بنيه مالي مردم براي خريد کالاي دست دوم هم ضعيف شده است/ تاثير منفي فضاي مجازي بر کسب و کار سمساران

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

داود عبداللهي فرد، رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان تهران:

بنيه مالي مردم براي خريد کالاي دست دوم هم ضعيف شده است/ تاثير منفي فضاي مجازي بر کسب و کار سمساران

  • کد خبر : 96489
  • 1401/06/12

رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان تهران گفت: يک مسئله مهم اين است که بنيه مالي مردم حتي براي خريد کالاي دست دوم ضعيف شده و در واقع نقدينگي مردم پايين است؛ به طوري که گاه مردم کالاي دست دوم را هم قيمت مي‌گيرند و به دليل قيمت بالا، از خريد منصرف مي‌شوند.

داود عبداللهي فرد، رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان تهران در خصوص وضعيت بازار سمساري ها اظهار داشت: متاسفانه صنف ما وضعيت خوبي ندارد و به دليل گراني کالا، مشکلات زيادي داريم. زماني مردم براي جابه جايي منزل خودشان رو به معاوضه وسايل مي آوردند و کالاي دست دوم استفاده مي کردند؛ اما در حال حاضر به دليل افزايش قيمت ها ميان کالاي دست دوم و نو، مردم ترجيح مي دهند اسباب و اثاثيه خود را نگهداري کنند؛ مگر آن که کالاي مورد نظر معيوب باشد يا بي نهايت فرسوده شود که به بازار سمساري ها و امانت فروشي ها برسد.

وي دلايل اصلي رکود در بازار سمساري ها را اين گونه برشمرد: يک مسئله مهم اين است که بنيه مالي مردم حتي براي خريد کالاي دست دوم ضعيف شده و در واقع نقدينگي مردم پايين است؛ به طوري که گاه مردم کالاي دست دوم را هم قيمت مي گيرند و به دليل قيمت بالا، از خريد منصرف مي شوند.

رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان تهران درباره مخاطبان بازار سمساري ها گفت: قشر متوسط رو به ضعيف جامعه به اين بازارها علاقه دارند؛ زيرا آنها که تمکن مالي دارند، کالاي نو را به هرحال مي خرند. استقبال مردم در شهرهاي بزرگ از سمساري ها بيشتر است؛ زيرا در شهرهاي کوچک افراد پايبند به تجملات نيستند.

عبداللهي فرد در انتظارات خود براي رفع مشکلات صنفي سمساران گفت: من اعتقاد دارم گاهي اوقات کارهايي انجام مي شود که بدون مشاوره و هماهنگي با اصناف است و تصميم گيري ها بدون در نظر گرفتن منافع فعالان صنفي اتفاق مي افتد؛ به عنوان مثال با پديد آمدن فضاي مجازي، بسياري از صنف ها آسيب ديدند. در گذشته اعضاي صنف ما (سمساران) از طريق تراکت يا آگهي روزنامه، به منازل دعوت مي شدند و ما به نوعي واسطه اي ميان خريدار و فروشنده بعدي بوديم؛ اما امروز حتي کالاهاي کوچک هم در شبکه هاي مجازي به فروش مي رود و دست اعضاي صنف ما هم کوتاه شده است.

رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان در خصوص تعامل ميان بازارهاي جديد در فضاي مجازي و بازارهاي سمساري سنتي گفت: نظارت مهم است. در همين فضاي مجازي بسياري از افراد کاسب هستند که حداقل اين افراد بايد يک مجوز از اتحاديه خود داشته باشند؛ زيرا گاه به اتحاديه شکايت مي شود که ما از فلان سايت خريد کرديم و به مشکل خورديم؛ اما کسي از ما حمايت نمي کند که تمام به رصد، سازمان دهي و نظارت نيازمند است و پيگيري در اين زمينه به نفع جامعه است که در اين صورت از هرج و مرج نيز جلوگيري مي شود.

وي در خصوص حل معضلات صنفي سمساران نيز گفت: اگر تصميمي گرفته مي شود، بايد اهل فن و متولي امر دعوت شود و در آن صورت حداقل گله اي نداريم که فلان اتفاق براي صنف ما افتاد؛ زيرا جلوي پيشرفت را نمي توان گرفت؛ اما حداقل مي توانستيم ماده واحده اي بگذاريم که حق و حقوق بعضي ها تضعيف نشود؛ به عنوان مثال زماني آژانس هاي اتومبيل را ما داشتيم که الان با حضور اسنپ و تپسي به ورشکستگي کشيده شده اند و همه افراد از اين برنامه ها استفاده مي کنند؛ در حالي که مي شد طوري عمل کنند که فرد جوازداري که به عنوان مثال 20 راننده را در اختيار دارد، ورشکسته نشود و موازي کاري هم مي توانستيم انجام دهيم.

عبداللهي فرد در خصوص تاثير سوي کرونا بر صنف سمساري ها و امانت فروشان، گفت: اين موضوع تاثير زيادي داشت. به دليل اين که زماني مردم حتي عزيزان خود را به منزل راه نمي دادند و بيشتر به فکر سلامتي بودند و البته عقلاني هم بود در نتيجه همکاران ما در خانه ها تردد نداشتند. از سويي کسي در اين دوران کالاي دست دوم نميخريد؛ زيرا با خود فکر ميکرد ممکن است از خانه فرد بيماري بيرون آمده باشد؛ لذا از دو طرف سمساران آسيب ديدند. افراد اضطراب شيوع بيماري داشتند و صنف ما نيز به چالش کشيده شد؛ البته افراد در صنف ما قانع هستند و چندان گله مند نيستند.

رئيس اتحاديه سمساران و امانت فروشان در خصوص برون رفت از رکود حاکم بر بازار اين صنف گفت: ما مغازه هاي بسياري داريم که فاقد پروانه کسب هستند و بايد از سوي اتاق اصناف، اماکن و بازرگاني پيگيري شود. در حال حاضر بسياري از تخلفات و شکايت هايي که با آن مواجه مي شويم، مربوط به واحدهاي بدون پروانه کسب است. متاسفانه قانوني را تصويب مي کنيم؛ اما اجرايي نمي شود.

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.