تصويب افزايش قيمت نان در واحدهاي تازه تاسيس نانوايي/ مسئولان تخلف نانوايان را بزرگ جلوه مي‌دهند

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

محمد سليماني، رئيس اتحاديه نانوايان سنگکي تهران:

تصويب افزايش قيمت نان در واحدهاي تازه تاسيس نانوايي/ مسئولان تخلف نانوايان را بزرگ جلوه مي‌دهند

  • کد خبر : 96474
  • 1401/06/07

رئيس اتحاديه نانوايان سنگکي تهران گفت: کارگروه آرد و نان مصوبه ‌اي تنظيم کرد که بنا به بند 7 آن واحدهاي تازه تاسيس از آنجايي که آرد با نرخ آزاد خريداري مي‌ کنند مشمول رعايت نرخ ‌نامه نان نيستند و عرضه و تقاضا قيمت را تعيين مي‌ کند. از همين روي، نانوايان تازه تاسيس موظف شدند تابلوي متحد شکلي بر مبناي نوع فعاليت واحد خود تهيه و در محل قابل رويت شهروندان نصب کنند تا شهروندان دليل گراني ناني که خريداري مي‌ کنند را بدانند.

محمد سليماني، رئيس اتحاديه نانوايان سنگکي تهران در پاسخ به اين پرسش که آيا اتحاديه به نانواياني که مجوز نوع 3 دارند مجوز فروش نان با هر نرخي را داده است؟ گفت: تاريخ آخرين نرخنامه نانوايان به سال 1400 باز ميگردد و نانوايان بعد از گذشت 6 ماه از سال هنوز موفق به دريافت نرخ نامه جديد نشدند اين در حالي است که تمام هزينه هاي توليد اعم از حامل هاي انرژي، مايع خمير، دستمزد کارگران، دارايي و.... افزايش چشمگيري داشته است.

وي با بيان اينکه نانوايان نوع 3 آرد دولتي يا يارانه اي به آنها تعلق نمي گيرد، تصريح کرد: کارگروه آرد و نان مصوبه اي تنظيم کرد که بنا به بند 7 آن واحدهاي تازه تاسيس از آنجايي که آرد با نرخ آزاد خريداري مي کنند تا اطلاع ثانوي مشمول رعايت نرخ نامه نان نيستند و عرضه و تقاضا قيمت نان را تعيين مي کند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنگکي تهران ادامه داد: نانوايان تازه تاسيس موظف شدند تابلوي متحد شکلي بر مبناي نوع فعاليت واحد خود تهيه و در محل قابل رويت شهروندان نصب کند؛ تا شهروندان دليل گراني ناني که خريداري ميکنند را بدانند.

وي با اشاره به افزايش تعداد بازرسي ها بر واحدهاي صنفي، خاطر نشان کرد: هم اکنون بازرسان تعزيرات، صمت و وزارت کشاورزي بر روند فعاليت اصناف نظارت دارند و بازرسان وزارت کشاورزي چندان به اين مصوبه که نانوايان نوع 3 مي توانند نان را با نرخ آزاد عرضه کنند توجهي ندارند از اين رو جرائم سنگيني براي نانوايان وضع مي کنند؛ اما اين جرائم براي نانوايان عادلانه نيست.

سليماني افزود: در هر کسب و کاري که يارانه به آن تعلق بگيرد امکان نشتي وجود دارد؛ اما ميزان تخلف نانوايان حدود 3 درصد اعلام شده است. برخي از مسئولان و رسانه ها تلاش دارند تخلف نانوايان را بزرگ جلوه بدهند اين در حالي است که قيمت آرد در نرخ نان نانوايان نوع 1 و 2 حدود 15 درصد تعيين کننده است و 85 درصد هزينه‎‎ها را نانوا پرداخت مي کند.

سليماني تصريح کرد: اتحاديه نانوايان سنگکي آناليز قيمت نان را به کارگروه آرد و نان داد اما اين کارگروه چند آيتم اتحاديه از جمله سنوات کارگري، هزينه مسکن و .... را حذف کرد از اينرو حذف اين موارد باعث شد در نهايت به قيمت تمام شده نان نرسيم.

وي در پاسخ به اين پرسش که آيا وزن کردن چانه نان براي نانوايان سنگکي که بيشتر کاردستي انجام مي شود امکان پذير است؟ گفت: وزن نان سنگک 420 تا 440 گرم است و از آنجايي که چانه گيري نان سنگک با دست انجام مي شود 10 تا 20 درصد نوسان در چانه ها در نظر گرفته شده است؛ اما متاسفانه بازرسان يک دانه نان را وزن مي کنند و در صورت کم بودن وزن براي نانوا جرائم سنگين در نظر مي گيرند.

رئيس اتحاديه نانوايان سنگکي تهران در پايان بيان کرد: نوع برخورد بازرسان با نانوايان شايسته نيست. روند فعاليت طبخ نان سنگکي بهگونه اي است که يک نانوا نمي تواند بيش از 800 تا1300 نان در روز ميانگين پخت کند؛ اما بازرسان براي نانوا سنگکي جريمه پخت 6 هزار الي 11 هزارمحاسبه مي کنند اين جرائم سنگين از توان پرداخت نانوايان خارج است و اگر نانوايان تعطيل کنند چه کسي پاسخگوي نياز مردم خواهد بود؟

منبع : خبرگزاري ايلنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.