبر : 96511
  • 1401/06/16

رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران خودرو تهران با اشاره به اينکه عدم تعيين جزئيات آئين‌ نامه واردات خودرو موجب شده تا بلاتکليفي بازار خودرو دامنه ‌دار شود، اظهار کرد: بازار خودرو در نوعي انتظار به سر مي ‌برد و بخشي از رکود مطلق در اين بازار به دليل برجام بوده و بخش مهمتر مربوط به بلاتکليفي واردات خودرو است.

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه داران خودرو تهران با بيان اينکه عدم تعيين جزئيات آئين نامه واردات خودرو موجب شده تا بلاتکليفي بازار خودرو دامنه دار شود، تصريح کرد: جزئيات و آئين نامه واردات خودرو هنوز به درستي معين نيست. يکي از فاکتورهاي مهم در اين آئيننامه، تعرفه واردات است که مي تواند از صفر تا بيش از 100 درصد باشد و طبيعي است که تعيين آن، توجيه يا عدم توجيه اقتصادي آن را از بين مي برد.

وي با تاکيد براينکه نکات مهم در مورد واردات خودرو هنوز بلاتکليف است، ادامه داد: طرح رتبهب ندي شرکت ها نيز درباره جزئيات آئين نامه واردات خودرو مطرح شده است و ارزي که در اختيار شرکت ها قرار مي گيرد براساس اين رتبه بندي خواهد بود.

موتمني خاطرنشان کرد: با تعيين تعرفه است که معين مي شود هزينه هاي واردات خودرو براي واردکننده يا مصرف کننده به چه ميزان است و مهمترين نکته اين است که تعرفه به گونه اي تعيين شود که توجيه اقتصادي واردات را که هدف اصلي آن تامين خواسته ها و نيازهاي مصرفکننده در دسترسي به خودرويي با کيفيت و قيمت مناسب تر است، از بين نبرد.

رئيس اتحاديه نمايشگاهداران خودرو تصريح کرد: وقتي قرار است هدف مصرف کننده و خودروي با کيفيت و قيمت مناسب و اقتصادي وارد شود بايد در مقطع زماني معيني تعرفه در محدوده صفر باشد.

وي درباره اظهاراتي که در مورد عدم واردات از کشورهايي که در تحريم روابط اقتصادي و تجاري خود را با ما متوقف کرده اند، اظهار کرد: در آئين نامه واردات خودرو و جزئيات کشورهاي مبداء واردات نيز مي تواند تعيين شود تا واردکنندگان تکليف خود را بدانند.

موتمني گفت: گفته شده سايپا قرار است مگان وارد کرده و به ازاي آن صادرات کند که البته بايد گفت مگان خودرويي کيفي و خوب است.

رئيس اتحاديه نمايشگاهداران و فروشندگان خودرو تهران تصريح کرد: دولت مصمم است واردات انجام شود و به دليل عدم برابري عرضه و تقاضا طرح واردات خودرو را مطرح کرده که مي تواند موجب رقابت در بازار شود.

وي با تاکيد براينکه خودروسازان داخلي بايد کيفيت قطعات را افزايش دهند و از قطعه سازاني خريد کنند که کالاي کيفي توليد مي کنند، اظهار کرد: تعيين جزئيات واردات خودرو روندي فرسايشي به خود گرفته و مشخص نيست تا پايان سال شاهد ورود خودروهاي خارجي به بازار خواهيم بود يا خير. بازار نيز در نوعي انتظار به سر مي برد از يک سو مذاکرات برجامي و از سوي ديگر جزئيات واردات خودرو به کشور دو موضوعي است که موجب شده است تا خريداران و فروشندگان دست نگه دارند و منتظر بمانند با تکليف اين دو عامل مهم و تاثيرگذار بر سرنوشت آتي خودرو معين شود.

موتمني با بيان اينکه بازار خودرو در رکود مطلق به سر مي برد، عنوان کرد: بخشي از رکود مطلق در بازار خودرو به دليل برجام است و بخش مهمتر مربوط به واردات خودرو است.

رئيس اتحاديه نمايشگاهداران و فروشندگان خودرو خاطرنشان کرد: در اين بازار اگر فروشنده بخواهد خودروي خود را مطابق با نرخ هاي روز به فروش برساند خريداري پيدا نخواهد کرد مگر آنکه 20 تا 30 ميليون تومان زير قيمت فروش بازار قصد عرضه خودروي خود را داشته باشد که بتواند معامله اي را انجام دهد.

موتمني عنوان کرد: به طور مثال قيمت 206 حدود 297 ميليون تومان است اگر فروشنده چند ميليون تومان تخفيف بدهد خريداراني وجود دارند که به خريد خودرو اقدام مي کنند، اما در وضع کنوني بازار معاملات کم رونق و سوت و کور است.

وي اظهار کرد: بازار عقب نشيني کرده و منتظر تعيين وضعيت تا دو هفته آينده است. اگر برجام به امضا برسد و فعاليت هاي اقتصادي با شرايط بهتري انجام شود طبيعي است که وضعيت شرکت ها بهبود پيدا مي کند و هزينههاي سربار توليد نيز با ارقام کمتري انجام شده و قيمت ها از جمله خودرو خود به خود متعادل تر مي شود.

موتمني تاکيد کرد: تعديل تحريم ها و کاهش فشارهاي ناشي از آن به نفع طبقه متوسط جامعه است و اين اميدواري وجود دارد که توافق هر چه زودتر حاصل شود.

منبع : نبض بازار

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.