افزايش قيمت 20 تا 35 درصدي نوشت افزار/ گراني، بي کيفيتي و قاچاق نتيجه ممنوعيت برخي از لوازم التحرير

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

موسي فرزانيان، رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسي تهران:

افزايش قيمت 20 تا 35 درصدي نوشت افزار/ گراني، بي کيفيتي و قاچاق نتيجه ممنوعيت برخي از لوازم التحرير

  • کد خبر : 96496
  • 1401/06/13

رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت ‌افزار و لوازم مهندسي تهران با اشاره به اينکه امسال نوشت ‌افزار افزايش قيمت 20 تا 35 درصدي داشته است گفت: در روزهاي اخير تيتري دست به دست مي ‌شد که براي خريد نوشت ‌افزار يک دانش‌آموز دبستاني حداقل بايد يک ميليون و 200 هزار تومان هزينه کرد! اين خبر درست نيست.

موسي فرزانيان، رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و مهندسي تهران درباره وضعيت بازار نوشت افزار، قيمت ها و استقبال مردم بيان کرد: امسال عرضه و تقاضا تقريبا برابر است و مردم استقبال خوبي از بازار داشته اند.

وي همچنين با تاکيد بر اينکه به هيچ وجه در صنف نوشت افزار گرانفروشي نداريم گفت: در روزهاي اخير تيتري دست به دست مي شد که براي خريد نوشت افزار يک دانشآموز دبستاني حداقل بايد يک ميليون و 200 هزار تومان هزينه کرد! اين خبر درست نيست. براي يک دانشآموز دبستاني اگر بخواهيد يک نوشت افزار معمولي حداقلي را تهيه کنيد مي توانيد حدود 300 هزار تومان هزينه کنيد.

فرزانيان بيان کرد: بازار نوشت افزار هم مانند ساير کالاها متاثر از تورم عمومي بوده و امسال با توجه به نوع کالا مي شود گفت تورم از 20 تا 35 درصد را در اين بخش شاهد هستيم. مداد و بعد از آن پاک کن بيشترين افزايش قيمت را داشته و افزايش قيمت خودکار کمتر بوده و دفتر هم افزايش قيمتي بين 20 تا 25 درصد داشته است.

وي در تاثير گراني بر روي کاهش تقاضاي خريد نوشت افزار گفت: در مورد گراني، ابتدا بايد بگويم که صنف ما نسبت به بقيه صنف ها تقريبا عقب تر بوده و ما به هيچ وجه گرانفروشي نداريم و گراني اي که از آن صحبت مي شود متاثر از تورم عمومي است و گرانفروشي نيست. تحت تاثير شيوع کرونا و تعطيلي مدارس و دانشگاه ها دو سال صنف نوشت افزار تعطيل بود و تنها با 20 درصد ظرفيت کار کرد و در اين مدت، صنف ما عملا رو به نابودي رفت. الان بعد از 2 سال مدارس باز شده و کارخانه ها توليد خود را افزايش داده اند و مغازه ها هم در حال خريد جنس هستند که بتوانند عرضه و تقاضا را جواب بدهند. مردم دو سال تقريبا خريد جديد نداشتند و هر چه از قبل در خانه داشتند را مصرف کردند، اما به نظر مي رسد امسال تقاضا وجود دارد و مردم در حال خريد هستند و پيش بيني هم مي کنيم عرضه و تقاضا برابر باشد.

رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و مهندسي تهران با اشاره به ميزان توليدات داخلي و کيفيت نوشت افزار ايراني اظهار داشت: يک سري اقلام مانند مداد، پاک کن و تراش و دفتر در داخل در حال توليد است و توليدکنندگان با تمام ظرفيت در حال توليد هستند تا در اين زمينه کمبود نداشته باشيم. اما در مورد بعضي اقلام مانند ماژيک سياست ها طوري بوده است که واردات آن ممنوع شده است و چون توليد داخل هم نداريم در اين زمينه کمبود وجود دارد. در رابطه با کيفيت هم کيفيت توليدات داخلي قابل قبول و جوابگوي نياز مصرف کننده است و با توجه به سرمايه گذارياي که روي توليدات داخلي شده اميدواريم کيفيت محصولات ما روز به روز ارتقا پيدا کند تا رضايت مردم بيشتر به دست آيد.

وي با برآوردي از حداقل هزينه اقلام اصلي نوشت افزار بيان کرد: نوشت افزار در مقايسه با اقلام ديگر تورم کمي داشته است. در روزهاي اخير تيتري دست به دست ميشد که براي خريد نوشت افزار يک دانش آموز دبستاني حداقل بايد يک ميليون و 200 هزار تومان هزينه کرد! اين خبر درست نيست. براي يک دانش آموز دبستاني اگر بخواهيد يک نوشت افزار معمولي حداقلي را تهيه کنيد مي توانيد حدود 300 هزار تومان هزينه کنيد. از آنجايي که در صنف ما تنوع زياد است اگر بخواهيد لوازم التحرير بهتري تهيه کنيد رقم بالاتري بايد بپردازيد اما باز به اين رقم ها نمي خورد و ممکن است اين رقم دو برابر شود. در مجموع، شما مي توانيد با 300 هزار تومان براي يک بچه دبستاني لوازم التحرير با کيفيت معمولي بخريد. اگر بخواهيد با کيفيت بهتر بخريد ممکن است اين رقم تا 400 هزار تومان و 500 هزار تومان بالا برود.

فرزانيان ادامه داد: در اقلامي مانند خودکار 80 درصد توليد ما توليد داخلي و 15 تا 20 درصد خارجي است. مداد و پاک کن هم اکثرا ايراني است. اما برندهاي خاص که از قديم در بازار بودند گران تر هستند. از بُعد ديگر، يک سري اجناس اصلا توليد داخل ندارند و وارداتي هستند مانند اتود، مغز اتود يا لاک غلط گير يا ماژيک که توليد ندارد و واردات آن ممنوع است و يک سري اجناس ديگر مانند وسايل هنري و طراحي هم که ممنوع شده و توليد داخل ندارد و بلاتکليف مانده. مثلا واردات مداد ممنوع شده اما زيرمجموعه آن 20-30 قلم کالا قرار دارد.

رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و مهندسي تهران در پايان تصريح کرد: اين وضعيت بايد سر و سامان پيدا کند و مديريت شود. چون اولا دانشجويان و دانش آموزان در تهيه آن با مشکل مواجه هستند و مهم تر اينکه چون ممنوع هستند به صورت قاچاق وارد مي شوند که باعث مي شود گران و بعضا بي کيفيت در بازار عرضه شوند. در مورد چنين اقلامي ما در حال مذاکره با وزارت صمت هستيم تا واردات قانوني داشته باشند و قيمت ها کنترل شود و مردم متضرر نشوند.

منبع : همشهري آنلاين

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.