افزايش مصرف نان به دليل گراني مواد غذايي/ آمار مفقودي 6 هزار تن آرد گندم نمي‌تواند واقعي باشد

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

بيژن نوروز مقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران:

افزايش مصرف نان به دليل گراني مواد غذايي/ آمار مفقودي 6 هزار تن آرد گندم نمي‌تواند واقعي باشد

  • کد خبر : 96494
  • 1401/06/12

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با بيان اينکه آمار مبتني بر مفقود شدن 6 هزار تن آرد نمي ‌تواند واقعي باشد گفت: بر اساس پيش ‌بيني وزارت اقتصاد سرانه مصرف نان کشور حدود 320 گرم نان و در مجموع 24 هزار تن آرد گندم است؛ بنابراين تا زماني که در تمام واحدهاي کشور به دستگاه کارتخوان مجهز شوند، هر آماري که داده شود، فرضي بوده و نمي‌تواند واقعي يا دقيق باشد.

بيژن نوروز مقدم، رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران گفت: بر اساس صحبت هاي مشاور وزير اقتصاد از زماني که کارتخوان ها را نصب کرديم، آمار و ارقامي که به دست ما رسيده حکايت از اين دارد که کشور مي تواند با 16 هزار تن آرد گندم اداره شود.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران تاکيد کرد: اين آمار از دستگاه هاي کارتخوان جديدي که توزيع شده به دست آمده است اين در حالي است که اين دستگاه ها به طور کامل در تمام نقاط کشور توزيع نشده است.
وي ادامه داد: بر اساس آماري که از استان تهران گرفتيم، بيش از هزار و 500 واحد نانوايي هنوز به کارتخوان هوشمند مجهز نشده اند. در شهر تهران نيز حدود هزار و 200 واحد از چهار هزار و 500 واحد نانوايي اتحاديه نان سنگک و نان سنتي يعني 25 درصد از نانوايي هاي اين اتحاديه ها هنوز کارتخوان دريافت نکرده اند؛ بنابراين آمار ارائه شده نمي تواند آمار دقيق باشد.

نوروزمقدم افزود: نکته بعدي اينجاست که تمام واحدهاي داراي کارتخوان چه در تهران و چه شهرستان ها فروش نقدي به برخي افراد مانند افراد مسن و سالخورده، کودکان، افراد بي سواد يا مهاجران افغان نيز دارند و بخشي از آمار در دستگاه هاي کاتخوان ثبت نمي شود، بنابراين اين آمار در حال حاضر قابل اتکا نيست.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با بيان اينکه با توجه به کامل نبودن آمار نمي توان درباره صحت مفقودي 6 هزار تن آرد گندم نظر داد اظهار کرد: اگر بر اساس آمار وزارت اقتصاد 16 هزار تن آرد در روز مصرف شود، با توجه به جمعيت 84 ميليون نفري کشور، هر فرد کمتر از 200 گرم آرد در روز مصرف مي کند که حدود 250 گرم نان از آن توليد مي شود اما آيا سرانه مصرف نان هر فرد 250 گرم است؟ اينگونه نيست.

وي با بيان اينکه مشاوران وزارت اقتصاد در ابتداي اجراي طرح اعلام کردند که سرانه مصرف نان در کشور حدود 320 گرم است افزود: اگر فرض کنيم 24 هزار تن آرد توزيعي به طور کامل پخت و مصرف مي شود، سرانه مصرف هر فرد حدود 285 گرم خواهد بود که مي توان حدود 320 گرم نان از آن توليد کرد که با آمار مصرفي نان کشور تطابق دارد.

نوروزمقدم با بيان اينکه آمار مبتني بر مصرف 16 هزار تن از 24 هزار تن آرد توزيعي و مفقود شدن 6 هزار تن آرد نمي تواند واقعي باشد ادامه داد: تا زماني که تمام واحدهاي کشور به دستگاه کارتخوان مجهز نشده و همه افراد از طريق کارتخوان خريد نکنند، هر آماري که داده شود، فرضي است و نمي تواند واقعي باشد.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران در پاسخ به اين پرسش که در صورت صحت مفقودي 6 هزار تن آرد گندم، متولي رسيدگي به اين امر در کشور چه کسي است اظهار کرد :اگر چنين اتفاقي رخ داده و 6 هزار تن آرد بالاتر از نياز کشور توزيع شده است، خود دولت به عنوان متولي توزيع آرد بايد پاسخگو و پيگير باشد.
وي با بيان اينکه اتحاديه نانوايان متولي توزيع آرد نيست و پيگيري اين مسئله ارتباطي با آن ندارد افزود: مشکل اصلي نبود متولي واحد در حوزه نان است. هر زمان که نياز به تنبيه نانوا باشد، از اتاق اصناف تا وزارتخانه نقش متولي پيدا مي کند اما اگر نانوايي نياز به تعيين نرخ پيدا کند تمام واحدها از مسئوليت شانه خالي کرده و هيچ متولي واحدي وجود ندارد.
نوروزمقدم با بيان اينکه اگر متولي واحدي وجود داشته باشد مسئولان به حرف آن واحد استناد کرده و بدون پشتوانه و بر مبناي حدسيات حرفي که موجب نگراني کشور شود بيان نمي کند ادامه داد: با توجه به صحبت هاي بالا مصرف 24 هزار تن آرد در کشور عقلاني است.
رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران با بيان اينکه مصرف نان کشور با توجه به گراني هاي پيش آمده، افزايش يافته ادامه داد: بنابراين سرانه مصرف نان کشور نميتواند کمتر از 320 گرم باشد. حتي در ابتداي اجراي طرح اتحاديه متذکر شد که باتوجه به شرايط اقتصادي و گران شدن اجناس 320 گرم نان جوابگو نيست و سرانه نان بيشتر مي شود با اين حال بر اساس همان سرانه مبناي کار، 24 هزار تن آرد مصرف شده است.

وي درباره کوچک تر شدن نانها نسبت به سال گذشته و استدلال نانوايي ها مبني بر کم شدن سهميه نان واحد نانوايي گفت: سهميه نان نانوايي ها کم نشده است. اما پايين بودن نرخ نان در سال هاي گذشته دليل بروز اين مشکل و تخلف نانواست.
نوروزمقدم در توضيح اين مسئله افزود: دولت تا سال 98 به مدت پنج سال نرخ نان را ثابت نگه داشته و تمام نهادها با وجود تاييد لزوم افزايش قيمت نان، قدمي در اين راستا برنداشتند. در نهايت با مراجعه به دفتر و بررسي هاي صورت گرفته از سوي نمايندگان دفتر ايشان، مبلغي جزيي به نرخ نان افزوده شد و قيمت نان لواش از 210 تومان به 300 تومان افزايش پيدا کرد.
رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران ادامه داد: در مصوبه وزارتخانه اين نرخ براي سال 98 بوده و قول داده شده بود که براي سال 99 نرخ جبران شده و مجددا افزايش يابد اما از اول فروردين 1399 تا اول تير 1400، هيچ افزايش قيمتي نداشتيم و بعد از 16 ماه دوباره افزايش نرخ جزيي اتفاق افتاد. اين نرخ نيز براي سال 1400 بوده و براي سال 1401 هيچ نرخ جديدي اعلام نشده است.
وي با بيان اينکه نبود متولي واحد براي صنف نانوايان دليل بروز اين مشکلات و در نتيجه تخلفات نانوايي هاست اظهار کرد: اگر متولي واحدي وجود داشت امکان پيگيري وعده هاي پيشين و افزايش نرخ هاي ساليانه وجود داشت تا در نتيجه از تخلفات نانوا جلوگيري شود.
نوروزمقدم با بيان اينکه نانوا نيز بخشي از جامعه است و با اين شرايط اقتصادي بدون افزايش نرخ امکان ادامه فعاليت ندارد افزود: هر تورمي در جامعه رخ بدهد بر اين بنگاه اقتصادي نيز تأثير مي گذارد اما با اين وجود چند سال نرخ نان ثابت نگه داشته شده است و اگر اعتراضي صورت بگيرد، تهديد به پلمپ کردن نانوايي مي شوند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران ادامه داد: ادامه دادن اين روند در نهايت به پلمپ شدن نانوايي يا تعطيل کردن واحد از سوي نانوا به دليل ناتواني در تأمين معيشت خود مي شود.
وي درباره متوليان نان بعد از انقلاب گفت: اوايل انقلاب متولي نان، از صفر تا 100 کار در دست شرکت تعاوني نانوايان بود و دولت نماينده اي را به عنوان مدير عامل شرکت انتخاب کرده و بر سر کار قرار مي داد تا زمام امور از دست دولت خارج نشود. چند سال بعد شوراي آرد و نان تشکيل شد امور به اين شورا واگذار شد. اين شورا تا حدود سال 80 به کار خود ادامه داد با اين وجود تا اين سال يک متولي واحد وجود داشت.

نوروزمقدم افزود: پس از شوراي آرد و نان، توليت اين صنف در ميان نهادهاي مختلف دست به دست شد و در حاضر متولي واحدي وجود ندارد و در نتيجه چون اين بخش ها دولتي بودند، کاري نهادي خصوصي مانند شرکت تعاوني انجام مي داد به عهده نمي گرفتند. براي تنبيه تمام نهادها پيشقدم بودند اما زمان اقدام به نفع اتحاديه، تمام نهادها خود را کنار مي کشند.
رئيس اتحاديه نانوايان سنتي تهران در پايان گفت: در حال حاضر امکان ايجاد چنين متولي با نظارت دولت و اجراي نهاد متولي وجود دارد و مي توان به اين مسئله سر و سامان داد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.