تاثير مخرب گراني افسار گسيخته کاغذ بر توليد دفتر مشق/ عمده ترين کار مسئولان تامين ثبات اقتصادي است و بس!

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

جليل غفاري، رئيس اتحاديه صحافان تهران:

تاثير مخرب گراني افسار گسيخته کاغذ بر توليد دفتر مشق/ عمده ترين کار مسئولان تامين ثبات اقتصادي است و بس!

  • کد خبر : 96480
  • 1401/06/08

رئيس اتحاديه صحافان تهران اظهار کرد: علاوه بر گراني هاي روزن افزون و افسار گسيخته اي که در خصوص کاغذ در کشور رخ داده، اين رويه تاثير مخربي بر توليدات داخلي و در نهايت رونق اقتصادي گذاشته است.

جليل غفاري، رئيس اتحاديه صحافان تهران با بيان مطلب فوق گفت: قيمت هر بند کاغذ امروز در بازار به بيش از يک ميليون و 100 هزار تومان رسيده است. اين قيمت در مقايسه با سال قبل که بين 470 هزار تومان تا 500 هزار تومان بود بيش از 100 در صد افزايش قيمت داشته است؛ حال آنکه با سال قبل از اين که بين 140 تا 150 هزار تومان بوده، تفاوت، فاحش و فاجعه بار دارد.

وي افزود: وقتي مواد اوليه کار صحاف افزايش داشته باشد بر توليد تاثير مي گذارد و محصول و خدمات نهايي بسيار گرانتر عرضه خواهد شد. با اين رويه کم کم مشتري کاهش مي يابد و در نتيجه کارگاه ها و کارخانجات تعطيل و افراد بيکار مي شوند.اين فاجعه مي تواند بار جبران ناپذيري بر افراد جامعه داشته باشد به هرحال سياست گذاران بايد تدبيري بينديشند تا از اين شرايط خارج شويم. عمده ترين کار ثبات اقتصادي است و بس.

غفاري تصريح کرد: متاسفانه امسال بنا بر کاهش تقاضايي که در دفاتر مشق وجود دارد اين رسته از صنف دچار رکود و مشکلات خاص خود مي باشد.

رئيس اتحاديه صحافان تهران با اشاره به رکود توليدکنندگان دفتر مشق در دوران کرونا بيان داشت: با توجه به فرا رسيدن فصل مدارس گمان مي رفت به مانند سال هاي گذشته، تقاضا براي در خواست دفتر مشق زياد باشد؛ اما شيوع کرونا باعث تعطيلي مدارس شد و توليدکنندگان با شک عجيبي به لحاظ رکود بازار مواجه شدند.

غفاري گفت: دفاتر توليد شده در انبارها مانده و برخي به ناچار براي جبران سرمايه سوخته خود، دفاتر را به قيمت هاي بسيار نازل عرضه کردند. صدمات جبران ناپذيري که بعيد است تا سال هاي زيادي بتوان جبران نمود را ايجاد کرد.

غفاري در ادامه تصريح کرد: رسته کتاب سازي که از ديگر رسته هاي اين صنف است نيز با کاهش بالاي شمار کتاب خوانان مواجه شده است. برخي در بخش چاپ تيراژ کم در کتاب، به چاپ ديجيتال مراجعه مي کنند که صفر تا صد کار را انجام مي دهد. اين دستگاه ها در حجم و شمار کم نيز هر چاپي را که مشتري تقاضا کند را انجام مي دهند.

وي همچنين در شرايط ديگر رسته صنف گفت: برخي از رسته هاي اين صنف رونق بهتري دارد؛ مانند جعبه سازي. در حال حاضر توليد هر محصولي نياز به جعبه هاي استاندارد خود دارد که اين رسته آن را انجام مي دهد.

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.