افزايش قيمت لوازم التحرير/ دردسرهاي ممنوعيت واردات ماژيک

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

موسي فرزانيان، رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسي تهران:

افزايش قيمت لوازم التحرير/ دردسرهاي ممنوعيت واردات ماژيک

  • کد خبر : 96469
  • 1401/06/07

رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسي تهران از افزايش10 تا 30 درصدي قيمت لوازم التحرير نسبت به سال گذشته به دليل افزايش هزينه ‌هاي توليد خبر داد و گفت: ممنوعيت واردات انواع ماژيک که توليد داخل آن به اندازه کافي نيست در اين بازار مشکل‌ساز شده است.

موسي فرزانيان، رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسي تهران با اشاره به کاهش فروش لوازم التحرير در سال هاي گذشته به دليل شيوع ويروس کرونا و تعطيلي مدارس اظهار کرد: در سال هاي قبل همکاران با 20 تا 30 درصد ظرفيت فعاليت مي کردند، اما امسال وضعيت بهتر شده هم مردم و هم بنکداران، در حال خريد لوازم تحرير هستند، چرا که لوازم التحريرهاي قبلي عموما تمام شده است؛ البته هنوز بازار داغ نشده، اما تقاضا در بازار هست.

وي در پاسخ به سوالي درباره تغييرات قيمت لوازم التحرير، با بيان اينکه قيمت ها بر اساس تغييرات نرخ ارز و ورود برخي کالاها به بازار تغييرکرده، تصريح کرد: اکثر کالاها در اين حوزه توليد داخل است. واردات برخي کالاها از جمله مداد، خودکار، پاک کن و تراش ممنوع است که در اين موارد توليد داخل هم به اندازه کافي است و مشکلي وجود ندارد؛ اما در برخي از اين کالاها از جمله ماژيک توليد داخل کافي نيست. بنابراين با توجه به عرضه کم و زياد بودن تقاضا، افزايش قيمت بيشتري داشته است.

فرزانيان با اشاره به افزايش 10 تا 30 درصدي قيمت لوازم التحرير نسبت به سال گذشته به دليل افزايش قيمت مواد اوليه، دستمزد و به طور کلي هزينه هاي توليد گفت: در مورد دفتر هم مشکل کاغذ است که وارداتي است و با کاهش عرضه گران ميشود. اما اگر عرضه ثابت بماند، قيمت تغيير نخواهد کرد. اوايل امسال وضعيت بازار کاغذ خوب بود، اما در حال حاضر کمبودهايي وجود دارد که اميدواريم رفع شود و قيمت ها تا پايان شهريور تغيير نکند.

به گفته رئيس اتحاديه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسي با وجود تنوع زياد در محصولات ماژيک در حال حاضر فقط توليد ماژيک وايت برد از سال گذشته در ايران آغاز شده و چند واحد توليدي در اين حوزه کار مي کنند. اما در حوزه ماژيک وايت برد هم فقط 20 تا 30 درصد بازار را تامين ميکنند. ماژيک هاي هايلايتر، نقاشي و انواع ديگر ماژيک که به 20 قلم مي رسد، در کشور توليد نمي شود و واردات آنها نيز ممنوع است. بنابراين نبود تعادل بين عرضه و تقاضا باعث افزايش قيمت شده است.

وي با بيان اينکه برخي از انواع ماژيک ها به صورت قاچاق به کشور وارد مي شود، گفت: برخي از ماژيک ها هم که استفاده از آنها تخصصي تر است، به راحتي در دسترس نيست و به صورت قاچاق هم وارد نمي شود و در سطح عرضه کمبود وجود دارد.

فرزانيان در ادامه از رايزني با وزارت صمت براي آزادسازي واردات اين محصول خبر داد و گفت: البته معمولاً دريافت اين مجوزها زمان زيادي مي برد و به نظر مي رسد در کوتاه مدت اين مشکل حل نشود.

منبع : خبرگزاري ايسنا

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.