نگاه سرمايه‌اي به مسکن با هدف حفظ ارزش پول/ اعطاي وام مسکن بايد متناسب با گراني مسکن باشد

اخبار ویژه

اصناف و بازاريان تهران امروز هم ضدانقلاب را مأيوس کردند

عرضه غيرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزايش قيمت خودرو‌/ «کاهش عرضه» سياست خودروساز براي گران ‌کردن است

يلدا، کمبود ميوه نداريم، به فکر صادرات مازاد باشيم/ توزيع ميوه به وسيله شهرداري‌ ها، خلاف رويه بازار

3

مصطفي‎قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران:

نگاه سرمايه‌اي به مسکن با هدف حفظ ارزش پول/ اعطاي وام مسکن بايد متناسب با گراني مسکن باشد

  • کد خبر : 96468
  • 1401/06/06

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران گفت: در شرايط کنوني گراني ها موجب شده اند تا خانوارها نتوانند مسکن موردنظرشان را خريداري کنند و به همين دليل در بازار خبري از رونق نيست.

مصطفي قلي خسروي، رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران يکي از مهم ترين علل بروز اين بي رمقي و کسادي بازار مسکن اين است که خريداري براي خريد مسکن نيست.

وي با بيان اينکه مردم به عنوان مصرف کننده واقعي مسکن مردم اين روزها در فقر و گراني گرفتار شده و قدرت خريد مناسبي ندارند افزود: حتي افرادي که پيش تر اندکي پس انداز براي خريد مسکن داشتند اکنون ديگر قادر نيستند اقدام به خريد مسکن کنند؛ چرا که هزينه خريد بالا رفته و متاسفانه قابل قياس با قبل نيست. طبيعتاً در وضعيتي که فقط هزينه ها افزايش مي يابند و قدرت خريد ثابت است و حتي کمتر مي شود، مردم ديگر تواني براي خريد مسکن ندارند. به اين ترتيب بازار از رونق مي افتد و مشکلاتي اين چنيني ايجاد مي شود.

خسروي اظهار داشت: در حال حاضر غالباً افرادي اقدام به خريد مسکن مي کنند که قصد فروش آن را دارند و در واقع بايد گفت نياز اصلي شان مسکن نيست و به عنوان يک کالاي سرمايه اي به آن نگاه مي کنند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران ادامه داد: طي سال هاي اخير بسياري از افراد به دليل اين که ارزش پول شان را حفظ کنند اقدام به سرمايه گذاري در بازار مسکن کردند تا به اين ترتيب بتوانند قدرت پول شان را حفظ کنند و غالباً اين عده تقاضاي خريد مسکن داشتند نه مردم عادي که به عنوان يک سرپناه به مسکن مي نگريستند. چرا که حقوق و دستمزدهاي مردم پاسخگوي تأمين نيازشان به مسکن نبود.

وي تصريح کرد: من اعتقاد دارم دولت ها بايد کمک کنند تا مشکلات مردم کاهش يابد. حمايت هاي مالي مناسب و متناسب با ميزان گراني ها در اين ميان مي تواند کمک کننده باشد.

خسروي افزود: همچنين تأمل پيرامون اين نکته ضروري است که اگر قرار است از طريق اعطاي وام به افراد آن ها را خانه دار کنيم بايد اين رقم متناسب با گراني مسکن باشد و همچنين زيرساخت ها به گونه اي اصلاح شوند که به ويژه در شرايط حساس کنوني بار تورمي بر دوش مردم تحميل نکند.

رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران با اشاره به اينکه اگر اقتصاد کشور از رويه مناسبي برخوردار باشد افزايش قدرت خريد مردم منجر به تورم و گراني نمي شود گفت: در کشور ما برعکس هر زمان که تلاشي براي بالا بردن رفاه مردم از نظر مالي مي شود شاهد بروز مشکلاتي از جهت بالا رفتن قيمت ها هستيم.

منبع : اقصاد آنلاين

ثبت دیدگاه

0 در انتظار بررسی : 0
 
 
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.