هيچ کس حق ندارد نارنگي و پرتقال را رنگ آوري کند/ مرکبات به انداره توليد شده است، نبايد بگذاريم در دستان کشاورز بماند/ بهره برداري از کارشناسي هاي دقيق نخبگان اتحاديه بارفروشان، کشاورزان و دانش پژوهان، مي تواند نيمي از درآمد نفت کشور را جايگزين کند

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفروشان تهران:

هيچ کس حق ندارد نارنگي و پرتقال را رنگ آوري کند/ مرکبات به انداره توليد شده است، نبايد بگذاريم در دستان کشاورز بماند/ بهره برداري از کارشناسي هاي دقيق نخبگان اتحاديه بارفروشان، کشاورزان و دانش پژوهان، مي تواند نيمي از درآمد نفت کشور را جايگزين کند

  • کد خبر : 96488
  • 1401/06/10

رئيس اتحاديه بارفرشان تهران در خصوص توليد مرکبات امسال بيان داشت: توليدات مازندران به نسبت سال گذشته بسيار خوب، افزايشي، با کيفيت و در سايز مناسب است. از زاغمرز، بابل، آمل، ساري و قائمشهر حدود 3 ميليون تن پرتقال، نارنگي ژاپني و پرتقال تامسون تهيه مي کنيم که به ميزان يک ميليون 700 هزار تن آن به مصرف داخلي و مابقي به کشورهاي روسيه، ارمنستان، ترکمنستان، کشورهاي حوزه خليج فارس و قزاقستان صادر مي شود؛ بنابراين برنامه ريزي بسيار خوبي بايد باشد تا محصول در دستان کشاورز نمانده و به بازار عرضه شود.

مصطفي دارايي نژاد، رئيس اتحاديه بارفرشان تهران در ادامه تاکيد کرد: با تعاوني روستايي استان مازندران جلسات زيادي داشتيم که به توافق نامه اي منجر گرديد که به نفع کشاورزان، مصرف کنندگان و صادرکنندگان است. تواقف نامه مذکور مي گويد هيچ کسي حق ندارد نارنگي و پرتقال را رنگ آوري نمايد؛ همچنين چيدن، فروش و عرضه نارنگي در زمان غير از موعد مقرر ممنوع است. بايد پس از گذشت 15 مهرماه نارنگي از درخت چيده شود. پرتقال نيز 15 آبان به بعد بايد عرضه گردد.

وي اضافه کرد: تلاش براي تحقق چنين جرياني نياز به تخصص و پشتکار دارد که انجام شد. از اين به بعد نظارت برعهده دستگاه هاي دولتي است. وزارت بهداشت اين مهم را بايد انجام دهد. از ابتداي شهريور ماه مقرر شد تا الگوي کشت صحيح به کشاورزان ابلاغ گردد.

دارايي نژاد تصريح کرد: در سال 1401 توليدات کشاورزي در تمامي زمينه ها يک و نيم برابر شده است. هيچ کمبودي نداريم که مجبور به واردات ميوه شويم. در خصوص ميوه هايي نظير موز، آناناس، انبه و زنجبيل به دليل تقاضاي بسيار بالايي بازار و اجازه واردات مي توانيم وارد نماييم؛ هر چند بارها با مسئولان شور داشتيم و جلسات بسياري بر گزار شده است تا وارياتيه محصولاتي مانند موز و انبه براي توليد اين ميوه ها از کشورهايي نظير فيليپين و اکوادرو وارد شود تا از خروج ارز جلوگيري و حتي ارز آوري هم داشته باشيم.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در اين رابطه توضيح داد: اين شرايط مي تواند در سيستان و بلوچستان فراهم شود دقيقاً شبيه کشور هندوستان که در سال هاي گذشته همين راه را طي کرد و اکنون به صادر کننده موز تبديل شده است .

دارايي نژاد با تاکيد بر اينکه بارها براي اصلاح کشت تلاش کرده و آن را متذکر شده ام افزود: اميدوارم مسئولان بموقع اقدام کنند. کشور در خشکسالي بسر مي برد. کشت هندوانه از موضوعات مهم بوده که بارها مورد بررسي قرار گرفته است .

وي افزود: هندوانه در هر کيلو براي باروري 300 ليتر آب مصرف مي کند، براي کشوري نظير ايران که در خشکسالي است اين مقدار آب يعني مرگ کشاورزي در چند سال آينده. ما بايد از زمين هاي مان براي کشت محصولاتي استفاده کنيم که به آب کمتري نياز داشته ودر عوض فروش خوب و صادرات خوبي را داشته باشد. ميوه هايي نظير انبه، موز و آواکادو اين خاصيت را دارند.

رئيس اتحاديه بارفروشان تهران همچنين اظهار داشت: سال هاست پيشنهاد داده ام تا محصولات مان را در کشورهايي مانند روسيه ،ترکمنستان و افغانستان که هم آب خوبي دارند و هم نيروي کار ارزان به دست بياوريم و به جاي آن در زمين هاي خودمان علوفه دام بکاريم تا دامداران مجبور نشوند به دليل عدم وجود علوفه، دام خود را به پايين ترين قيمت و حتي مجاني عرضه کنند. بايد به داد دامداران و کشاورزان برسيم .

دارايي نژاد تاکيد کرد: ما نخبگان و دانش پژوهان بسياري در حوزه دانش بنيان ها داريم که در حوزه کشاورزي و دامداري بهترين نظرات کارشناسانه را مي دهند. با استفاده از کارشناسي اين افراد جهش بسيار بزرگي در حوزه کشاورزي خواهيم کرد.

وي تصريح کرد: محصولاتي بايد کاشته شود که در گلخانه ها بتوان از آنها مراقبت کرد. کشت هيدروپونيک و ارگانيک کاملاً علمي بوده و آب را هدر نمي دهد؛ ضمن اينکه محصول باکيفيت و بدون نيترات به دست مي آيد. رئيس اتحاديه بارفروشان تهران در پايان ضمن تاکيد بر آمادگي اتحاديه بارفرشان براي همکاري گفت: با بيش از 100 سال قدمت اين نظرات و راهکارها را مجاني در اختيار مسئولان قرار مي دهد. ما مي توانيم با بهره برداري از کارشناسي هاي دقيق نخبگان اتحاديه بارفروشان، کشاورزان و دانش پژوهان خردمند، درآمدي از کشاورزي در کشور بدست آوريم که نيمي از درآمد نفت کشور را جايگزين کند.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.